(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Kraj má potíž s dotacemi na kotle, některé měly chybné údaje na štítku

  • 2
Problém v kotlíkových dotacích řeší Ústecký kraj se Státním fondem životního prostředí a ministerstvem životního prostředí. Některé kotle od výrobce Atmos z Bělé pod Bezdězem měly uvedenou nesprávnou emisní třídu. Dvaadvacet žadatelů z kraje o dotace v souhrnné výši 2,2 milionu korun má teď kvůli tomu potíže.

U dvanácti z dvaadvaceti žadatelů jsou žádosti za 1,3 milionu korun, které už byly proplaceny, úředníci je nyní znovu posuzují.

„Dalších deset žadatelů má v tuto chvíli smůlu, jejich žádosti za 995 tisíc korun nemůžeme proplatit,“ sdělil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček s tím, že se ale krajské i státní úřady snaží najít řešení, aby čekající žadatelé dotace získali a ti, kteří už peníze dostali, je nemuseli vracet.

V poslední dotační výzvě kraj rozdělil mezi zhruba 1 683 domácností 156 milionů korun, jeden žadatel mohl získat až 127 500 korun. 

Při únorové kontrole byl ovšem odhalen problém s kotli Atmos, které měly být zařazené ve třetí emisní třídě, jenomže na štítku byla třída jedna. Vznikla tak situace, že státní příspěvek na zplynovací kotle nelze přidělit.

Chyba je na straně úředníků, říká výrobce

Ministerstvo životního prostředí teď hledá řešení, jak peníze vyplatit, nejen pro žadatele z Ústeckého kraje, ale i pro lidi z další regionů. Zřejmě to nakonec provede prostřednictvím krajských úřadů.

„Jednou z možností kompenzace by pak bylo následné navýšení finančních prostředků pro další dotační výzvy,“ přiblížila mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Podle firmy Atmos, která ekologické kotle vyrábí již 25 let, je chyba na straně úředníků. Ministerstvo podle ní až v této výzvě stanovilo podmínku, že nárok na dotaci mají jen kotle první a druhé třídy. 

„Neuvědomilo si však, jaké problémy tím občanům, sobě a všem krajům udělá. Navíc je v provozu obrovské množství kotlů, jež štítek vůbec nemají, nebo na nich mohou být tiskové chyby,“ míní majitel firmy Petr Cankař.

Další problém řeší policie

Není to jediný zádrhel v dotacích na nové ekologické kotle. Dalším škraloupem se zabývá dokonce policie, která v kraji vyšetřuje podvody za čtyři miliony korun.

Loni v listopadu z nich obvinila 28 lidí, dvacet sedm žadatelů a jednoho jednatele firmy, která v prvním kole dotační výzvy vyřizovala příspěvky i montovala kotle. Všichni jsou obviněni z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. 

Podle policie obvinění vymysleli trik, jak snížit spoluúčast zhruba 40 tisíc korun, kterou museli žadatelé zaplatit při maximální výši dotace 150 tisíc korun. 

Zájemci zaplatili firmě jen 19 900 korun výměnou za to, že jí získají dalšího žadatele, navíc byly nadhodnocovány náklady na výměnu kotle. Vyšetřování případu stále pokračuje a není vyloučeno, že obžalovaných bude víc.