Kraj kontroloval školu sponzorující Věci veřejné, příspěvky nezneužila

  9:16aktualizováno  9:16
Vedení Ústeckého kraje prověřovalo účetnictví soukromé Střední školy Educhem v Meziboří na Mostecku, která loni darovala čtvrt milionu korun Věcem veřejným. Zástupci kraje zjišťovali, zda peníze nedala z peněz, jimiž škole přispívají. Podle nich krajské peníze zneužity nebyly.
Ústecký kraj tvrdí, že jejich finanční příspěvky soukromá škola Educhem nezneužila. (ilustrační snímek)

Ústecký kraj tvrdí, že jejich finanční příspěvky soukromá škola Educhem nezneužila. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Za dobu existence kraje získala Střední škola Educhem dotace od Ústeckého kraje v celkové výši 339 355 korun," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Střední škola Educhem

Vznikla v roce 1996 a patřila Chemopetrolu. V roce 2008 ji za tři miliony korun koupil Vlastimil Doležal, který býval ředitelem školy.

Educhem dostává od státu na jednoho žáka 40 až 50 tisíc na rok, školné činí 800 korun měsíčně. Nyní zde studuje zhruba 140 dětí.

Šlo o programy nazvané jako Sport pro všechny, Volnočasové aktivity a rozvoj ekologické výchovy a vzdělávání. Bylo to v letech 2004, 2005 a v roce 2009, kdy Věci veřejné začaly politicky stoupat vzhůru.

Podle zprávy Ústeckého kraje má škola účetnictví v pořádku a všechny peníze byly utraceny za to, co měly. "Všechny dotace již byly řádně vyúčtovány," doplnila Hanáčková.

Vedení kraje vyzval k prozkoumání příspěvků krajský zastupitel z ČSSD Martin Klika na posledním jednání zastupitelstva na základě článku v MF DNES, která na případ upozornila. (více čtěte zde)

"Kdyby tato škola fungovala díky školnému, nic bych nenamítal. Ale pokud je závislá na státních dotacích, neměla by podle mě financovat politickou stranu," uvedl Klika.

Školu ještě prověří ministerstvo

Majitelem školy je krajský zastupitel a litvínovský radní Vlastimil Doležal. Devátým nejsilnějším sponzorem véčkařů za loňský rok se stal proto, že za ně kandidoval v komunálních volbách v Litvínově i do Senátu za Mostecko.

"Tyto peníze jdou výhradně na výuku," prohlašuje Doležal a tvrdí, že sponzorský dar pro véčkaře vzal z jiného balíku peněz. Akciové společnosti Educhem totiž patří kromě školní budovy v Meziboří ještě další dům v Litvínově.

"V něm pořádáme pro veřejnost počítačové a jazykové kurzy a ještě pronajímáme část budovy, kde je veterinární ordinace, kadeřnictví a autoškola," říká Doležal.

Případ ale nekončí. Klika se chce tento týden obrátit se žádostí o prověření účetnictví i na ministerstvo školství, které školu dotuje.

Nejčtenější

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Další z rubriky

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

V Lounech je ucelená výstava uměleckých děl otce a syna Maříkových

Z lounské expozice děl Jaroslava a Otakara Maříkových

Galerie města Loun představuje dílo otce a syna Jaroslava a Otakara Maříkových. Výstava Lounské dědictví ukazuje malby,...

Kvůli sesuvu zdi u zámku se v Děčíně evakuovalo šest studentů

U děčínského zámku se v pátek večer sesunulo zhruba 30 metrů opěrné zdi. Nikdo...

Kvůli sesuvu části opěrné zdi u děčínského zámku muselo být v pátek večer evakuováno šest lidí z vysokoškolské koleje...

Najdete na iDNES.cz