Kontroly zneužívání dávek v Litvínově zabraly, žadatelé už nepodvádějí

  9:41aktualizováno  9:41
Litvínovští strážníci prověřovali, jestli někdo z žadatelů o sociální dávky nemá auto, dům či parcelu. Nenarazili na nikoho. Loni přitom radnice takových lidí odhalila třináct. Že si už v Litvínově žadatelé o dávky netroufnou tolik podvádět, je podle města výsledkem důsledných kontrol.

Kontroly v Litvínově začaly u lidí, kteří si pro dávky jezdili autem. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Výsledky se dostavily. Stačilo důsledně kontrolovat, na co se dávky využívají a jestli jsou žádosti o ně oprávněné. Žadatelé už vědí, na čem jsou. Kontroly tak měly kýžený výchovný efekt a letos jsme zatím žádný podnět policii neposílali," říká vedoucí odboru sociálních věcí litvínovské radnice Petra Lafková.

Kontroly v Litvínově

Důsledné posuzování a kontrola majetku osob, které žádají o výplatu dávek v hmotné nouzi (vozidla, vybavení bytu atd.).

U neplatičů pokut a poplatků zajištění jejich výběru správcem daně, tzv. městské exekuce.

Část dávek je v poukázkách, příp. se vyplácejí v menších částkách, aby hned celé nešly do automatů.

Rozšíření práce poradny ve finanční tísni a individuální práce s těmi, kteří budou přistiženi při hře na výherním automatu

Ještě před rokem si v Litvínově někteří lidé jezdili pro sociální dávky přímo na úřad autem (reportáž z kontroly včetně videa najdete zde).

Radnice podala policii třináct oznámení o tom, že někdo z žadatelů zneužívá dávky, protože do prohlášení o majetku nenapsal vlastnictví automobilu. Tři lidé už dostali podmínku, dalšího státní zástupce obžaloval.

Lidé zneužívající dávky se toho zalekli. "Jeden žadatel, který auto nepřiznal a neoprávněně dostal na dávkách 150 tisíc korun, se s námi třeba dohodl a peníze, které měl navíc, nám teď splácí," přibližuje Lafková.

Litvínovští úředníci nyní prověřují nejen to, jestli žadatelé o dávky auto vlastní, ale i to, jestli za nějaké neplatí povinné ručení nebo jiné pojištění třeba někomu z rodiny. "K tomu příspěvky v hmotné nouzi neslouží," zdůrazňuje Lafková.

Radnice kontroluje i to, jestli má žadatel dům

Kromě automobilů úředníci v Litvínově prověřují i katastr nemovitostí, zda žadatel o dávky nemá parcelu, dům, byt nebo třeba kus lesa. Nedávno chtěl například po úřadu dávky člověk, který nepřiznal, že má rodinný dům v Postoloprtech. Nedostal nic.

"Samotné vlastnictví nemovitosti není pro přiznání dávky rozhodující. Žadatel může dávku dostat, ale zároveň má půl roku na to, aby třeba nemovitost zhodnotil a tím získal peníze," vysvětlila Lafková.

Pro radnici je podstatné, jestli žadatel pravdivě vyplnil prohlášení o majetku, které je součástí žádosti o dávky. "Někdo třeba auto potřebuje pro přepravu handicapovaného člena rodiny. Tím, že prohlášení vyplní pravdivě, předejde nedorozuměním a zbytečnému dohadování," říká Lafková.

Mnohem těžší je pro úředníky prokázat, že dávky někdo hází do automatů. Lidé se například vymlouvají, že se jim udělalo zle a o stroj se jen opřeli nebo že ho hlídají kamarádovi, který si odskočil pro další peníze. Hlídky proto dostaly malé kamery, které zaznamenávají dění v celé herně hned od vstupu strážníků (o kontrolách heren v Litvínově čtěte více zde).

"Na záznamu je vidět, zda kontrolovaný člověk opravdu automat používal. Někteří majitelé heren dokonce hlídky při podezření sami volají, protože je pro ně snadnější vyhnout se neplánované kontrole. Strážníci totiž při kontrolách zaznamenávají i případné porušení pravidel ze strany provozovatelů a hlásí je finančnímu úřadu," popsal šéf strážníků Martin Klika.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Další z rubriky

Ústecký kraj nakoupil nové autobusy. Jsou předražené, tvrdí opozice

Nové autobusy Dopravního podniku Českých Budějovic.

Za více než miliardu korun pořídil Dopravní společnost Ústeckého kraje celkem 161 linkových autobusů. Kraj si na ně...

Školáci si snímali na Palachovu počest masky, fakulta zažehla svíčky

Žáci ústecké ZŠ s učitelkou Ludmilou Laubovou  vytvořili z alobalu masky v...

Žáci ústecké Základní školy Palachova zamířili do školy s květinou a připnutou trikolórou. Připomínali si výročí...

Zimní hala v Teplicích je hotová, otevření se chystá na polovinu února

Nový zimní stadion

Výstavba nového zimního stadionu v Teplicích je prakticky u konce. Budova za 230 milionů korun, kterou město hradilo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz