Po pianu a šachách přichází kulturní kontejner. První bude stát v Ústí

  10:03aktualizováno  10:03
Pod mostem Edvarda Beneše v Ústí nad Labem by se měl koncem června objevit speciální kontejner s barem, kde se budou pořádat koncerty a další akce. Kavárník a aktivista Ondřej Kobza ve spolupráci s platformou BU2R spouští projekt Kulturní jádra, kterým chtějí podpořit rozvoj městské kultury.

Speciální kontejnery se mají postarat o rozvoj městské kultury. Po Ústí nad Labem by se měly objevit v Českých Budějovicích a Kolíně. | foto: vizualizace BU2R

Nyní Kobza hledá místní nadšence, kteří by měli o provozování tohoto jádra zájem. „Chceme oživit ústeckou náplavku, proto hledáme partu lidí s nadšením mít v kontejneru bar, pořádat tam koncerty, výstavy nebo nechat u něj hrát návštěvníky šachy a stolní tenis,“ uvedl.

Fotogalerie

Zájemcům poskytne manuál plný praktických rad od získání podpory města až po tipy k programové části. „Můžeme nakoupit i nějaké vybavení. Chceme nastolit jinou dobu, aby Ústečané byli v létě venku u řeky a vnímali své město pozitivněji,“ dodal Kobza.

Kobza je zakladatelem spolku Piana na ulici a již dva roky rozmísťuje piana a šachové stolky po českých městech. Právě tyto aktivity ho nakonec přivedly k myšlence „kulturních kontejnerů“.

„Okolo pian se totiž často vytvářejí báječné komunity lidí, které brzy začnou uvažovat, co dalšího by mohly dělat. A těm chceme pomoci,“ poznamenal Kobza ke vzniku projektu.

Piano na ulici už v Ústí bylo minulý rok, na vlakové nádraží ho nechal přivézt aktivista Václav Pištora. Nyní stojí piano od pátku u obchodního domu Forum v podchodu mezi Kostelním náměstím a zastávkami MHD.

První kontejnery budou v Ústí, Budějovicích a Kolíně

Teď chce Pištora v Ústí rozjet i druhý projekt - šachové stolky. Shání peníze a brzy by ve městě měly stát hned dva betonové sety se šachovnicí.

„Jeden bude na travnaté ploše Lidického náměstí a druhý by měl být před Hraničářem,“ přibližuje Pištora, který má zásluhu i na tom, že nový projekt Kulturních jader bude startovat právě v Ústí.

„Kavárníka Kobzu jsem přemluvil, aby Ústí bylo první, protože je to stále šedivé město a potřebuje oživit. Domluvil jsem mu schůzku na ústeckém magistrátě s náměstkem Martinem Hausenblasem a s místostarostou městské části Karlem Karikou a oba mu přislíbili podporu,“ poznamenal.

Kavárník Kobza spolupracuje na projektu s platformou BU2R, která dlouhodobě podporuje akce rozvíjející městskou kulturu. Společně zvolili Ústí nad Labem a k nim také České Budějovice a Kolín, kde Kulturní jádra BU2R spustí.

„Cítíme, že je v těchto městech velký potenciál. Jsou zde aktivní lidé, kteří potřebují jenom trochu pomoci při rozvoji vlastních projektů a aktivit nebo na ně získat finance,“ komentoval výběr měst Jakub Stránský z BU2R.

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější. „Děkuji vedení...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě hledá, přesto se dál...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Další z rubriky

Kraj platí desetitisíce korun za rady pro náměstka hejtmana Martina Kliku

Radní Ústeckého kraje pro bezpečnost a sociální věci Martin Klika

Nejen opoziční zastupitelé Ústeckého kraje, ale i sám hejtman Oldřich Bubeníček se hodlají blíže zabývat podobou...

Bojovaly v Normandii, o víkendu přiletí do Roudnice na Memorial Air Show

Martin Šonka na mistrovství republiky v akrobatickém létání v Chotěboři.

Již popatnácté budou o víkendu na roudnickém letišti k vidění desítky letadel a vrtulníků. Letošní ročník Memorial Air...

Je nesmysl, aby kraj podával žalobu, říká partner majitelky zámku Peruc

Oprava zámku v Peruci

Pavel Ondráček, který s partnerkou investuje desítky milionů korun do zámku Peruc, uvádí svůj pohled na spor s krajem....

Najdete na iDNES.cz