Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Novou hrou chtějí děti přivést od displejů počítačů zpátky do života

  9:27
Petr Káš s kamarády rozjíždějí po celém Česku hru Life is Skill. Děti v ní mohou na řadě míst, akcí a při různých aktivitách sbírat body a soutěžit o ceny. Záměrem je, aby jen neseděly doma.

Petr Káš na jednom ze soutěžních míst, kde účastníci hry načtením kódu do mobilní aplikace potvrdí, že tam byli a vyvinuli nějakou aktivitu. Může jít třeba o výšlap na hrad či hraní deskové hry v knihovně. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Čím více zážitků, tím více bodů. To je jednoduchý princip nové hry pro školáky s názvem Life is Skill (Život je zkušenost). Vymyslela ji parta kamarádů z Chomutova, zúčastnit se mohou děti z celé republiky.

„Chceme je odtrhnout od počítačů a vzbudit v nich zájem o různé mimoškolní aktivity. Škála je velmi pestrá – od sportování přes výlety do přírody a objevování památek až po kulturní akce, a to bez ohledu na vědomosti či fyzickou zdatnost hráčů,“ říká Petr Káš, jeden ze zakladatelů hry, která není nijak limitována ani počtem hráčů.

Jak jste vy sám trávil v dětství volný čas?
Hodně jsem sportoval. Kromě hokeje a motokrosu, které byly u mě do osmnácti let na prvním místě, jsem se věnoval i dalším sportovním kroužkům. Proto mi je dnes líto, že se děti při lepší variantě věnují jen jednomu sportu, při horší prosedí volný čas u počítače a hrají hry nebo se baví na sociálních sítích.

Děti si hrají u počítačů, proto nesportují. Není to jen fráze? Z čeho vycházíte?
To si nemyslím, vnímám to jako velký problém a vycházím jak z různých odborných diskusí, médií, tak z osobní zkušenosti a zkušenosti přátel. Vidím to často ve svém okolí – pokud už jsou děti venku, tak v ruce drží mobil a hlavní jejich aktivitou je focení selfíček na sociální sítě. Žádný zážitek ale skutečně neprožívají a ani nemají žádnou motivaci se hýbat.

Petr Káš s kamarády rozjíždějí po celém Česku hru Life is Skill. Děti v ní...

Petr Káš s kamarády rozjíždějí po celém Česku hru Life is Skill. Děti v ní mohou na řadě míst, akcí a při různých aktivitách sbírat body a soutěžit o ceny. Záměrem je, aby jen neseděly doma.

Co je principem hry Life is Skill?
Hlavním cílem je odtáhnout děti od multimédií. Podstatou je nasbírat co největší počet bodů. Ty lze získat za nejrůznější aktivity, a to zejména účastí na sportovních trénincích, návštěvou volnočasových kroužků, kulturních akcí, hradů, zámků, zoo, knihoven a dalších zajímavých míst, kam jsme umístili nálepky s čipem. My sami pro děti žádné aktivity nepořádáme, ale umíme je na konkrétní místo přivést a motivovat je, aby tam zavítaly znovu.

Pro koho je hra určena?
Hra je pro děti od šesti do 18 let. Do budoucna plánujeme rozšíření o další kategorie, například pro seniory. V současné době jsou pro nás ale hlavní cílovou skupinou děti, kterým chceme ukázat, že skutečnou zábavu prožijí mimo virtuální svět.

Co hráč potřebuje?
Chytrý mobilní telefon, kam si stáhne naši herní aplikaci LiSApp, a pak hlavně vytrvalost. Úspěch není podmíněn vědomostmi, fyzickou zdatností či talentem, ale především pílí zúčastňovat se aktivit. Prvním krokem je registrace na webových stránkách, případně právě přes mobilní aplikaci. V souladu s nařízením GDPR je u dětí do 13 let nutný souhlas rodičů, proto vyplní nejen svůj e-mail, ale i zákonného zástupce, který registraci musí potvrdit. Kromě splnění zákonné povinnosti je to i způsob, jak do aktivit zapojit i rodiče. Mou vizí je, že dítě samo bude vymýšlet rodinné výlety – podívá se do mapy míst, kde je možné body nasbírat, a rodičům navrhne, aby se jeli podívat tam a tam.

Jak sběr bodů funguje?
Body hráč získá načtením samolepky Life is Skill, které v sobě skrývají čip, pomocí mobilní aplikace. Využíváme technologii NFC, což je vylepšená obdoba QR kódů. Každá samolepka má svou přesnou lokalitu a bodovou hodnotu. Načtení zabere jen pár sekund, prožití zážitku musí převýšit čas strávený s mobilem.

Je nutné být celou dobu připojený online?
Pokud není internetové připojení k dispozici, body na profilu hráče se aktualizují po opětovném připojení. Avšak hráč musí zůstat připojen z posledního dostupného připojení, aby systém dokázal připsat body správnému uživateli. Samozřejmě je tak vždy lepší, když je telefon k internetu připojen a uživatel si může okamžitě zkontrolovat, zda se mu bod připsal, nebo zjistit, proč se nepřipsal. Důležité při načítání bodů je sledovat příkazy, které mobilní aplikace zobrazuje.

