Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Pronajmout, rozkouskovat, prodat. V Krupce to vře kvůli dalšímu pozemku

  12:52
V Krupce na Teplicku zní kritika kvůli dalšímu pozemku. Opozice na jednání zastupitelstva marně žádala zrušení prodeje parcely o rozloze 2,5 tisíce metrů čtverečních šesti zájemcům, protože mu předcházel záměr pronájmu, který podle ní nebyl zveřejněn v souladu se zákonem. Teď zvažuje trestní oznámení.

Krupka, pohled z hradu | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Upřímně, doufala jsem, že se alespoň část koalice poučila z předchozího případu prodeje pozemku v Unčíně, který nakonec sama revokovala. Bohužel se tak nestalo. Myslím, že se tím koalice zase podepsala na tom, že město nezíská tolik peněz, kolik by mohlo. Prodávat pozemky za 200 korun za metr čtvereční neodpovídá dnešní době,“ řekla po jednání Miloslava Bačová z opoziční Zdravé Krupky.

Hnutí nyní zváží podání trestního oznámení. „Asi to bude nezbytné, protože se zdá, že se koaliční zastupitelé nechtějí poučit z toho, že je nutné, aby se pozemky prodávaly nebo pronajímaly transparentně,“ doplnila.

Příběh zmíněného pozemku se začal psát v září 2019, kdy radnice zveřejnila záměr pronájmu plochy o rozloze 2500 metrů čtverečních v sousedství sportovního areálu. Byl však vypsán pro celý pozemek, nikoliv pro jeho jednotlivé části, budoucí zahrádky.

„Radnice tím vzala šanci řadě dalších zájemců, kteří netušili, že není záměrem pronajmout danou parcelu jako jeden celek,“ uvedl Rostislav Příhoda, rovněž zastupitel Zdravé Krupky.

Na radnici se pak přihlásilo šest žadatelů, město pro ně následně nechalo plochu rozparcelovat a se zmíněnými zájemci v březnu 2020 podepsalo nájemní smlouvy. O rok a půl později, letos v dubnu, se pak město rozhodlo pozemek prodat. Zveřejnilo nový záměr prodeje, tentokrát už šesti menších rozparcelovaných ploch.

Vedle šesti původních nájemců parcel o ně projevili zájem také tři další lidé – přednost však měli nájemci. Ti přitom dosud „zahrádky“ nijak nevyužívali a dodnes je nemají ani oplocené. Zastupitelé ale prodej odsouhlasili.

Místostarosta: Žádné protiprávní jednání

Podle místostarosty města Rostislava Kadlece (Krupka naše město), který si na zastupitelstvu připravil prezentaci, v níž se snažil okolnosti pronájmu a následného prodeje pozemku vysvětlit, nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání.

Argumentoval například tím, že město pozemek lidem pronajalo proto, aby do sousedního sportovního areálu nechodily nežádoucí osoby, které ničily hřiště s umělým povrchem, tedy majetek města.

„Druhým bodem pak byl vznik zahrádek pro občany,“ podotkl Kadlec s tím, že v roce 2019 město skutečně uvažovalo pouze o pronájmu pozemku. O následném prodeji, který se uskutečnil o rok a půl později, řeč nebyla.

„Konzultovali jsme to s právním zástupcem města a odpověď byla taková, že vyhlášením záměru o pronájmu celé pozemkové parcely, následným rozdělením parcely a uzavřením nájemních smluv s jednotlivými subjekty nedošlo k porušení zákona,“ zopakoval před zastupiteli.

Podle Zdravé Krupky však pro zveřejňování záměru prodeje i pronájmu platí podle zákona o obcích stejná pravidla, tedy že má být předem určeno, co konkrétně město prodává či pronajímá, jak velká je plocha pozemku a jeho zakreslení v katastrální mapě.

Vám nic neřeknu, vy jste špína

„Nejvyšší soud ve svém rozsudku ze dne 27. září 2010 výslovně připustil, že záměr je možné zveřejnit i před pořízením geometrického plánu, pokud v něm bude prodávaná nemovitost jednoznačně a zcela nezpochybnitelně identifikována. To ale není tento případ,“ upozornila Bačová.

