Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18. srpna 2018) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Soud zrušil verdikt nad ženou obžalovanou z hajlování, chce nový posudek

  • 10
Teplický okresní soud bude muset znovu řešit případ Romany Frieselové, která podle obžaloby loni v Dubí hajlovala a bylo jí vidět neonacistické tetování. Krajský soud zrušil podmíněný trest a věc vrátil k novému projednání kvůli nedůslednému dokazování. První instance si musí opatřit nový posudek.

„Z dosud opatřených a provedených důkazů zatím nelze učinit spolehlivý závěr o vině obžalované, tedy že gesta použitá na povoleném shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti a tetování zjištěná na jejím těle svým provedením, obsahem a charakterem jsou projevem sympatií k hnutím směřujícím k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásající rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob,“ stojí v usnesení krajského soudu, které má redakce iDNES.cz k dispozici.

Vyšší instance, která se případem zabývala na základě odvolání Frieselové, rozhodla v neveřejném zasedání. Rozhodnutí tak bylo možné získat až poté, co dorazilo všem účastníkům řízení.

Krajský soud v něm dále uvádí, že závěr o vině je prozatím přinejmenším předčasný.

Teplický soud ženě v květnu uložil osm měsíců vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu třiceti měsíců. Ztotožnil se s obžalobou, podle níž loni v srpnu v Dubí na mítinku DSSS při hudbě skupiny Ortel hajlovala.

Státní zástupce zároveň poukázal, že na levém předloktí ženy bylo vidět vytetované heslo Blood and Honour (anglický překlad německého Blut und Ehre užívané jako heslo Hitlerjugend). Na zádech pak má Frieselová orlici.

Soud začínal už v osm

Žena se květnového hlavního líčení neúčastnila. Omluvila se kvůli zdravotnímu stavu a nevhodnému začátku jednání, kdy pro ni jako obyvatelku Prahy je obtížné dostavit se do Teplic na osmou ráno. Přítomen tehdy nebyl ani její advokát. Jednání se tak konalo v jejich nepřítomnosti. Soudkyně Lucie Yakut proto přečetla její výpověď z přípravného řízení.

V ní obžalovaná popřela, že by hajlovala.

„Hráli zrovna píseň kapely Ortel s názvem Mešita, při níž se často dělá gesto, kdy má člověk pravou ruku zaťatou v pěst, která je pak vedená od hrudníku do vzpřímené polohy pořád s rukou zaťatou v pěst. Já jsem to tak udělala, akorát jsem při napřímení ruky rozevřela dlaň. Rozhodně nešlo o nacistický pozdrav, protože jinak bych ruku na hrudníku měla také rozevřenou, ne zaťatou,“ uvedla tehdy obžalovaná.

Soudu posloužila jako důkaz videa i fotografie z místa a znalecký posudek. Frieselová v odvolání namítala, že z videozáznamu není patrné, že by hajlovala. Zároveň uvedla, že ve vztahu k tetování soud jen spekuloval.

Podle jejího vyjádření nebylo na záznamu příliš vidět, ona ho nikomu neukazovala a také podle ní nelze prokázat, že by tetováním veřejně propagovala zákonem zapovězená hnutí.

Podotkla, že mezi slovy Blood a Honour má maltézský kříž, kdežto posudkem uváděné hnutí používá jiný symbol. V odvolání se pak ohradila právě proti použitému posudku, protože se jedná o dokument z jiné trestní věci.

Krajský soud některé její námitky označil za „zcela důvodné“, přičemž podle něj není možné vycházet z posudku „zapůjčeného“ z jiného případu, ve kterém se navíc řešila úplně jiná situace, konkrétně hodnocení nápisů na tričku.

„V dalším řízení bude nezbytné, aby soud prvního stupně rozšířil dokazování o znalecký posudek. Za tímto účelem bude třeba přibrat znalce z odvětví politologie se specializací nacismus, fašismus, neonacismus, neofašismus, a uložit mu znalecký úkol, aby charakterizoval jednotlivá tetování na těle obžalované a dále aby charakterizoval na videozáznamech zdokumentovaná gesta,“ nařídil krajský soud teplickému.

Nové hlavní líčení se bude konat ve druhé polovině listopadu.

Soudkyně je muslimka, namítala žena

Frieselová v rámci prvního procesu také namítala podjatost. Nelíbilo se jí, že by případ měla rozhodovat soudkyně Lucie Yakut, protože je podle ní muslimka.

„Mám podezření, že je muslimka, a proto by nemusela být ve svém rozhodování nestranná. Ačkoli nejsem neonacistka, netajím se tím, že nesouhlasím s imigrací z islámských zemí,“ napsala Romana Frieselová v podané námitce.

Yakut však námitku odmítla.