S hygienickou inspekcí na táboře: zkontrolovala kuchyň stany i marodku

  8:07aktualizováno  8:07
MF DNES se vydala na jednu z kontrol, které provádí krajský odbor hygieny dětí a mladistvých na letních táborech. V Lipové u Šluknova byl inspektor spokojený, pochválil i pestrý jídelníček. I dětem se tu líbí.

Každý den budíček v 7 hodin ráno mělo 42 dětí na táboře Soland u Lipové na Šluknovsku. „Pak byla rozcvička, snídaně, nástup. A každý večer táborák. Někdy jsme si opékali buřty, ale hlavně jsme zpívali. Večerní táborák mi pak celý rok strašně chybí. A hlavně hry, které si tady užijeme,“ líčí nadšeně děti u hlavní cedule tábora.

Na ní visí rozpis dne nebo tabulka s instrukcemi, kolik zvonění gongu znamená jakou činnost. Jedno ukončuje hry, dvě znamenají jídlo, tři nástup a vícekrát opakované poplach. „Ten jsme naštěstí kvůli ničemu neměli,“ říká Andrea Hoffmanová, zdravotnice dvoutýdenního tábora, který právě končí.

Na nástěnce jsou i jména jednotlivých oddílů nebo jídelníček. Ve čtvrtek byl ráno rohlík s máslem a čaj, ke svačině chleba a mrkev, k obědu kuřecí vývar, vepřový plátek s bramborem, k odpolední svačině nektarinka a k večeři obložený chleba s máslem, šunkou a vajíčkem a k tomu zelenina.

„Jídelníček je pestrý, je tam čerstvá zelenina i ovoce. Na chlebu není typický salám, ale mnohem vhodnější šunka. Líbí se mi,“ chválí lékař Jan Bechyně, ředitel krajského odboru hygieny dětí a mladistvých, se kterým MF DNES přijela na kontrolu tábora.

Fotogalerie

Klasický stanový tábor se u lesa nedaleko Solanského rybníka koná už desítky let. Původně ho pořádala Lokomotiva Liberec, dnes spolek Soland.

„Jezdila jsem na něj s rodiči od dětství a pokračujeme už sami. Bereme si na to dovolenou a chceme, aby děti poznaly klasický tábor bez internetu, mobilu a televize,“ přibližuje organizátorka Lenka Mráčková u kuchyně s několika kotli, starými kamny i troubou na pečení. „Včera jsme měli buchty, byly výborné,“ pochválila kuchaře osmiletá Pavla.

Kousek od kuchyně, nad kterou se skví nápis Grand hotel U Tří kotlíků, visí na prkně desítky barevných hrnečků dětí, ve velkých stanech je jídelna, nedaleko trubka s kohoutkem, na kterém visí mýdlo.

Třídí odpad a vodu berou ze studánky

Voda sem teče z nedaleké studánky. Opodál jsou u kůlu postavené lopaty a nápis Hasicí koutek. Kontrola nachází kuchyň čistou, potraviny nejsou prošlé, kuchaři mají v pořádku zdravotní průkazy.

„Třídění odpadu je v pořádku, vodu na pití a vaření dovážejí každý den z obecního úřadu v Lipové, každý den přivážejí i čerstvé potraviny, neskladují je a vždy je spotřebují. Díky kotli mají děti zajištěnou teplou vodu ve sprše,“ odškrtává si Bechyně při kontrole tábora, kde během posledních 14 dnů pomyslně proběhl celý Venkovský rok, jak zní program připravený pro děti.

Den před kontrolou tu zrovna byl Mikuláš, v pátek pobyt ukončily Vánoce na vsi. Při čtvrteční olympiádě zase táborníci změřili síly na bobech, když jezdili v dětské vaničce z dřevěné rampy, při rychlobruslení závodili v běhu a na nohou měly připevněná dřevěná prkénka, při curlingu kapitán posílal po trávě koule z pétanque a tým mu hráběmi hladil trávu, aby ta jeho doběhla nejdál. Nechyběl ani biatlon.

Na běžkách se běžel okruh po trávě, místo pušky byl klacek na zádech. Vzduchovku dostaly děti pod dohledem až na střelnici. „Kdo se netrefí, čeká ho trestné kolo,“ hlásí Josef Štrincl, zástupce vedoucího tábora. „Hry jsou tady prostě nejlepší,“ pochvaluje si sedmiletá Pavla.

Kontrola kuchyně i stanů

Kontrola se zatím posunula ke stanům, kde je důležité mít dřevěnou podlahu, aby věci byly v suchu, a postele musejí mít pevnou podložku pod matracemi. Na jedničku vše proběhlo i u zdravotnice.

V pořádku byl její diplom, lůžko pro maroda, vyčleněný stan pro dítě s možnou infekcí, zamčená lékárna, v níž jsou léky bez prošlé trvanlivosti, zdravotní deník, vzorně je vedená i dokumentace dětí se záznamy o jejich alergiích a lécích, které berou. U jednoho jména je od rodičů poznámka, že je náměsíčný.

„Kromě několika škrábanců se nic nestalo, i klíšťat je méně než loni. I tak jsem jich dětem vyndala asi 60. A tři děti měly vši a poslala jsem je hned na začátku domů,“ ukazuje zápisy Hoffmanová, která už se ale jinak těší na odjezd.

Na rozdíl od dětí. „Klidně bych ještě týden zůstala,“ říká Kateřina. „Já dva. Na dovolené s našima už jsem byla a o prázdninách mně už nic nečeká. Vedoucí jsou super, hrajeme bezva hry a strašně mi tu chutná. Je to mnohem lepší než v družině a snad i než doma,“ dodává Monika.

  • Nejčtenější

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Pusťte na Kozí dráhu cyklisty, žádají města. O vlaky tu zájem nemají

Z jednokolejné železniční trati, která propojuje několik měst a obcí Ústeckého kraje od Děčína až po Oldřichov u...

Provozovatel ústeckého krematoria porušil smlouvu, město ji vypovědělo

V městském krematoriu na ústeckém Střekově končí další provozovatel, společnost Krematorium Ústí nad Labem. Důvodem...

Hasičské muzeum v Jirkově je dostavěno, návštěvníkům se otevře v prosinci

Přestavba jirkovské hasičárny na multimediální hasičské muzeum a infocentrum za více než 35 milionů korun se pomalu...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz