Diskuse k článku

OBRAZEM: Vesnička Lipová se za pět let změnila víc než za století

První zmínka o obci Lipová, německy Spansdorf, u Ústí nad Labem je už 660 let stará. V sobotu 1. září si to hodlají obyvatelé obce připomenout. Při té příležitosti bude přímo v Lipové vystaven soubor fotografií, které mapují vesničku v letech 1915 a pak 2005 a 2010.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

majkl1

Zkusme trochu jiný pohled:

Po konci 2. sv. války a vystěhování německého obyvatelstva byly tyto vesnice skoro liduprázdné. A pak začalo "dosídlení" pohraničí, na kterém se podílely hlavně rabovací gardy. A když už nebylo co ukrást, táhly jinam. Proto také nemovitosti zpustly a mnohokrát měnily majitele. Jedno ale bylo všem těmto "majitelům" společné - ke kraji i nemovitostem je nevázaly žádné rodové kořeny. A byla zde ještě druhá podstatná věc. Původní obyvatelé se živili převážně zemědělstvím, typicky chalupnickým. Ovšem zemědělsky dosud užívaná půda byla dána rovnou státním statkům ( zde nebylo koho kolektivizovat) a jak tyto hospodařily, to snad popisovat nemusím. Jenom těch zničeným památek co mají na svědomí. A pokud ti noví osídlenci nechtěli či nemohli pracovat na státních statcích, v podstatě pro ně nebyla práce a stěhovali se zase jinam.

Ale situace se za posledních 20 let mění k lepšímu. Viz níže...

0/0
2.9.2012 13:16

majkl1

Re: Zkusme trochu jiný pohled:

...Obyvatelstvo si již vypěstovalo vztah ke svým obcím i kraji a je to vidět. Projeďte si tyto, donedávné nevábné vesničky a budete se divit, ke kolika pozitivním změnám došlo. Chalupy a baráčky "prokoukly", upraveny jsou i obecní plochy. Z nevábných vesnických "kačáků" jsou hezké rybníčky, často s lekníny. Trochu paradoxem je, že za řadou pozitivních změn jsou chalupáři. Ale díky za to. Současná krize vývoj sice zpomalila, ale přesto je vidět.

Pro srovnání si zajeďte kousek za "čáru" do německých příhraničních obcí, kde kontinuita osídlení nebyla přerušena. To, co před nějakými 30ti lety bylo "nebe a dudy", to už není pravdou. Ta úpravnost na jedné a binec na druhé straně. Velká řada těchto obcí již snese porovnání.

Jeďte a dívejte se, stojí to za to. Milých překvapení není nikdy dost.

0/0
2.9.2012 13:16

duch zavražděného iuose

hmm

ta vesnice slušně přitahuje blesky a požáry 8-o

+1/0
31.8.2012 15:31

proximo.ak

Re: hmm

To samé jsem si říkal, když jsem četl, kde všude hořelo a který strom zasáhl blesk... :-) Nebezpečné místo.

0/0
31.8.2012 16:22

ursus21

No změny jsou

ke škodě. 

Dříve pěkné udržované chalupy, dnes otřískané, nebo nesourodé  barabizny bez jakéhokoliv citu k archtektuře.  Škoda, naše generace nechá v tomto případě po sobě nepěknou vizitku.

+4/0
31.8.2012 9:14

arenn

Re: No změny jsou

Take jsem si rikala, jak krasne domy meli tenkrat a dnes to vypada jak kdyz pejsek a kocicka pekli dort! Skoda.

+1/0
31.8.2012 9:16

AlenaV 1976

Re: No změny jsou

Problém je, že dnešní generace nemá žádnou pokoru ani k sobě navzájem, ani k přírodě a už vůbec ne k historii a vlastním kořenům.

0/0
31.8.2012 14:59

seppikub

Re: No změny jsou

Ano, "tenkrat",  nez se to vse ukradlo....

0/0
2.9.2012 9:16

Najdete na iDNES.cz