"Je to vždy nepříjemná věc vyžadující dlouhé léčení. Čtrnáct dnů pacienti dostávají antibiotika v infuzi a potom je čeká řada týdnů rehabilitace. A není zaručeno, že se postižený nerv zcela upraví, takže třeba tvář může zůstat pokřivená," říká primář oddělení Pavel Dlouhý.
První příznakyPrvní příznaky u klíšťové encefalitidy jsou bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. U boreliózy je jediným typickým a nezaměnitelným projevem červená skvrna v místě přisátí klíštěte, která od středu bledne. Prvními příznaky, které mohou vypadat jako běžná viróza, jsou únava, bolest svalů a kloubů, bolest v krku, tlak v zátylku. Teplota nebývá příliš vysoká. Od virózy se liší i absencí rýmy a kašle. |
Na oddělení nyní lékaři pečují o tři děti nakažené lymskou boreliózou, kterou obrna ztěžuje.
Právě v těchto dnech je aktivita klíšťat na vrcholu. Na desetibodové stupnici platil až do pondělí stupeň sedm, tedy velké riziko napadení člověka klíštětem.
Nejčastěji lidé onemocní boreliózou. Ale i encefalitidou již v Ústeckém kraji onemocnělo sedm lidí. Pět případů bylo hygienikům nahlášeno na Děčínsku a dva na Ústecku.
"Nakaženi byli čtyři muži a dvě ženy, nejmladšímu pacientovi bylo 18 let, nejstaršímu 73," říká krajský hygienik Josef Trmal.
Jeden nakažený ani zakousnutí klíštěte nezjistil. "Někdy se klíště přisaje nepozorovaně a odpadne, člověk ani netuší, že ho měl," varuje krajský hygienik. Další nemocný se nakazil při odstraňování klíšťat kočce.
Nemocné klíště napadlo lidi v Bánově, Děčíně, Dobrné, Staré Olešce, Hřensku a Ústí. "Ani jeden z nakažených nebyl očkován. Dospělí to podceňují, říkají si, já jsem měl už tolik klíšťat," říká Trmal.
Očkování má stále smysl
V ústecké nemocnici například nyní leží muž, který měl loni lymskou boreliózu a letos se nakazil klíšťovou encefalitidou. Má ochrnutou pravou ruku a nohu. "Ani borelióza ho nepřiměla, aby se očkoval, přestože v lese tráví čtyři dny v týdnu. Každý by měl zvážit rizika, může to špatně dopadnout," varuje primář Dlouhý.
Očkování je přitom možné i nyní. "Ve zkráceném schématu se druhá dávka očkuje po 14 dnech a dva týdny po ní je už člověk z osmdesáti procent chráněn, takže určitě to má smysl," radí hygienik Trmal.
Podle posledních výzkumů má asi čtvrtina lidí nakažených klíšťovou encefalitidou trvalé následky. Patří k nim například obrny rukou, bolesti hlavy, poruchy řeči, ochrnutí dýchacích svalů.
"Na klíšťovou encefalitidu nezabírají léky, mohou se léčit jen příznaky, které lidé mají. U boreliózy zabírají antibiotika," poznamenal Trmal.
Protože počasí klíšťatům přeje, nemocných bude podle Trmala ještě přibývat. "A další vrchol přijde ještě na podzim. Nebezpečí skončí, až klíšťata nebudou aktivní, tedy až teploty ráno klesnou na hodnotu kolem pěti stupňů Celsia," varoval krajský epidemiolog.