Z nominace na krušnohorské hornické památky UNESCO vypadlo uhlí a vápenec

  12:53aktualizováno  12:53
Seznam krušnohorských hornických památek, které usilují o společný zápis na seznam UNESCO, se zúžil. Vypadla z něj těžba uhlí a vápence. Vyškrtnutí poradila žadatelům o zápis Mezinárodní rada pro památky a sídla (ICOMOS), která jinak Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří doporučila uznat za památku světového dědictví.

Prostorná těžební jáma dolu Mauritius. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Na základě konzultací s ICOMOS, která žádosti o zápis posuzuje, jsou do nominace zařazeny jen lokality, které souvisejí s těžbou a zpracováním rud, tedy s tím, co je pro Krušné hory nejtypičtější a v čem jsou výjimečné,“ sdělil Michal Urban, ředitel společnosti Montanregion Krušné hory/Erzgebirge, který se podílel na přípravě žádosti.

Fotogalerie

„Ale řadu dalších lokalit včetně míst, kde se těžilo černé uhlí nebo dobýval vápenec, považujeme za přidružené. Tato místa sice nejsou oficiální součástí žádosti, ale mají značný význam a počítá se s nimi i při společných prezentacích Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří,“ doplnil Urban.

Takto upravený návrh poradní organizace ICOMOS doporučila. „Po odborné stránce tak zápisu již nestojí nic v cestě,“ vysvětlil Urban (o doporučení v článku Mezinárodní rada doporučila krušnohorské hornické památky do UNESCO).

Rozhodující slovo nyní bude mít Výbor světového dědictví, který bude o zápisu Krušných hor hlasovat na počátku července v ázerbájdžánském Baku.

„Není žádný jiný region na světě, který by si to z pohledu významu pro rozvoj hornictví a hutnictví zasloužil víc,“ má jasno Urban. Za získáním titulu světového dědictví spatřuje obrovskou prestiž, větší publicitu a s tím spojený zvýšený zájem návštěvníků z celého světa.

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří tvoří dvaadvacet lokalit, z nichž sedmnáct se nachází v Sasku a pět na české straně. Do zdejší části patří například hornická krajina kolem Krupky, Měděnce, Jáchymova nebo Abertam.

„Společně tyto komponenty dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě. Zásadní je především přínos Krušných hor v oblasti těžby rud stříbra, cínu, kobaltu a uranu,“ vysvětlil Urban.

První žádost nevyšla, německá strana ji musela dopracovat

První žádost putovala do Centra světového dědictví v roce 2014, ale ta pak byla po konzultacích s organizací ISCOMOS v roce 2016 stažena. Tehdy totiž zaznělo doporučení, aby ji německá strana dopracovala.

Loni v lednu pak byla předložena žádost nová. Úplně prvotní úvahy o nominaci se nicméně objevily už před více než dvaceti lety.

„Cesta k cíli v podobě zápisu na seznam je dlouhá, ale já říkám, že i cesta je cíl. Už teď můžu jmenovat několik pozitiv, která z celého procesu vyplynula. Zapojili jsme se do mnoha projektů, třeba do ArchaeoMontan 2018, který se zabývá mapováním středověkého hornictví,“ uvedl místostarosta Krupky Rostislav Kadlec.

„Začal jsem také pociťovat více patriotismu mezi lidmi, zájem o to, co jejich město nabízí, jakou má historii,“ doplnil Kadlec.

Žatec svou nominaci musí ještě doladit

O zápis na prestižní seznam usiluje i Žatec se svým chmelařským dědictvím. Loni se však zástupci města od Mezivládního výboru pro světové dědictví dozvěděli, že žádost je potřeba dopracovat.

„Výbor v létě rozhodl, že téma žateckého chmelařského dědictví prezentované chmelařskými sklady na Pražském předměstí má potenciál, nicméně je třeba jej rozšířit o krajinné pojetí,“ vysvětlil místostarosta Žatce Jaroslav Špička.

Město má nyní za sebou návštěvu zahraničních expertů z ICOMOS, s nimiž novou podobu nominace řešilo. Během pěti dní navštívili vybrané chmelařské sklady a další objekty spojené se zpracováním chmele a prohlédli si také okolní chmelařskou krajinu.

Spolu s nimi dorazili i zástupci Národního památkového ústavu či Chmelařského institutu. „ICOMOS do konce června vypracuje závěrečnou zprávu s doporučeními k podobě a zaměření nové nominace,“ sdělil Špička.

V současné době se nově počítá s tím, že by se v nominaci mohl objevit také zámek Stekník a okolní krajina s chmelnicemi. Zároveň je možné, že by mohl být do návrhu zápisu zařazen menší počet domů přímo ze Žatce. O zápisu by se mělo rozhodovat v roce 2021.

Na zámku Stekník u Žatce restaurátoři objevili fresky od autora vedut ve Španělském sále Pražského hradu:

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě hledá, přesto se dál...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější. „Děkuji vedení...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Další z rubriky

Kraj platí desetitisíce korun za rady pro náměstka hejtmana Martina Kliku

Radní Ústeckého kraje pro bezpečnost a sociální věci Martin Klika

Nejen opoziční zastupitelé Ústeckého kraje, ale i sám hejtman Oldřich Bubeníček se hodlají blíže zabývat podobou...

Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

Jan Chmel vybudoval pivovar v bývalém chlévě, trvalo mu to dva roky. Roční...

Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První...

Devět lidí pašovalo a konzumovalo pervitin ve věznici na Lounsku

Sáček s kokainem, který našli celníci v autě na Jičínsku.

Policie ve spolupráci s vězeňskou službou odhalila a nyní už trestně stíhá organizovanou skupinu, která pašovala drogy...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz