Dílčí machinace s dotacemi soud připojil k rozsáhlé kauze ROP Severozápad

  13:41aktualizováno  13:41
Ústecký krajský soud vrátil žalobci případ machinací s eurodotacemi, ve kterém si bývalý ředitel dotačního úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz a exnáměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda již vyslechli pravomocné tresty. Poté, co Nejvyšší soud věc vrátil, rozhodl krajský soud o jejím připojení k rozsáhlejší kauze.

Nejvyšší soud zrušil dřívější verdikty nad Petrem Kušnierzem a Pavlem Koudou a vyhověl tak dovoláním podaným Nejvyšším státním zastupitelstvím a Koudovým advokátem. Případ vrátil k první instanci k novému projednání.

Krajský soud ale rozhodl, že bude lepší, když se nebudou řešit zvlášť dvě obdobné kauzy. Případ se tak nyní vrací do přípravného řízení, ve kterém se sjednotí s obdobnou kauzou zneužitých dotací z Evropské unie, ve které je podle policie škoda 14 miliard korun.

Obviněných je v ní přes dvacet včetně právě Koudy a Kušnierze. Dalšími jsou třeba někdejší hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová či náměstek hejtmanky Arno Fišera. Dozoruje ji pražské vrchní státní zastupitelství.

Fotogalerie

„Soud shledal podmínky pro tento postup. Má jednoznačně za to, že nejsou dány okolnosti, které by tomuto postupu bránily. Naopak jsou okolnosti, které ho odůvodňují jako správný a řekněme i jako procesně ekonomický,“ odůvodnil soudce Jiří Blažek.

Vyhověl tak požadavku státního zástupce Vladimíra Jana. „Jedná se o související skutky. Musela by běžet dvě jednání vedle sebe, vypovídali by stejní svědci a prováděly by se stejné důkazy,“ vysvětlil žalobce Jan, proč chtěl záležitosti spojit.

V původním procesu, ve kterém se soudy zabývaly ovlivňováním projektů za 1,4 miliardy, dostal Kušnierz za zneužití pravomoci úřední osoby a poškození finančních zájmů Evropské unie sedmiletý trest. V prosinci se dostal podmíněně na svobodu.

Kouda s přičleněním k nové kauze nesouhlasí

Koudovi soud za zneužití pravomoci úřední osoby uložil tři roky odnětí svobody podmíněně odložené na zkušební dobu pěti let.

V případu bylo celkem osm obžalovaných. Vedle Koudy a Kušnierze ještě také úřednice dotačního úřadu Irena Kotlanová, další bývalí ředitelé Pavel Markvart a Petr Vráblík, právník úřadu Petr Martinovský, úřednice Klára Odvárková a architekt Omar Koleilat.

Kotlanová a Markvart dostali podmínky. Martinovského, Koleilata a Odvárkovou soud obžaloby zprostil. Vráblík byl původně také zproštěn, ale vrchní soud tento verdikt zrušil a přičlenil ho ke zmíněné současné kauze se 14miliardovou škodou.

„Před sedmi lety se u nás objevili policisté, udělali domovní prohlídku a obvinili mě z něčeho, co jsem nespáchal, aniž by mě pozvali k nějakému výslechu. Od doby to trvá. Po sedmi letech jsme na začátku, na nule. Já jsem nevinen a budu bojovat dál všemi zákonnými prostředky, jako jsem to dělal doposud,“ okomentoval Kouda s tím, že s přičleněním k nové kauze nesouhlasí.

Sám požadoval vyloučení své části k samostatnému projednání. Kušnierz se odmítl vyjádřit. V rozsáhlé kauze je spolupracujícím obviněným.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

Vrtulník letící pro pacienta nouzově přistál u Mostu, kvůli možné závadě

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Vrtulník záchranné služby z Ústí nad Labem letící pro pacienta musel dopoledne nouzově přistát na louce poblíž...

Zakrytí Lomského potoka hrozí další propady, Lom chce vodní tok odkrýt

Nad propadlým zakrytím Lomského potoka se jezdí přes pontonový most

Propadlé zakrytí Lomského potoka přímo v centru Lomu u Mostu řeší vedení města a Povodí Ohře, které je správcem toku....

Ústecké zoologické hrozí, že přijde o slony. Kala zemřela, Delhi strádá

Ošetřovatel Petr Kiebel se slonicemi Dehli a Kalou ve výběhu ústecké zoo v...

Slonice indická Delhi, která zůstala po únorovém uspání své dlouholeté společnice Kaly v ústecké zoologické zahradě...

Najdete na iDNES.cz