Krajská zdravotní bude muset vrátit státu peníze za podezřelé nákupy

  16:24aktualizováno  16:24
Společnost Krajská zdravotní, která sdružuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, čeká na rozhodnutí Regionální rady Severozápad ohledně vrácení dotace 417 milionů za předražené nákupy přístrojů. Výbor rady však téměř jistě vrácení peněz odsouhlasí, jinak hrozí, že úřad Evropská unie zruší.
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Krajská zdravotní dotace ještě letos vracet nebude, peníze ministerstvu financí pošle nejdříve v lednu příštího roku. "Probíhá veřejnosprávní kontrola a o dalším postupu rozhodne její výsledek," sdělila Marcela Klíchová, mluvčí Regionální rady Severozápad, která dotace rozděluje.

Problémy s dotacemi

Problémy s dotacemi způsobily zakázky na nákup zdravotnických přístrojů z října 2008 a zřízení robotické chirurgie. U prvního projektu zjistilo ministerstvo financí předražení o 31 milionů korun. (více zde)

KZ i regionální rada odpovědnost za chyby v tendrech odmítají převzít. Vinu za průšvih s dotacemi přehazují na toho druhého. Vrácení peněz by se péče o pacienty dotknout nemělo.

Úředníci z jejího úřadu ještě jednou prověří formální náležitosti dotace ve výši 417 milionů na nákup zdravotnických přístrojů, teprve po této kontrole o jejím vrácení rozhodne výbor regionální rady.

Výbor zasedá 30. ledna příštího roku, tam by se mělo o vrácení peněz hlasovat. Podle informací MF DNES už je však prakticky jisté, že Krajská zdravotní (KZ) o zmíněné peníze přijde. Úřad totiž nemá na výběr. Pokud chce, aby ho Evropská unie nezrušila, vrácení peněz musí odklepnout. (čtěte také zde)

EU dotace pro KZ odmítá proplatit. Peníze tak musí společnost poslat do státního rozpočtu, odkud je získala. Vedení KZ nicméně dodnes žádné oficiální informace o krácení dotace nemá, ani od úřadu, ani z Bruselu.

Peníze bude ministerstvo vymáhat

Pokuta pro KZ

Antimonopolní úřad potvrdil pokutu pro KZ, jde o 200 tisíc korun za chyby v zakázce na šicí materiály. Odvolání vybraného uchazeče B. Braun Medical úřad zamítl.

"Krajská zdravotní se proti rozhodnutí bude bránit správní žalobou," řekl pro ČTK mluvčí společnosti Jiří Vondra. (o pokutách také čtěte zde)

"V tomto smyslu žádné kroky podnikat nemůžeme, protože nic nevíme," říká mluvčí KZ Jiří Vondra. Krajská zdravotní zatím setrvává na pozici, že dotace nevrátí.

Nicméně ministerstvo financí chce peníze zpátky a bude je vymáhat. "Ministerstvo financí dlouhodobě poukazuje na nezbytnost vyměření odvodu z dotace," zdůraznil Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva.

Až výbor regionální rady o odvodu rozhodne, KZ se může proti tomuto kroku u ministerstva financí odvolat. Bude moci žádat o prominutí ve výši až 75 procent z dotace (tedy 313 milionů).

"Pokud se Krajská zdravotní proti vyměření odvodu odvolá, ministerstvo bude postupovat standardně v odvolacím řízení. Může odvod potvrdit, zrušit i zmírnit," popisuje Haas. Kvůli tlaku z Bruselu však zrušení či zmírnění odvodu není příliš pravděpodobné.

Autor:
  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Krupka prodala firmě pozemky za stovku, po zahrádkářích chce trojnásobek

Na dvacet zahrádkářů přišlo protestovat na jednání zastupitelstva v Krupce proti plánovanému prodeji zahrádek v Dolním...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Pro matku utýraného chlapce z Loun navrhuje soudkyně vyšší trestní sazbu

Soudkyně lounského okresního soudu Adéla Baranová nesouhlasí s právní kvalifikací státního zastupitelství v případu...

Zapomenuté židovské pohřebiště u Loun opět získá zpět svou důstojnost

Zarostlý vrch Mělce, který se nachází asi tři kilometry západně od Loun, ukrývá zapomenuté a teprve nedávno...

Neshody v mosteckém bytovém družstvu Krušnohor vyústily v ostrý spor

Na dva nesmiřitelné tábory se začínají dělit členové mosteckého Bytového a stavebního družstva Krušnohor. To je od...

Najdete na iDNES.cz