Konkurzní správce podle obžaloby „vysál“ z masokombinátu 35 milionů

  9:09aktualizováno  9:09
Litoměřický soud se zabývá tunelováním firmy v konkurzu. Figuruje v něm konkurzní správce Josef Vavřička a Vladislav Větrovec zapojený také do gangu konkurzního soudce Jiřího Berky. Podle obžaloby, kterou se soud bude zabývat do pátku, spolu "vysáli" desítky milionů korun z masokombinátu Melbro.

Vladislav Větrovec | foto: Martin Adamec

Státní zástupce oba obžaloval ze zneužívání informací a postavení v obchodním styku. Hrozí jim za to až osm let vězení.

Josef Vavřička přišel do litoměřické firmy na zpracování drůbeže Melbro jako konkurzní správce v roce 2000. Od října toho roku do dubna 2002 stihl podle obžaloby s tehdejším ředitelem Vladislavem Větrovcem z firmy odčerpat pětatřicet milionů korun.

Zaměstnali například nové manažery jako personální, ekonomické a výrobní ředitele nebo bezpečnostního manažera. Všichni si vydělali statisíce korun.

"Zaměstnali je nadbytečně, podnik přitom výrazně nezměnil počet zaměstnanců ani objem výroby," zdůvodnil obžalobu státní zástupce. Přitom lidé, kteří práci nových manažerů dělali i před konkurzem, ve firmě zůstali se stejnými platy.

Jen za mzdy tak Melbro ročně vydalo o sedm milionů víc než v době před konkurzem. Cestovní náhrady, které společnost platila, stouply z 15 na 120 tisíc měsíčně.

Odměny pro ředitele: čtyři miliony

Sám Větrovec si podle žalobce vydělal na odměnách přes čtyři miliony korun. Zatímco předchozí ředitel měl plat těsně nad 20 tisíc měsíčně, Větrovec, který byl generálním ředitelem už před příchodem Vavřičky, bral po nástupu konkurzního správce téměř 200 tisíc měsíčně.

Způsobená škoda podle obžaloby

Celková škoda: 35,369 milionu korun

Odměny a mzdy: 7 milionů

Cestovní náhrady: 1,8 milionu

Právnické služby: 1,3 milionu

Bezpečnostní agentury: 3,8 milionu

Stavební práce: 4,3 milionu

Vedle místa generálního ředitele dostal Větrovec i manažerskou smlouvu na řízení, třebaže v obou funkcích měl plnit stejné povinnosti. Žalobce spočítal, že ředitelský plat Větrovcovi narostl o 825 procent.

"To číslo je nějaké prapodivné, tak to určitě nebylo. Předtím byl placený podobně," odmítá přeplácení Větrovce Vavřička.

Sám Větrovec se na úvod soudního líčení omluvil. Obhajoba Vavřičky ale hájila i jeho. Šéf firmy si podle něj peníze zasloužil, protože hospodaření firmy se zlepšilo. Větrovec prý chodil do práce na deset hodin denně, přitom měl ale ještě vlastní firmu a ve stejné době vedl i společnost Autostar Velimex v České Lípě.

I Autostar Velimex byl v konkurzu a správcem tam byl Vavřička. A také tam oba obvinění přeplácením lidí či nákupem zbytečných služeb připravili firmu skoro o pět milionů.

Vydělal si synovec i švagr

Melbro v konkurzu štědře odměňovalo i další lidi, kteří byli blízcí správci a řediteli. Vavřičkův synovec dostával odměny v Melbru i Autostaru. Vozil lidi do práce, staral se o auta, jezdil na katastr, za což si vydělal přes milion korun. Větrovcův švagr i bratr dostali každý téměř tři miliony za mimořádné převozy kuřat do mrazíren.

Třeba Větrovcův švagr si vyfakturoval 2,8 milionu korun. "Část peněz, 299 tisíc korun, dostal za ujeté kilometry, kde firma hradila 13 korun za kilometr. Většinu částky ale vyplatila paušálně za to, že auto stálo a čekalo," popsal odměny žalobce.

Vavřička platby obhajuje. "Takový systém byl zavedený ještě před mým příchodem. Peníze ale byly za práci," vysvětloval u soudu.

Vavřička tvrdí, že je se svým působením ve společnosti Melbro spokojený. "Závažné problémy jsme odstranili, majetek firmy se zhodnocoval novými kancelářemi na pronájem nebo novou vrátnicí," prohlásil.

Větrovec byl už loni odsouzen na devět let vězení kvůli své úloze v kauze konkurzní mafie kolem ústeckého soudce Berky. Rozsudek ale není pravomocný. (Více čtěte ZDE.)

Vavřička dělal na konci 90. let konkurzního správce v roudnických strojírnách, jeho působení tam vzbudilo velké diskuze například kvůli vyhnání podnikatele, který už ve strojírnách obnovoval výrobu.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Litoměřice stoply po tlaku veřejnosti prodej špitálu, vyslyší referendum

Protestní akce proti prodeji litoměřické nemocnice a pochod do centra města.

Radní Litoměřic v pondělí odpoledne po tlaku veřejnosti zastavili kroky k prodeji městské nemocnice soukromému...

Z opuštěných kanceláří nebude ubytovna ale bytový dům pro mladé rodiny

Roky opuštěná administrativní budova bývalých Pozemních staveb v centru Ústí...

Roky opuštěná administrativní budova bývalých Pozemních staveb v centru Ústí nad Labem, ze které občas odpadávaly...

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Najdete na iDNES.cz