Lázeňské prameny v Teplicích svou sílu neztratí. Postará se o ně stát

  8:28aktualizováno  8:28
Unikátní lázeňské prameny v Teplicích o svou léčivou sílu nepřijdou. Vláda rozhodla, že stát převezme po těžařích povinnost čerpat a korigovat hladinu podzemních vod. Kdyby to neudělala, hrozilo by, že důlní vody znehodnotí léčivé termální prameny a zaplaví i suterény budov v centru města.

Teplota Pravřídla v současnosti dosahuje 41 °C. Voda z tohoto nejstaršího a nejsilnějšího teplického pramene teče i z keramického reliéfu prasečí hlavy ve výklenku na boku lázeňské budovy v uličce proti děkanskému kostelu sv. Jana Křtitele. | foto: Magistrát města Teplice

„Protože je čerpání nezbytné kvůli ochraně zdrojů léčivých vod a majetku občanů a různých společností, stát rozhodl, že se o něj postará,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Pozemky a budova stanice v Lahošti u Teplic, ve které se spodní vody čerpají, patří státu. Vybavení ale vlastní firma Coal Services, která je součástí těžařské skupiny Czech Coal. Vláda 29. února schválila, že zařízení od horníků koupí.

Secesní lázně z roku 1908 sloužily v Teplicích svému účelu ještě počátkem 90.

Secesní lázně z roku 1908, které sloužily v Teplicích svému účelu až do počátku 90. let 20. století.

Voda se v Lahošti čerpá už 120 let. Vše začalo, když v roce 1879 došlo na dole Döllinger k neštěstí, při kterém se vyvalilo obrovské množství vody, v níž se utopilo 21 horníků.

Po průvalu se složité podloží změnilo a hlavně o 30 metrů klesla hladina léčebného zdroje Pravřídla, jež zásobuje teplické lázně termální vodou, která má díky vysokému obsahu minerálů unikátní vlastnosti při léčbě pohybového ústrojí.

V roce 1895 uzavřel majitel teplického panství s těžaři dohodu, v níž se vlastník dolu zavázal, že bude odčerpávat důlní vodu. Ochránil horníky před podobnou tragédií a zamezil tomu, aby spodní voda znehodnotila Pravřídlo a ohrozila město.

Regulace probíhala tak, že voda z Obřího pramene ve stanici v Lahošti se sváděla do Bouřlivého potoka.

„Úplatný převod technologie čerpací stanice, včetně vybavení objektu a přípojky pitné vody, se odhaduje na 1 456 680 korun ,“ řekl Kotrba.

Čerpat vodu bude státní podnik Palivový kombinát Ústí. Platit to bude také stát. „Roční náklady se v současné době předpokládají 485 tisíc korun,“ dodal Kotrba.

Vedení Lázní Teplice přijalo zprávu s úlevou. „Jsme rádi, věřili jsme, že to takhle dopadne,“ řekla obchodní ředitelka Yveta Slišková (o ohrožení pramenů jsme psali zde).

„Kdyby se voda nečerpala, mohlo by to ohrozit kvalitu a vydatnost pramenů,“ varoval mluvčí lázní Michal Sinčák.

Škodliviny mohly prameny poškodit

Šéf stavebního úřadu Oldřich Moravec navíc upozornil na škodlivé látky ze starých ekologických zátěží, které by mohly léčebné prameny poškodit - zakalit je, změnit jim barvu i teplotu.

Nejde ale jen o lázeňské prameny. Spodní proudy tečou pod Teplicemi a pokud by se jejich hladina nehlídala, mohly by zaplavit sklepy domů v centru města, třeba divadlo a dnes i dům kultury a obchodní centra na náměstí Svobody.

Postupem let důl měnil vlastníka i jméno, všichni dohodu plnili. Trvalo to 120 let. Vodu čerpala Mostecká uhelná těžební společnost, koncern Severočeské uhelné doly, Mostecká uhelná společnost a naposledy Coal Services.

Ta loni v létě oznámila, že od 1. října vodu odčerpávat přestane. Nechtěla platit za provoz stanice a tvrdila, že podle ní původní smlouva už neplatí, protože těžba skončila, dobývací prostory byly zrušeny a udělaly se sanace.

Vedení města, lázní i odborníci z několika ministerstev se radili, co dál. Mezitím v noci na 13. října firma čerpadla skutečně vypnula. Stačilo pár dní a voda stoupla o metr.

O spoluúčasti lázní se zatím nejednalo

Státní podnik Palivový kombinát Ústí, který řeší zahlazování následků hornické činnosti, uzavřel s Coal Services 9. listopadu smlouvu. Čerpadla se opět rozjela, náklady hradil stát. Smlouva ale platila jen do konce loňského roku, pak se prodloužila do konce března 2016.

Nynější rozhodnutí vlády dává lázním i lidem v centru města klid na neurčito. Jednání ale budou pokračovat.

Musí se vyřešit, kam až může důlní voda řízeně vystoupat, aby byla stále ještě bezpečná.

Další případná jednání budou o finanční spoluúčasti těch, jimž čerpání vody pomáhá v podnikání.

Týká se to především lázní. „To jsme zatím neřešili, teď to není aktuální,“ reagovala obchodní ředitelka lázní Slišková.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko ustupuje civilizaci. Ubude klidových území

Pravčická brána

Národní park České Švýcarsko přijde o čtyři procentní body klidových území. Rada a správa parku se dohodly na novém...

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Developer zvažuje, že prodá památkově chráněné Hadí lázně v Teplicích

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Chátrající objekt Hadích lázní v Teplicích by mohl brzy změnit majitele. Jak zjistila MF DNES, nynější vlastník, kterým...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz