Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Covid se v Ústeckém kraji šíří v řadě firem, převládá britská mutace

  15:13
Epidemie koronaviru v Ústeckém kraji dál sílí. Od pondělí do čtvrtka onemocnělo 4 770 obyvatel kraje a 49 lidí zemřelo. Devadesát procent nakažených má britskou mutaci. Lékaři v regionu poprvé aplikovali nový lék Bamlanivimab.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr TopičMAFRA

„V kraji se šíří britská mutace koronaviru, dostali jsme informaci, že zhruba 90 procent vzorků je britská mutace, už nás zasáhla strašně moc. Proto je v nemocnicích tolik pacientů. O jihoafrické mutaci zatím nevíme,“ řekl hejtman Jan Schiller (ANO).

Aktuálně je v kraji nakažených 12 793 obyvatel. V předchozích týdnech bylo z kraje převezeno do nemocnic jinde v Česku osmnáct pacientů. Další převozy se nyní neplánují.

„Vytvořili jsme nějaké kapacity a nemáme potřebu vyhlašovat stav hromadného ohrožení osob. K určité redistribuci péče dochází ve všech nemocnicích v kraji tak, abychom byli schopni zvládnout příval covidových pacientů. To znamená, že řada oddělení je dnes sloučená nebo je jejich provoz utlumen a převeden do jiné nemocnice. Ale nadále platí, že akutní péči jsme schopni v rámci kraje zajistit,“ řekl krajský koordinátor zdravotní péče a primář ústecké kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Josef Škola.

Nemocnicím nadále pomáhá 53 vojáků, od 8. března se jejich počet ještě zvýší, aby posílili nemocnici v Kadani.

Podle hygieniků, kteří už nestíhají trasovat do 24 hodin, čísla zvyšují lidé, kteří se nakazili před týdnem nebo dvěma. Na Děčínsku, kde je nejvíce nakažených, je aktuálně nemocných více než dva tisíce obyvatel, podle hygieniků převládá komunitní šíření koronaviru.

V zóně Triangle i u házenkářek

„Jestli jsou opatření účinná, poznáme příští týden. Onemocnění se šíří všude, hlavně v rodinách, zařízeních sociální péče i řadě firem. Například v žatecké zóně Triangle, na Chomutovsku v Globusu, firmě Toyoda Gosei Czech, Tušimicích či firmě Donaldson. Onemocnělo i 12 házenkářek extraligového Mostu,“ přiblížila ředitelka krajských hygieniků Lenka Šimůnková.

Jedinou cestou z epidemie je očkování, které by mělo být účinné i na současné mutace.

„Zatím to vypadá, že všechno očkování je vymyšleno tak, že i když dojde k drobným mutacím, tak mechanismy imunity, které vznikají po očkování, dokážou onemocnění spolehlivě zabránit. Všichni si v Krajské zdravotní (spravuje pět nemocnic s regionu) pochvalují, že mezi proočkovanými zdravotníky nemocnost prudce klesla,“ dodala Šimůnková.

Vakcín je ale stále nedostatek, kraj má pět plat vakcíny Pfizer a BioNTech, ale vakcíny firmy Moderna, které měly přijít tento týden, nedorazí. „V budoucnu by navíc opět měly být vakcíny kráceny,“ upozornil mluvčí kraje Martin Volf.

V kraji bylo zatím jednou či oběma dávkami vakcín naočkováno přes třicet tisíc lidí.

Pacientka dostala nový lék

V Ústeckém kraji dostal vůbec první pacient lék Bamlanivimab, který má zabránit přechodu onemocnění covid-19 do závažného stavu. Šlo o 51letou ženu z Rumburka, která trpí závažným nervosvalovým postižením a objevily se u ní příznaky covid-19.

„Ihned jsme využili této nové léčebné možnosti, kdy se podané protilátky naváží na povrchové struktury koronaviru a blokují jeho množení a vstup do buněk pacienta. Tím se zásadně sníží riziko rozvoje těžkého zápalu plic, který by u této nemocné mohl mít závažné následky,“ vysvětlil primář Infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Lék se podle něj trochu podobá postupu, jaký lékaři do současnosti aplikovali použitím takzvané rekonvalescentní plazmy od infikovaného pacienta, který se uzdravil a vytvořil si vlastní protilátky.