„Pokud chce město něco se svým majetkem udělat, musí tak činit transparentně. Není možné vyvěsit celý velký pozemek aniž by to bylo doplněno tím, že bude později rozparcelován na několik zahrádek, případně tím, za kolik se pak ty zahrádky budou prodávat,“ míní Příhoda.

Podle vedení města však opoziční zastupitelé nemají pravdu. „Chcete jen ublížit těm lidem, kteří to v dobré víře koupili a neudělali nic špatně, stejně jako město neudělalo nic špatně,“ oponoval jim při jednání starosta Krupky Zdeněk Matouš (ČSSD).

Po skončení jednání ho redaktor MF DNES oslovil s žádostí o vyjádření k situaci, avšak marně. „Vám nic neřeknu, vy jste špína chlap,“ odsekl na dotazy. A vyjádřit se k situaci překvapivě nechtěl ani místostarosta Kadlec, který přitom postup radnice před zastupiteli hájil.

Další pozemkové kauzy

V Krupce se přitom v posledních letech nejedná o jediný podezřelý prodej pozemků. Loni v listopadu například zastupitelé plánovali prodat parcely v Unčíně lidem z radnice a jejich příbuzným za 250 korun za metr čtvereční. Původní usnesení ale nakonec revokovali a pozemky následně prodali řádně obálkovou metodou. Původním prodejem se stále zabývá policie.

Známý je i případ prodeje pozemků v lokalitě zvané Jabloňový sad, kdy zastupitelé prodali firmě Jabloňový sad stavební parcely za 100 korun za metr čtvereční, ačkoliv v sousedství se prodávaly mnohonásobně dráž. Firma navíc budila pochybnosti, když dva ze tří jejích jednatelů měli trvalé bydliště na úřadech. V souvislosti s tímto prodejem policie v červnu obvinila 12 zastupitelů a podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Nejznámějším případem je ale prodej pozemků v roce 2005, kdy tehdy ještě místostarosta Zdeněk Matouš se dvěma společníky (jedním byl současný ústecký primátor Petr Nedvědický z ANO) získali v Krupce rozlehlé louky za 338 tisíc korun, následně v zastupitelstvu prosadili změnu územního plánu a jako stavební parcely je prodali developerské firmě za 42 milionů korun. Policie však tehdy případ ukončila s tím, že nešlo o trestný čin.

Autor:
  • Nejčtenější

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

Recidivista ukradl za dva měsíce 75 kilo kebabu, všechno snědl

Na dobrý domácí kebab dostal chuť mladý lounský recidivista. Maso však nechtěl jíst někde na ulici a hlavně za něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikona Českého středohoří se dál rozpadá. Na hrad Košťálov je vstup zakázán

Hrad Košťálov, jedna z ikonických dominant Českého středohoří, mizí před očima. Léta zanedbávaná památka, která však...

Prodej lukrativních pozemků v horách byl plný přehmatů, věc řeší policie

Při prodeji pozemků v oblasti Dlouhá Louka developerovi, který tam chce postavit chaty z kontejnerů, se Lom na Mostecku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Srážku s kamionem na Ústecku nepřežili dva lidé. Další dva jsou zranění

Při pondělní dopravní nehodě na silnici číslo 62 mezi Ústím nad Labem a obcí Povrly zemřeli dva lidé. Další dva jsou po...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Oprava fasády zasáhne do sezony, novogotický zámek ale zůstane přístupný

Rekonstrukce fasády zámku v Klášterci nad Ohří bude pokračovat i v letošním roce. Vnější stěny památky jsou poškozeny...

Přestavba komplikované křižovatky v Lounech na kruhový objezd je opět ve hře

Po více než deseti letech se město Louny vrací k myšlence kruhového objezdu na Suzdalském náměstí. Ulevil by řidičům a...

Výbuch muničáku v Bílině zavinili nedbalí policejní pyrotechnici, říká obžaloba

Krajské státní zastupitelství podalo obžalobu na dva policejní pyrotechniky kvůli výbuchu muničního skladu v Bílině na...

Litoměřické gymnázium čeká oprava, studenti se přestěhují do kláštera

Studenti litoměřického gymnázia půjdou na dva roky do kláštera. V bývalé jezuitské koleji, kde se učili jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...