V Krajské zdravotní pracuje 1 238 lékařů, do protestu se ke čtvrtku zapojilo 177 z nich. „Na výpovědi z přesčasové práce trvá 91 lékařů, 86 bude i přes protest přesčasovou práci i nadále vykonávat,“ uvedl Petr Malý, generální ředitel Krajské zdravotní.
Počet lékařů zapojených do protestu mohl být ještě vyšší, vedení KZ se s 11 domluvilo na stažení výpovědi výměnou za příplatek za pohotovostní služby na urgentních příjmech.
Protestem budou v nemocnicích KZ nejvíce postižena dětská oddělení, interní a neurologická a také chirurgická oddělení.
Beze změn hrozí zdravotnictví kolaps, varuje lídr protestů lékařů Jan Přáda |
Podle předsedy představenstva Krajské zdravotní Ondřeje Štěrby se ale lidé ani po 1. prosinci nemusí obávat, že by v nemocnicích nebyli ošetřeni. „Neodkladnou péči, včetně té onkologické, poskytneme beze změn všem pacientům. Omezení plánované péče se v prosinci bude týkat nižších desítek plánovaných výkonů, jako jsou například operace žlučníku, nebo kýly v těch nemocnicích, kde bude kvůli protestu omezený provoz,“ ujišťuje Štěrba.
„Naštěstí je obecně prosinec méně vytíženým měsícem pro operativu, takže rušených výkonů nebude tolik, jako by tomu bylo v předchozích měsících,“ dodává Štěrba.
Nemocnice pacientům, kteří měli operaci na prosinec naplánovanou, nabídne buď odložení zákroku na pozdější termín, nebo v některých případech možnost operace v jiné nemocnici.
Z Litoměřic na operaci do Děčína
„Pacienty jsme už začali kontaktovat. Například pacientům chirurgie v Litoměřicích nabídneme možnost operace v Děčíně, kde máme na chirurgii plný lékařský tým i přes protest,“ poznamenal Petr Malý s tím, že v děčínské nemocnici se k protestu připojili pouze 4 lékaři z 94.
V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem bude protestovat 47 lékařů z 528, v teplické nemocnici 9 lékařů ze 160, v nemocnici v Chomutově 29 ze 139 a v Litoměřicích 28 ze 125.
Protest se vůbec nedotkne nemocnice v Rumburku nebo v městských nemocnicích v Žatci a Kadani. „Na podporu akce mladých lékařů podalo výpověď ze služeb pět dalších lékařů. Omezení péče jak akutní, tak i plánované vzhledem k počtu lékařů a změně organizace práce není potřeba,“ sdělil Petr Hossner, ředitel nemocnice v Kadani.
Válek chtěl přidat zdravotníkům 8,6 miliardy v odměnách. Odbory to odmítly |
Nejvážnější situace panuje v nemocnici v Mostě. Tady protestuje 60 lékařů ze 192. Na neurologickém, chirurgickém, ortopedickém nebo očním oddělení bude proto zaveden směnný a částečně směnný provoz, kdy lékaři budou sloužit 12hodinové směny.
„Na dětském oddělení musíme uzavřít dvě lůžkové stanice a JIP, na interním oddělení přistoupíme k redukci počtu lůžek,“ popisuje opatření Petr Malý. Téměř 60 procent lékařů bude v prosinci chybět na gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice. „Zavedeme směnný provoz, případně budeme pacientky posílat do příslušné nemocnice v Chomutově, Teplicích nebo Litoměřicích,“ sdělil Petr Malý.
Podle hejtmana kraje Jana Schillera by měla nastalou situaci řešit vláda, konkrétně ministerstvo zdravotnictví. „Za mě je současná situace jednoznačně selháním ministra zdravotnictví. Jednání s Českou lékařskou komorou selhala, konec protestu je v nedohlednu a pacient se stává rukojmím,“ míní hejtman.
9. listopadu 2023 |