„Je to obdobný mechanismus s tím rozdílem, že není potřeba transfuzní stanice. Je to připravené v lahvičce, můžeme to podat nemocnému a nemusíme se ohlížet na krevní skupiny. Lék obsahuje pouze protilátky proti koronaviru, ne spousty jiných látek a protilátek. Je to více cílené,“ upřesňuje Dlouhý.

Kromě léku Bamlanivimab, který je v Česku k dispozici teprve pár dnů, ministerstvo zdravotnictví podle primáře Dlouhého zajistilo dodávky i dalších protilátek.

Koktejl, jaký dostal Trump

„Je to kombinovaný přípravek od firmy Regeneron, koktejl, který dostal americký prezident Trump. Některé evropské země ho nakupují, ale není to úplně levné. Také Česko se připojilo k nákupům a má v nejbližší době dorazit i k nám do Ústí. Lék se jmenuje Regn-cov2. Jeho mechanismus účinkuje stejně, obsahuje vyrobenou protilátku a jeho vzorem byl jeden z prvních nakažených pacientů v Americe. Od něho výzkumníci získali protilátky a podle jejich vzoru v laboratoři vyrobili protilátky syntetické,“ popsal Dlouhý.

Oba léky se používají vlastně trošku jako prevence a je třeba je podat včas. 

„Bamlanivimab se dává nakaženým osobám, které jsou krátce po zjištění diagnózy. Má se podat do tří dnů od pozitivního testu, a to lidem, kteří jsou nakažliví, mají ještě mírné příznaky, ale víme o nich, že u nich může nastat těžký průběh, rozsáhlý zápal plic, že mohou skončit na ventilátoru a mohou zemřít. Tento lék snižuje až o 70 procent riziko špatného vývoje. U naší pacientky bylo skvělé, že jsme ji přivezli do Ústí ve čtvrtek, kdy se infekce zjistila. Tentýž den jsme jí mohli lék Bamlanivimab podat. Infuzi zvládla a daří jí dobře,“ těší primáře.

Jak už naznačil, lék je určen pouze pro vysoce rizikové skupiny, jde například o pacienty, kteří mají biologickou léčbu, onkologické pacienty nebo jsou po transplantaci. 

„Tento lék budeme v kraji poskytovat i dalším pacientům, jakmile ho bude v republice víc. V tuto chvíli už se zřizují infuzní místa v Mostě a Kadani,“ podotkl Dlouhý.

  • Nejčtenější

Grepl: Kdo řekne covidu rýmička, toho zbiju. Hrachovina je blb

Když mluvil o koronaviru, se kterým svedl těžký zápas, oči se mu leskly a v povídání si musel dávat pauzy. Zasáhlo ho...

První noc jsem spal se sekerou, vypráví politik o opravě vily v ghettu

Premium Tam, odkud už tisíce jiných prchly, si on pořídil rozlehlou vilu. Nádherný, ale notně zchátralý dům na sídlišti Janov,...

Labská je hotová, kraj začne stavět cyklostezku Ohře dlouhou 135 kilometrů

Po letech odkladů a s dokončením Labské stezky nyní Ústecký kraj začne pracovat i na stavbě 135 kilometrů dlouhé...

Petr Fejk by mohl vést zoo v Ústí nad Labem, postoupil do finále konkurzu

Ústí nad Labem má dva kandidáty na nového ředitele zoologické zahrady. Vybírat se bude mezi někdejším dlouholetým šéfem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brazilská mutace na Děčínsku je méně nakažlivá, hygiena dál hledá zdroj

Rozbor dvou záchytů brazilské mutace koronaviru na Děčínsku neprokázal, že by šlo o agresivnější a nakažlivější...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Nechte nám zeleň, stadion ať je jinde, žádají Tepličané v petici město

Přes tisíc lidí už v Teplicích podepsalo petici proti možné výstavbě nového atletického stadionu v lokalitě pod hotelem...

Teplice řeší podobu lázeňské slavnosti, ve hře je už jen malá varianta

Teplický magistrát zatím nemá v plánu rušit tradiční zahájení lázeňské sezony, na které za normálních okolností každý...

Starostové usilují o ochranu Krušnohoří, chtějí status přírodního parku

Několik obcí v Krušných horách na Chomutovsku usiluje o vznik přírodního parku. Chtějí tak zabránit necitlivým...

Duchcov se bál ubytovny, bývalé učiliště předělá na bydlení pro seniory

Bývalé učiliště v Bezručově ulici v Duchcově na Teplicku po pěti letech znovu ožije. Studenty však v objektu nahradí...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...