Z olejny zmizí stovky tun nebezpečného odpadu, Lovosice dostaly dotaci

  8:21aktualizováno  8:21
Z areálu olejny bývalého závodu Setuza poblíž centra Lovosic začne v příštích týdnech mizet nelegální skládka téměř 700 tun nebezpečného odpadu. Město získalo dotaci, díky níž bude moci odstranění odpadu zaplatit. Vyčištění přijde na šest milionů korun, dotace je ve výši 4,75 milionu.

Demolice bývalé olejny v Lovosicích se kvůli nalezeným nebezpečným chemikáliím musela zastavit. | foto: Vladimír Škaloud, 5plus2.cz

„Když se otevřel dotační program, přihlásili jsme se a vyšlo to. Můžeme tedy skládku sanovat a nebezpečné chemické látky zmizí,“ řekl lovosický starosta Milan Dian.

Státní fond pro životní prostředí otevřel program na likvidaci ekologických škod loni v dubnu, uvolnil pro něj sto milionů.

„Jedním z dominantních důvodů poskytnutí dotace bylo zejména zabránění akutnímu ohrožení obyvatel centra města,“ přiblížila Lucie Früblingová z oddělení komunikace fondu, díky čemu Lovosice uspěly.

Loni v prosinci město vypsalo výběrové řízení, z něhož ještě v lednu vzejde firma, jež likvidaci skládky zajistí.

„Likvidace bude zahájena v únoru či březnu,“ uvedla Ivana Kocánková ze sekretariátu starosty. Kompletní sanace včetně předání vyklizeného prostoru by neměla trvat déle než čtyři měsíce od chvíle, kdy město s vítěznou firmou podepíše smlouvu.

Areál není dostatečně zabezpečený

Likvidovat se bude 668 tun odpadu, který tvoří převážně tuky, oleje či deriváty mastných kyselin. Odpad ale zahrnuje i několik kilo toxických látek, jako je kyselina sírová, výbušná kyselina pikrová či samozápalný sodík.

Odpady se nachází buď volně v jímkách, případně jsou uložené v sudech nebo kontejnerech. O jejich dostatečném zajištění nicméně nemůže být řeč.

„Ty shromažďovací prostředky už dávno nejsou ve stavu, kdy by sloužily svému účelu. Látky tam nejsou dobře zabezpečené,“ upozornil šéf lovosického odboru životního prostředí Vojtěch Hamerník.

Do areálu se navíc dá bez problému dostat skrz díry v plotu. „Řekli jsme si, že z tohoto důvodu, kvůli těmto rizikům, musíme do sanace jít,“ podotkl starosta Dian.

Sanace se uskuteční v pěti fázích, od přípravných prací přes odvoz odpadu až po úklid areálu. Jednotlivé druhy odpadů skončí podle svého charakteru na skládkách, ve spalovnách či v čistírnách odpadních vod. Například tuky a oleje by se měly využít při výrobě energie.

Firma na zaplacení likvidace nemá

Na nelegální skládku v olejně bývalého areálu Setuza se přišlo v dubnu 2013, kdy unikly videozáběry zachycující nedovolenou demolici v areálu. Místo obratem prověřili pracovníci České inspekce životního prostředí, kteří při dvou desítkách kontrol odhalili stovky tun nelegálního odpadu.

Dnes je areál ve vlastnictví belgického občana Bruna Beyneho, tehdy ale patřil společnosti Wowitra, která je i vlastníkem odpadu. Inspekce jí kvůli skládce uložila pokutu milion korun, firma ale dosud nezaplatila.

„Wowitra požádala o splátkový kalendář, nicméně ani tento nedodržuje a věc je ve vymáhání u Celního úřadu,“ sdělila mluvčí inspekce Radka Burketová.

Právě nedostatek peněz firmy je důvodem, proč odpad bude likvidovat město a nikoliv sama Wowitra.

„Všechny náklady budou nadále vymáhány po původci odpadů,“ podotkl však ředitel ústecké pobočky České inspekce životního prostředí Jaroslav Vacek.

Autor:

Nejčtenější

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Obviněný ze znásilnění dívky neúspěšně žádal o azyl v Německu, je ve vazbě

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

Plastové jednorázové kelímky může nahradit porcelánová novinka z Dubí

Ředitel dubské porcelánky Vladimír Feix vyzdvihuje kromě opakovaného použití...

V reakci na novou směrnici Evropské unie zakazující plastové výrobky na jedno použití přišla porcelánka z Dubí s novým...

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Denně ušiju i 10 plyšáků, říká vězeň s doživotním trestem za dvě vraždy

Věznice Bělušice. Vězeň Robert šije hračky pro děti, denně nad šitím stráví asi...

Poprvé někoho obdarovat a nikoliv jen brát. I to zažívá stále více odsouzených ve věznicích během charitativních...

Další z rubriky

Muž z Chomutova dostal za zastřelení řidiče napotřetí deset let vězení

Odsouzený Petr Benda.

Vrchní soud v Praze poslal na deset let do vězení Petra Bendu, jenž před dvěma lety na chomutovském sídlišti Písečná...

K focení Krušných hor ho přivedl pád z kola, předtím krajinu přehlížel

Okolí krušnohorské obce Moldava považuje chomutovský fotograf Martin Valina za...

Roky křižoval vrcholy Krušných hor v sedle bicyklu. Hnal se za výkonem, rychlejšími časy a osobními rekordy, ale okolní...

Nemocnice v Rumburku skončí v konkurzu, pokud město neuhradí ztrátu

Lužická nemocnice v Rumburku

Kvůli velkému zadlužení hrozí rumburské Lužické nemocnici insolvence. Správce nastoupí v případě, že rumburští...

Najdete na iDNES.cz