Kolik samolepek už je rozmístěných v terénu?
V současné době je jich kolem padesáti, další budou přibývat. Aktuální seznam je dostupný v uživatelském prostředí, na které se dostanete z webových stránek přes sekci Moje hra. Nejvíc je jich zatím na Chomutovsku, najdete je ale už i v Praze či Ostravě a jednáme s dalšími institucemi. Máme připraveny samolepky i pro organizátory jednorázových akcí. Pokud by se chtěli do projektu zapojit, mohou se nám ozvat. Počet míst není nijak limitován, rádi bychom je rozmístili po celé České republice.

Jaký typ míst vybíráte?
Společným jmenovatelem je prožitek. Každý bod představuje určitou aktivitu, například sportovní trénink, výšlap na rozhlednu či vyhlídku, procházka v lese, prohlídka hradu či zámku, návštěva knihovny a podobně. Samozřejmě nechceme, aby hráči na místo jen přiběhli a načetli bod, ale aby vyvinuli aktivitu a strávili tam delší čas. V knihovně si tak například musejí vypůjčit knihu nebo si zahrát deskovou hru.

Trochu mi to svým principem připomíná sbírání turistických známek či samolepek.

Já jsem slyšel zase přirovnání ke geocachingu, ovšem s tím rozdílem, že u nás hráči nemusejí body hledat, ale přesně vědí, kde jsou. V podstatě jde o evidenci aktivit. Sbírání turistických známek nebo samolepek, to je fenomén u dříve narozených. Dnešním dětem, které jsou obklopené technologickými vymoženostmi, sbírání dřevěných koleček či lepení papírků do sešitu nemusí přijít atraktivní.

Chcete odtrhnout děti od počítačů a tabletů a zprostředkovat jim aktivní trávení volného času, ale paradoxně i k této hře potřebují mít chytrý mobilní telefon s aplikací. Neodporujete si tak?
Nemyslím si, že cesta, jak odlákat děti od multimédií, je formou zákazu. To nikdy nefungovalo. Musíte jim nabídnout něco atraktivnějšího. A mobilní telefon je pouze prostředkem k cíli. Načtení bodu zabere velmi krátký čas, ve webovém prostředí si hráč zkontroluje aktuální bodový stav, zjistí, jak si vede v porovnání s ostatními, ale to je vše. Nemohou si tam navzájem chatovat, sdílet snímky, nic je nenutí tam zůstávat delší dobu, než je potřeba. Naopak, pokud chce být úspěšný, musí vyrazit za další aktivitou.

Soutěž už běží několik týdnů. Mohou se noví hráči stále zapojit, a mají i tak šanci dostat se na přední místo?
Jde o celoroční hru, každá soutěž bude trvat od 1. září do 31. srpna, s výjimkou letošního prvního ročníku, který jsme spustili na začátku února. Hráči se mohou zaregistrovat a začít sbírat body kdykoli, záleží jen na nich, jak moc budou aktivní. Na konci dojde k vyhlášení nejlepších hráčů. Soutěží se o atraktivní ceny, například zájezd, sportovní potřeby, vstupenky na sportovní akce atd. Vedle hlavní soutěže připravujeme i doprovodné, kde bude možné vyhrát ceny v kratším horizontu.

Jak dlouho jste hru vymýšleli a kolik lidí za projektem stojí?
Příprava zabrala čtyři roky. Kdyby nás byl tým desítek lidí, byla by to otázka měsíců nebo roku. Ale na začátku byli jen tři kamarádi, kteří chtěli vzbudit v dětech zájem o nejrůznější aktivity. Nejnáročnější bylo získat programátora, který naše vize zhmotnil do reálné podoby. Spolupracuje s námi ještě grafik.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Sníh v Česku komplikuje situaci na silnicích, v Krkonoších hrozí laviny

Vydatné sněžení v kombinaci se silným větrem komplikuje situaci na silnicích, tvoří se sněhové jazyky a cesty namrzají....

V Chřibské vzplanul rychlík Arrivy, shořela celá jeho motorová část

Ve stanici Chřibská na Děčínsku v pátek večer shořel rychlík společnosti Arriva mířící ze Šluknova do Kolína. Důvodem...

Teplice - Jablonec 0:5, koncert druhého týmu na úvod, tři góly padly do půle

Tři góly do půle, další krátce po přestávce a pátý v závěru. Jablonečtí fotbalisté neztratili nic z parádní formy ze...

Kučera, fotbalista potrestaný za rap: Před etickou komisi by měli jít Berbr a spol.

Premium Miluje fotbal. Miluje rap. Když tyhle svoje vášně spojil a notoval si „jebu toho Berbra a samozřejmě Peltu“, dostal od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šofér bez řidičáku boural při divoké honičce s policií, na místě zemřel

Několik desítek kilometrů ujížděl v sobotu dopoledne řidič osobního auta policistům. Honička skončila u obce Račiněves...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Žatec posílá druhou žádost o zápis do UNESCO, rozšířil ji o chmelnice

Město Žatec učinilo další krok na cestě k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Nominační dokumentaci začátkem...

Senát vzpomínal na předsedu s cigaretou, v Teplicích odhalí Kuberovi desku

Uplynul rok od náhlého úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Na průčelí Valdštejnského paláce výročí připomněla...

Soukromé parkoviště, které chce Ústí zrušit, může zatím fungovat dál

Parkoviště pro více než 70 automobilů v ústecké lokalitě Růžový palouček, které koncem roku nařídil ústecký stavební...

Odvolací soud snížil Litevcům tresty za loupež v ústeckém klenotnictví

Pražský vrchní soud snížil tresty šestici Litevců za loupež v klenotnictví v centru Ústí nad Labem z října 2019. U...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VÝROBNÍCH STROJŮ (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...