Někdo dodá proud, jiný pošle peníze. Krajská vesnice roku těží z ochoty

  9:03aktualizováno  9:03
Lipová na Děčínsku patří k nejsevernějším místům v Česku a teď je letošní Vesnicí roku Ústeckého kraje. Obec s necelými šesti stovkami obyvatel vzkvétá i díky tomu, že jí pomáhají místní i chalupáři. Všechny generace se zapojují do společenského dění. Ročně tady pořádají přes dvě desítky akcí.

Chalupář Michal Bárta. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Lipová už si „drobná“ ocenění odnášela z krajských kol tradiční soutěže v minulých letech. V roce 2015 sem putovalo ocenění za péči o zeleň a životní prostředí, o dva roky později za činnost mládeže a loni za společenský život.

Skutečně proto není až takové překvapení, že letos hodnotitelská komise nevyzdvihla jen jednu konkrétní oblast, ale že obec povýšila nad ostatní v celkových výsledcích. A úžas nepanuje ani na úřadě, spíš velká spokojenost.

„Jsem hodně soutěživý. Šli jsme do toho s tím, že chceme vyhrát a předchozí ročníky nasvědčovaly tomu, že by se to mohlo povést,“ usmívá se starosta Pavel Svoboda.

Fotogalerie

Na otázku, čím se může Lipová, která se nachází v nejsevernějším cípu Česka, vyloženě chlubit, okamžitě vypálí:

„Společenským životem. Ročně pořádáme 22 kulturně-společenských akcí, což je na takovou vesnici hrozně moc. A třeba náš tradiční jarmark navštíví i dva tisíce lidí.“

To je číslo, které značně převyšuje počet zdejších obyvatel, jichž je necelých šest stovek. Řada jich využívá těsné blízkosti Německa, kam jezdí pracovat.

Když se nahrnou chalupáři, je tu lidí rázem dvojnásobek. Odpočívat sem jezdí třeba známý lékař Jan Hnízdil. Vlastní malebnou roubenku.

„Spousta chalupářů nám moc pomáhá. Když třeba sekají u svých domů trávu, zajedou i tam, kde by to měl dělat úřad,“ podotýká starosta, jenž vzhledem k rozpočtu a personální situaci na úřadě musí také přiložit ruku k dílu a vyrazit pracovat rukama.

Přes 100 kilometrů na chalupu

Najdou se i takoví chalupáři, kteří Lipovou podporují finančně. Až obdivuhodné je, kolik jsou někteří z nich ochotní ujet kilometrů.

„Máme to sem 140 kilometrů, ale pokaždé se těšíme. Příroda kolem je absolutně nádherná. Jsem už třetí generace naší rodiny, co tady chalupaří,“ říká Kryštof, zatímco si hraje s dcerkou na hřišti u budovy, kde sídlí základní a mateřská škola a dětský domov. Hned naproti září oranžová fasáda samoobsluhy. Fungují tu i dvě restaurace.

„Já jsem do Lipové utekl z Nymburka před čtrnácti lety. Celý život jsem pracoval s lidmi a teď jsem šťastný s lesní zvěří,“ vypráví u svého domečku s parádně upravenou zahradou senior Honza Maršál Procházka.

Stejně mluví i o poznání mladší Veronika Hájková. „Město není nic pro mě. Tady jsem spokojená. Navíc se tu pořád něco děje,“ líčí žena, jež pracuje v místním informačním centru, kde funguje i muzeum a lidé se tam scházejí na kroužky vaření nebo v keramické dílně.

„Jestli mě něco opravdu těší, tak že se daří lidi napříč věkovým spektrem zapojit do společenského dění a do vzájemné pomoci,“ libuje si Svoboda, jenž tu starostuje už třináct let a je místním rodákem.

 Vedle ochotných chalupářů zmiňuje třeba seniory připravující jídlo na společenské akce. Nebo mladý manželský pár, díky kterému funguje letní kino. Obec si totiž od něj „bere“ zadarmo elektřinu.

První místo v soutěži přinese Lipové milion korun. „Co přesně s ním uděláme, nevím,“ pokrčí Svoboda rameny s tím, že peníze se ale pochopitelně hodí vždycky.

V plánu je pivovar

Lipová má novou kanalizaci a vodovod. Podařilo se obnovit zámecký rybník a zvelebit přilehlý park. Přímo zámek, který je v soukromých rukách, ale není v nejlepší kondici. Svoboda doufá, že se situaci kolem objektu podaří zlepšit. V nejbližších letech chce investovat do sportovního areálu.

V pokročilé fázi jsou plány na vybudování pivovaru. Velkou radost má starosta z toho, že se v poslední době podařilo prodat kolem dvaceti stavebních parcel pro rodinné domy.

Jedna záležitost mu ale naopak dělá velké starosti. A sice nejasný osud Lužické nemocnice s poliklinikou v nedalekém Rumburku. Zachování jejího provozu je pro místní z hlediska zajištění akutní zdravotní péče enormně důležitý.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Severočeská Přísečnice zažila vzestupy i pády, nakonec ustoupila vodě

Krušnohorské městečko Přísečnice muselo v 70. letech 20. století ustoupit...

Zaniklé horské městečko Přísečnice dnes připomíná jen jméno přehrady v Krušných horách na Chomutovsku. Vyprávění jeho...

Umělci tvoří na břehu řeky Ohře, kde maloval i jejich učitel Sýkora

Lenka Sýkorová u pamětní desky svého manžela, malíře Zdeňka Sýkory zahájila...

Už posedmé se sešli přátelé, kamarádi a studenti malíře Zdeňka Sýkory. Setkání s názvem Sýkorovy Počedělice zahájilo...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT VODOHOSPODÁŘSKÝCH STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz