V zoo kritizované kvůli mrtvému nosorožci musela náhle skončit mluvčí

  6:24aktualizováno  6:24
Ústečtí opoziční zastupitelé tvrdě kritizují nečekanou výpověď pro dlouholetou mluvčí tamní zoologické zahrady Věru Vrabcovou. Spekuluje se o spojitosti s kauzou mrtvého nosorožce, o jehož tělo mělo zájem městské muzeum, ale nakonec skončilo na jihu Čech. Ve funkci skončila i hlavní zooložka zahrady.

Samice nosorožce tuponosého Zamba dostala v roce 2017 v ústecké zoologické zahradě k oslavě svých narozen dort z ovoce a sena. Přišla ze zoo ve Dvoře Králové. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Co za vyhazovem Vrabcové z rozpočtové organizace města přesně stojí, ředitel zoo Roman Končel nekomentoval. S médii nekomunikuje, nezvedá telefony a neodpovídá na e-maily ani SMS.

„Dostala jsem dnes od pana ředitele výpověď. Ústně mi nebylo řečeno proč. Napřed mne písemně odvolal a vzápětí mi dal výpověď, asi pro nadbytečnost,“ uvedla Vrabcová v pátek pro Deník. MF DNES se ji pokoušela kontaktovat marně.

Vedle mluvčí Vrabcové skončila ve své funkci i hlavní zooložka ústecké zahrady Petra Padalíková.

„Poslední personální kroky – neodůvodněná a nečekaná okamžitá výpověď paní Vrabcové a předání odvolání z funkce paní Padalíkové, která je momentálně na rodičovské dovolené, osobně v neděli večer u ní doma, považuji za lidsky, odborně a právně jen těžko obhajitelné. Nezvané návštěvy u lidí doma připomínají totalitní praktiky a pan ředitel by je měl neprodleně veřejně obhájit,“ sdělila lídryně opozičního PRO! Ústí Karolina Žákovská.

Fotogalerie

Podle ní nejsou odvolání a výpověď Vrabcové vůbec transparentní.

„Mlčení pana ředitele v této věci jen posiluje pochybnosti o jeho schopnostech zoo kvalitně vést. Zejména se ale zdá, že způsob, kterým ukončil s paní Vrabcovou pracovní poměr, je v rozporu se zákoníkem práce,“ podotkla Žákovská.

„Připomeňme, že to pan ředitel udělal už jednou, zaměstnanec si to nenechal líbit a u soudu dosáhl (zatím nepravomocně) zrušení výpovědi. Soudní spor s tímto zaměstnancem už stál zoo, potažmo nás Ústečany, na nákladech právního zastoupení více než 200 tisíc korun,“ připomněla Žákovská případ Martina Trnovce.

Bývalý vedoucí provozního útvaru zoo dostal v roce 2017 bleskovou výpověď poté, kdy upozorňoval na nepravosti v zoologické zahradě. Soud mu dal následně za pravdu.

Podle zdroje MF DNES může za výpovědí pro Věru Vrabcovou stát nedávná kauza mrtvé nosorožčí samice Zamby. O tělo totiž projevilo zájem ústecké muzeum. Muzejníci tvrdí, že byli s vedením zoo už delší dobu domluvení, že ho získají.

Po úmrtí nosorožce ale muzeum nikdo nekontaktoval a vedení zahrady se naopak dohodlo na předání uhynulého zvířete do zoo v Protivíně, kde už mají vystavené samce Dana a samici Sašu, kteří pocházejí rovněž z ústecké zoo.

Výpověď přišla po schůzce ředitele s náměstkyní primátora

Není přitom tajemstvím, že Vrabcová v minulosti s ústeckým muzeem spolupracovala. „Někomu teď začala vadit dlouholetá spolupráce zoo a muzea a lidi, kteří se na ní podíleli, systematicky likviduje,“ míní zdroj MF DNES.

