Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Ochrana nesmí bránit rozvoji, říká hejtman o vyhlášení CHKO Krušné hory

  6:42
Stále skloňovanější je v poslední době plán na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory. Zastánci například zmiňují, že by se tím zamezilo velkému kácení lesů. Proti vyhlášení není ani hejtman Jan Schiller. Má ale zároveň jisté obavy, aby neohrozilo transformaci po těžbě.

Příroda na Mostecku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Jsem pro jednoznačné vyhlášení. Když vidím, co tady dělají těžaři s lesy bez jakéhokoliv omezení, je mi velmi smutno, že orgány ochrany životního prostředí nekonají,“ říká třeba starosta Horního Jiřetína na Mostecku Vladimír Buřt (Sdružení strany zelených a nezávislých kandidátů).

Po soukromých těžařích zůstávají na jižních svazích obrovské paseky, což ohrožuje i zbylé stromy. „Je to takové volání o pomoc, protože tady nechceme mít holé svahy,“ vysvětluje Buřt.

Vytvoření chráněného území požaduje mimo jiné ekologická organizace Greenpeace právě kvůli kácení lesů v blízkosti Horního Jiřetína, s požadavkem na jeho vyhlášení vystoupilo i uskupení Spojenci pro kraj, jež je součástí krajské koalice.

S majitelem lesů, společností I. H. Farm, která v okolí Horního Jiřetína těží, chce kraj uzavřít smlouvu, jejíž součástí bude i přesné vymezení bezzásahového území a určení minimálního objemu mrtvého dřeva, který bude nutno ponechávat v porostech, včetně způsobu, jak toho dosáhnout. Limitován bude i objem a způsob těžby mimo zásahové území.

Pokud majitel lesa, který nicméně podle nedávných závěrů kontrol České inspekce životního prostředí při těžbě neporušuje zákon, na navrženou variantu smlouvy nepřistoupí, budou podle úřadu zahájeny kroky k vyhlášení přírodní rezervace s totožným vymezením bezzásahové zóny.

Opozice: Neopodstatněné obavy

Pro vyhlášení a určitou ochranu Krušných hor je i hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Obává se ale, že by vyhlášení ochrany mohlo ohrozit transformaci kraje po těžbě. 

„CHKO má tak přísná pravidla, že by nám to v rozvoji mohlo zabránit, ale určitě je možnost diskutovat ta pravidla tak, aby vzniklo obojí, aby vznikla chráněná krajinná oblast, a aby ještě i tam mohl nastat rozvoj,“ podotýká hejtman s tím, že na prověření rizik a přínosů CHKO pracuje odbor životního prostředí.

Obavy, že vyhlášení chráněné krajinné oblasti znemožní rozvoj Krušných hor, jsou ovšem podle krajské opoziční zastupitelky Karoliny Žákovské (Zelení) neopodstatněné. 

„CHKO jsou spíše spjaty s udržitelným rozvojem krajiny. Nebrání výstavbě jako takové, ale chrání území obcí před zásahy, které nerespektují charakter osídlení a narušují krajinný ráz,“ uvedla už před časem Žákovská.

Petice s tisíci podpisů

Podle starostky obce Blatno na Chomutovsku Ivety Rabasové Houfové (Pro venkov) roste zájem o různé developerské a turistické projekty v souvislosti se zápisem hornických památek na seznam UNESCO.

„Podpora rozvoje hor není vůbec špatně, ale jsem přesvědčená o tom, že to musí mít jasné parametry, aby to byl rozvoj ohleduplný k přírodě,“ upozorňuje. „Už se například objevily požadavky od majitelů pozemků na změnu územního plánu. Chtějí na loukách stavět fotovoltaické parky. Myslím, že na loukách v horách by být neměly,“ dodává Rabasová Houfová.

Za vyhlášení chráněné krajinné oblasti vznikla nedávno také petice, kterou už podepsalo více než 3,6 tisíce lidí nejen z Ústeckého kraje. „Jsem přesvědčená o tom, že je strašně důležité, aby Krušné hory získaly ochranu. Jsou to jediné takhle velké hory, které zatím žádnou ochranu nemají,“ zmiňuje starostka Rabasová Houfová, která je také členkou petičního výboru.

Případným vznikem CHKO se zabývá také ministerstvo pro životní prostředí a Agentura ochrany přírody. Zástupci obou institucí chtěli svoje dosavadní poznatky v minulém týdnu prezentovat vedení Ústeckého kraje. Kvůli pracovní vytíženosti ministra Richarda Brabce (ANO) byl ale termín zrušen. „Nový termín se stále hledá,“ uvedla v pátek Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Krušné hory jsou územím o rozloze šest tisíc kilometrů čtverečních podél hranice s Německem, na české straně je zhruba čtvrtina. V současné době je v České republice 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 15 procent rozlohy země.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Zdeněk Matouš, Jaroslav Komínek, Andrej Babiš, Jaroslav Foldyna, Tereza Hyťhová, Karel Krejza, Ivan Bartoš

  • Nejčtenější

Horoval za muslimskou Evropu, řekl Babiš. Lže jako vždy, opáčil mu Bartoš

Když někdo lže a straší lidi, je to hnus, vytkl premiérovi Andreji Babišovi v předvolební debatě v České televizi šéf...

Prostředníčky na Jágra? Akce vyvolá reakci, tolerují mu moc, tvrdí šéf Ropáků

Fotografie, jak několik fanoušků z litvínovského kotle vztyčilo prostředníček na kladenskou legendu Jaromíra Jágra, je...

Vrazi, hanba vám, křičeli při odhalení sochy pohraničníka její odpůrci

Velmi napjatá atmosféra panovala v sobotu na Cínovci v Krušných horách. Klub Českého pohraničí (KČP), jež oslavuje...

Houbař našel políčko marihuany, pěstitelé měli v lese i příbytek s nářadím

Velké překvapení čekalo v lese na Mostecku na houbaře, který narazil na políčko konopí a improvizovaný zahradnický...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

MS každé dva roky vzešlo od Saúdů. Už protestují i kluby včetně českých

Dojde k velké a hlasitě propírané změně? Bude se fotbalové mistrovství světa konat každé dva roky? Revoluční nápad...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Dost hlemýždího tempa. Teď s tím hneme, radují se zachránci zámku z dotace

Už za tři roky by se návštěvníkům mohl otevřít zámek v Pětipsech na Chomutovsku, který patří k nejzdevastovanějším...

Podprsenky pro slovanské Venuše. Naše výhoda? Asie neumí kypré tvary, zní z Trioly

Premium Ani levná asijská konkurence, ani koronavirová krize nedokázala zastavit výrobu dámského spodního prádla, které vzniká...

Charita opraví zchátralé mostecké kasárna, bude v nich bydlení pro seniory

Nové bydlení pro seniory a lidi se zdravotním postižením chystá v jednom z objektů někdejších kasáren Charita Most....

Houbař našel políčko marihuany, pěstitelé měli v lese i příbytek s nářadím

Velké překvapení čekalo v lese na Mostecku na houbaře, který narazil na políčko konopí a improvizovaný zahradnický...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...