Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Po změně insolvenčního zákona musí krajský soud v Ústí pracovat i o sobotách

  7:07
Část zaměstnanců ústeckého krajského soudu trávila během několika uplynulých měsíců v práci i soboty. Šestidenní pracovní týden si vyžádala situace kolem insolvencí. Po novele zákona tu evidují znatelný nárůst počtu návrhů na oddlužení a vlivem toho strmě roste také počet přihlášek věřitelů.

Luboš Dörfl, předseda Krajského soudu Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Od června platí novela insolvenčního zákona. Přinesla zmírněná pravidla, díky kterým může do procesu oddlužení vstoupit víc lidí.

Například i ti, kteří na samém začátku nedoloží, že budou schopni uhradit alespoň třicet procent svých pohledávek. V Ústí se od té doby potýkají s velkým nárůstem objemu práce.

Přistupovat zde proto musejí k různým opatřením. „Situace zůstává vážná,“ říká předseda krajského soudu Luboš Dörfl.

Soud od léta zaznamenává výrazný nárůst počtu návrhů na oddlužení. Zatímco například loni v červenci jich bylo 191, letos 491. Obdobná čísla se týkají i dalších měsíců. Až v říjnu nebyl rozdíl tak markantní (loni 242, letos 373).

„Situace, zdá se, se mírně koriguje, i když stále jsme však vysoko nad loňskými čísly. Jenže jak se posouvají fáze insolvenčního řízení, tak nyní musíme vedle pořád vysokého počtu návrhů zpracovávat přihlášky věřitelů, kterých má každý dlužník více. Jejich počet se tak násobí,“ vysvětluje Dörfl.

Po novele insolvenčního zákona se počet přihlášek zdvojnásobil

V květnu, tedy ještě před novelou insolvenčního zákona, dorazilo takových přihlášek na soud lehce přes tři tisíce, v červenci už to bylo téměř pět tisíc. A číslo dál roste. V říjnu už to bylo přes sedm tisíc.

Fotogalerie

Hodně ohánět se tak musí pracovnice vyšší podatelny a přihláškového oddělení, kde museli přijmout posily. A stejně to nestačí.

„Ten nárůst je obrovský. Takový, že máme pracovní soboty. Na vyšší podatelně už měli dvě, na přihláškovém oddělení dokonce pět. Zaměstnancům patří obrovský dík, protože bez jejich dobré vůle by to nešlo,“ uvádí místopředseda krajského soudu Tomáš Zadražil.

„Se zpracováním přihlášek zároveň pomáhají i pracovníci jiných oddělení. A stejně jsme v současné době ve skluzu zhruba tak o tři dny,“ dodává k tomu.

Každý soudce má na starosti přes tisíc spisů

Práce pochopitelně přibývá i soudcům, z nichž každý má na starosti přes tisíc spisů, a jejich nejbližším spolupracovníkům. Na krajském soudu byli prozíraví, a proto ještě před platností novely posílili insolvenční agendu o jednoho soudce. Brzy k němu přibude další.

„Byl k nám od listopadu přeložen z jednoho z pražských obvodních soudů. Nyní se zaučuje v agendě incidenčních sporů. Insolvencím se začne věnovat naplno od jara,“ podotýká Dörfl. Tým soudců pak bude čítat 14 lidí.

Každý insolvenční soudce má kolem sebe tým pěti lidí. Ústecký krajský soud už ale nemá potřebné prostory. Příchod nováčka z Prahy proto bude mít za následek stěhování.

Aby se mohlo insolvenční oddělení v budově na Střekově „nafouknout“, přesune se úsek správního soudnictví do Paláce Zdar v centru města. Soud tak bude působit už na třetí adrese. Veřejný rejstřík a někteří asistenti totiž už několik let sedí v budově vedle soudu.

Na krajském soudu pak také dojde k procesnímu auditu, jehož výsledkem bude analýza efektivity práce. Podnětem byla právě práce kolem insolvencí, proběhne ovšem napříč všemi agendami.