Ústecký deník ve svém pátečním článku zmínil, že Vrabcová dostala výpověď poté, kdy se Končel vrátil ze schůzky s náměstkyní primátora Věrou Nechybovou (UFO). Ta se však proti tomuto spojení ostře ohradila.

„Personální záležitosti jsou zcela v kompetenci ředitelů příspěvkových organizací. V minulosti jsem nikdy, a to ani v pozici primátorky, do jejich personálních záležitostí nezasahovala. Tohle mě opravdu nadzvedlo a absolutně to odmítám. Jestli chcete znát důvody, zeptejte se přímo pana ředitele,“ sdělila MF DNES Nechybová.

Najít vazby mezi hnutím UFO a zoologickou zahradou však podle Žákovské není složité. „Nemohu říct, zda odvolání proběhlo ‚na objednávku‘ paní Nechybové. Pokud ale bezprostředně před ním proběhla mezi ní a ředitelem Končelem schůzka, nepochybuji, že o tom spolu mluvili a výpověď paní Vrabcové posvětila,“ uvedla Žákovská.

„Vliv hnutí UFO na ústeckou zoo je evidentní, dlouholetý veterinář a bývalý ředitel zoo pan Poživil s ním dlouhodobě úzce spolupracuje, dokonce za něj kandidoval v loňských komunálních volbách,“ připomněla opoziční zastupitelka.

Autor:
Témata: Výpověď, Zoo, muzeum

Nejčtenější

Ministryně zažila v ghettu grilování i vyhazování odpadků z oken

Ministryně Jana Maláčová navštívila ústeckou čtvrť Předlice. (18. září 2019)

Říct, že ministryně práce a sociálních věcí přespala jednu noc tam, kam se bojí chodit i policie, je asi nadnesené....

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Koloc skupuje Buggyru. Až bude dceři šestnáct, vyšle ji do závodů tahačů

Dcery Martina Koloce se potatily. Dvojčata Aliyyah a Yasmeen už taky kroutí...

Zakladatel roudnické Buggyry je zpátky na scéně, Martin Koloc se ujal šéfování motoristické stáje, kterou zakládal. A s...

Plíseň, trus a metráky závadných potravin. Hygienici restauraci zavřeli

Krví znečištěné mrazící zařízení a zamrazené potraviny s prošlou dobou spotřeby...

V restauraci U Žida ve Spořicích poblíž Chomutova našli hygienici černou plíseň, trus hlodavců, špínu i dodatečně...

S pacienty přivážejí sanitky v Ústí do nemocnice čím dál častěji i štěnice

Štěnice domácí ve chvíli, kdy saje krev. Jak se krev dostává do štěnice, její...

Záchranáři v Ústí nad Labem vezli v průběhu minulého týdne sanitkou z jedné z místních ubytoven pacienta, na jehož těle...

Další z rubriky

Při pádu ultralehkého letadla na Litoměřicku se vážně zranili dva lidé

Na Litoměřicku v sobotu dopoledne spadlo ultralehké letadlo (21. září 2019).

K vážné nehodě došlo v sobotu dopoledne u Hrušovan na Litoměřicku, kde dopoledne spadlo ultralehké letadlo. Pilot a...

Slavná cirkusová maringotka Karla Kludského by se mohla vrátit do Jirkova

Kromě kupní ceny by Jirkov musel zaplatit také zrestaurování vozu.

Město Jirkov má možnost odkoupit salonní vůz někdejšího slavného obyvatele – principála Karla Kludského. Kdysi luxusně...

Při nárazu auta do stromu se na Litoměřicku těžce zranila žena a dvě děti

V obci Nížebohy na Litoměřicku havarovalo osobní auto. (21. září 2019)

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala v...

O nedostatku lidí jsme věděli, učíme si mladé, říká ředitel TOS Varnsdorf

Jan Rýdl mladší. Do varnsdorfské firmy nastoupil v roce 1996, kdy ji řídil jeho...

TOS Varnsdorf patří k nejúspěšnějším severočeským firmám. Generální ředitel společnosti Jan Rýdl popisuje boj s...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz