Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Po změně insolvenčního zákona musí krajský soud v Ústí pracovat i o sobotách

  7:07
Část zaměstnanců ústeckého krajského soudu trávila během několika uplynulých měsíců v práci i soboty. Šestidenní pracovní týden si vyžádala situace kolem insolvencí. Po novele zákona tu evidují znatelný nárůst počtu návrhů na oddlužení a vlivem toho strmě roste také počet přihlášek věřitelů.

Luboš Dörfl, předseda Krajského soudu Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Od června platí novela insolvenčního zákona. Přinesla zmírněná pravidla, díky kterým může do procesu oddlužení vstoupit víc lidí.

Například i ti, kteří na samém začátku nedoloží, že budou schopni uhradit alespoň třicet procent svých pohledávek. V Ústí se od té doby potýkají s velkým nárůstem objemu práce.

Přistupovat zde proto musejí k různým opatřením. „Situace zůstává vážná,“ říká předseda krajského soudu Luboš Dörfl.

Soud od léta zaznamenává výrazný nárůst počtu návrhů na oddlužení. Zatímco například loni v červenci jich bylo 191, letos 491. Obdobná čísla se týkají i dalších měsíců. Až v říjnu nebyl rozdíl tak markantní (loni 242, letos 373).

„Situace, zdá se, se mírně koriguje, i když stále jsme však vysoko nad loňskými čísly. Jenže jak se posouvají fáze insolvenčního řízení, tak nyní musíme vedle pořád vysokého počtu návrhů zpracovávat přihlášky věřitelů, kterých má každý dlužník více. Jejich počet se tak násobí,“ vysvětluje Dörfl.

Po novele insolvenčního zákona se počet přihlášek zdvojnásobil

V květnu, tedy ještě před novelou insolvenčního zákona, dorazilo takových přihlášek na soud lehce přes tři tisíce, v červenci už to bylo téměř pět tisíc. A číslo dál roste. V říjnu už to bylo přes sedm tisíc.

Hodně ohánět se tak musí pracovnice vyšší podatelny a přihláškového oddělení, kde museli přijmout posily. A stejně to nestačí.

„Ten nárůst je obrovský. Takový, že máme pracovní soboty. Na vyšší podatelně už měli dvě, na přihláškovém oddělení dokonce pět. Zaměstnancům patří obrovský dík, protože bez jejich dobré vůle by to nešlo,“ uvádí místopředseda krajského soudu Tomáš Zadražil.

„Se zpracováním přihlášek zároveň pomáhají i pracovníci jiných oddělení. A stejně jsme v současné době ve skluzu zhruba tak o tři dny,“ dodává k tomu.

Každý soudce má na starosti přes tisíc spisů

Práce pochopitelně přibývá i soudcům, z nichž každý má na starosti přes tisíc spisů, a jejich nejbližším spolupracovníkům. Na krajském soudu byli prozíraví, a proto ještě před platností novely posílili insolvenční agendu o jednoho soudce. Brzy k němu přibude další.

„Byl k nám od listopadu přeložen z jednoho z pražských obvodních soudů. Nyní se zaučuje v agendě incidenčních sporů. Insolvencím se začne věnovat naplno od jara,“ podotýká Dörfl. Tým soudců pak bude čítat 14 lidí.

Každý insolvenční soudce má kolem sebe tým pěti lidí. Ústecký krajský soud už ale nemá potřebné prostory. Příchod nováčka z Prahy proto bude mít za následek stěhování.

Aby se mohlo insolvenční oddělení v budově na Střekově „nafouknout“, přesune se úsek správního soudnictví do Paláce Zdar v centru města. Soud tak bude působit už na třetí adrese. Veřejný rejstřík a někteří asistenti totiž už několik let sedí v budově vedle soudu.

Na krajském soudu pak také dojde k procesnímu auditu, jehož výsledkem bude analýza efektivity práce. Podnětem byla právě práce kolem insolvencí, proběhne ovšem napříč všemi agendami.

V další fázi by mohlo dojít k zatížení obchodního úseku

Pokud jde o insolvence, v další fázi by podle předsedy Dörfla mohlo dojít k zatížení obchodního úseku.

„Čím více přihlášek, tím větší je riziko, že některá z nich bude takzvaně popřená správcem nebo některým jiným věřitelem. Popření přihlášky znamená, že se uskuteční samostatný proces, který končí rozsudkem. Proto očekáváme nárůst počtu těchto incidenčních sporů, které řeší obchodní úsek,“ řekl.

Dörfl se zároveň v reakci na aktuální dění rozhodl společně s předsedou Krajského soudu v Ostravě, kde jsou v obdobné situaci, napsat dopis na ministerstvo spravedlnosti. Kvůli úsporným opatřením by se totiž od příštího roku měly na soudech o jednotky procent snížit počty zaměstnanců.

„Žádáme v něm posílení rozpočtu na zaměstnance nebo ať nám ho alespoň nekrátí,“ přiblížil Dörfl s tím, že se navzdory varováním ze strany soudců nevytvořily v souvislosti s nástupem novely takové podmínky, aby soudy vše zvládly.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že dopis obdrželo a nyní bude „s příslušnými stranami jednat ve snaze najít vzájemnou shodu“.

Ministerstvo situaci monitoruje a poznatky vyhodnocuje

Co se týče insolvencí, resort prý situaci monitoruje a poznatky vyhodnocuje individuálně ve vztahu k jednotlivým soudům. Nadále zastává názor, že situace odpovídá očekávání.

„Statistické údaje ukazují, že aktuální měsíční nápad návrhů na povolení oddlužení se v případě ústeckého krajského soudu pohybuje zhruba na úrovni krizových let 2013 a 2014. Zvýšený nápad hodnotíme jako přiměřený, protože podle projekcí jeho vývoje do konce roku odpovídá zvýšení o necelých třicet procent věcí,“ uvedl Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva.

„Těchto třicet procent ovšem vycházelo z hodnot nápadu v roce 2016. Ve skutečnosti totiž nedošlo k jeho nárůstu na dvojnásobek až trojnásobek, jak bývá prezentováno. To by platilo leda ve srovnání s výrazně sníženým nápadem v první polovině tohoto roku,“ dodal.

Podle Bačkovského počet přihlášek v zásadě kopíruje trend vyššího počtu návrhů na povolení oddlužení, avšak průměrný počet přihlášek na jedno řízení zůstává oproti stavu před novelou zhruba stejný.

  • Nejčtenější

Jako z hororu, děsí lidi fotky z dětské psychiatrie. Skládají se na vybavení

Veřejnost se v rámci finanční sbírky začala skládat na nové vybavení pro Dětskou psychiatrickou nemocnici v Lounech....

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Nikdo mi nevěřil. Měl jsem na krajíčku, přiznal po reprezentačním debutu Kušej

Z druhé ligy do reprezentace za jediný rok. Veleskok mezi fotbalovými dimenzemi korunoval ústecký odchovanec Vasil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jen tak tak. Buggyra revoluční tatru pro Dakar stihla i díky třísměnné dřině

Tři kamiony Tatra, jeden z nich revoluční s čumákem řízený Martinem Šoltysem, nasadí Buggyra ZM Racing do Dakaru 2024....

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Díla umělců i restaurovaný historický nábytek podpoří práci s postiženými

Umělecká díla dražená při benefiční aukci litoměřické Diakonie pomohou chráněnému bydlení pro lidi s mentálním...

Jsem nevinný, otočil muž viněný z požáru v Českém Švýcarsku. Zůstává ve vazbě

Ústecký krajský soud prodloužil vazbu muži, který je obviněný ze založení obřího požáru v Českém Švýcarsku loni v...

Technika ukazuje formu chmele. Poprvé je jasné, kolik vody denně potřebuje

Výzkumný projekt Pro Chmel, který se zabývá vlivem počasí na růst chmele, přináší po dvou letech zásadní poznatek....

Do domu mládeže si chodil hrát, teď mu šéfuje. Nejvíc dětí chce sport, říká

Zážitky, které si Václav Bayer v dětství odnesl z domu dětí a mládeže, ho přivedly až ke studiu pedagogiky volného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...