V další fázi by mohlo dojít k zatížení obchodního úseku

Pokud jde o insolvence, v další fázi by podle předsedy Dörfla mohlo dojít k zatížení obchodního úseku.

„Čím více přihlášek, tím větší je riziko, že některá z nich bude takzvaně popřená správcem nebo některým jiným věřitelem. Popření přihlášky znamená, že se uskuteční samostatný proces, který končí rozsudkem. Proto očekáváme nárůst počtu těchto incidenčních sporů, které řeší obchodní úsek,“ řekl.

Dörfl se zároveň v reakci na aktuální dění rozhodl společně s předsedou Krajského soudu v Ostravě, kde jsou v obdobné situaci, napsat dopis na ministerstvo spravedlnosti. Kvůli úsporným opatřením by se totiž od příštího roku měly na soudech o jednotky procent snížit počty zaměstnanců.

„Žádáme v něm posílení rozpočtu na zaměstnance nebo ať nám ho alespoň nekrátí,“ přiblížil Dörfl s tím, že se navzdory varováním ze strany soudců nevytvořily v souvislosti s nástupem novely takové podmínky, aby soudy vše zvládly.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že dopis obdrželo a nyní bude „s příslušnými stranami jednat ve snaze najít vzájemnou shodu“.

Ministerstvo situaci monitoruje a poznatky vyhodnocuje

Co se týče insolvencí, resort prý situaci monitoruje a poznatky vyhodnocuje individuálně ve vztahu k jednotlivým soudům. Nadále zastává názor, že situace odpovídá očekávání.

„Statistické údaje ukazují, že aktuální měsíční nápad návrhů na povolení oddlužení se v případě ústeckého krajského soudu pohybuje zhruba na úrovni krizových let 2013 a 2014. Zvýšený nápad hodnotíme jako přiměřený, protože podle projekcí jeho vývoje do konce roku odpovídá zvýšení o necelých třicet procent věcí,“ uvedl Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva.

„Těchto třicet procent ovšem vycházelo z hodnot nápadu v roce 2016. Ve skutečnosti totiž nedošlo k jeho nárůstu na dvojnásobek až trojnásobek, jak bývá prezentováno. To by platilo leda ve srovnání s výrazně sníženým nápadem v první polovině tohoto roku,“ dodal.

Podle Bačkovského počet přihlášek v zásadě kopíruje trend vyššího počtu návrhů na povolení oddlužení, avšak průměrný počet přihlášek na jedno řízení zůstává oproti stavu před novelou zhruba stejný.

  • Nejčtenější

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V litvínovském ghettu bourají další zničený dům, v paneláku bylo 144 bytů

V litvínovském Janově, největší sociálně vyloučené lokalitě v Česku, odstartovala demolice dalšího prázdného a...

Český Hulk po ostudě před zraky Furyho přerušil kariéru. Boxera skolila jeho hlava

Český profesionální box ztrácí, přinejmenším dočasně, jeden ze svých největších talentů. Tomáš Šálek uvolnil titul...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve velkochovech se ke kravám chovají sadisticky, zjistila ochránkyně zvířat

Premium V českých kravínech jsou zvířata vnímána jen jako chodící stroje na maso a mléko, zjistila při práci dojičky ochránkyně...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Vniknutí youtubera do krematoria policisté vyhodnotili jako přestupek

Dubnové vniknutí youtubera, který vystupuje pod pseudonymem Majk, do nezabezpečeného krematoria v Ústí nad Labem není...

Nový most přes Ohři vzniká na břehu, vlaky díky němu přestanou zpomalovat

Už jen několik týdnů služby má před sebou více než 100 let starý železniční most přes řeku Ohři u Žatce. Na břehu pod...

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Ve velkochovech se ke kravám chovají sadisticky, zjistila ochránkyně zvířat

Premium V českých kravínech jsou zvířata vnímána jen jako chodící stroje na maso a mléko, zjistila při práci dojičky ochránkyně...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...