Podle mluvčího Severočeských dolů Lukáše Kopeckého proniklo do areálu dolu zhruba 140 aktivistů, kteří přes den protestovali proti prolomení limitů těžby uhlí. „Museli jsme proto přerušit těžbu,“ řekl Kopecký reportérovi 5plus2.cz. Na místě zasahuje policie. „Teprve poté prostor prohlédneme a těžbu znovu zahájíme,“ dodal mluvčí.
Těžbu společnost přerušila krátce po 14:00.
„Lidí, kteří neoprávněně vnikli do důlního prostoru, je asi 140. Všechny jsme je omezili na svobodě, zajistili a postupně je budeme eskortovat na útvary v okolí dolu Bílina,“ řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek. „Všichni byli zajištěni a budou předvedeni na služebny v okolí lomu ke zjištění totožnosti a podání vysvětlení,“ řekl Vítek. Dodal, že počet zasahujících policistů nemůže z taktických důvodů sdělit.
Aktivisté se pravděpodobně dopustili přestupku a hrozí jim pokuta.
Jak vysoká škoda může být, ani to, zda ji Severočeské doly budou vymáhat po aktivistech, nechtěl Kopecký předjímat. Na lomu Bílina se za běžných okolností pracuje nonstop.
Přerušení provozu bylo podle Kopeckého nevyhnutelné. „Podle báňských předpisů musíme v okamžiku, kdy vniknou nepovolané osoby do provozu, tak musíme zastavit veškerou těžbu. V hornickém provozu panují vysoce přísné bezpečnostní předpisy. A tyto osoby tyto předpisy neznají. Riskují to, že může dojít k újmě na zdraví nebo na životě,“ dodal Kopecký.
Podle původních informací policie do lomu vniklo 70 lidí, později policie počet upřesnila na 140. Na hraně lomu jsou policejní autobusy, které zajištěné aktivisty budou převážet na policejní služebny.
Dopoledne 300 aktivistů vytvořilo lidský řetěz
Aktivisté už před polednem demonstrovali v Horním Jiřetíně za budoucnost bez uhlí, asi 300 jich vytvořilo lidský řetěz.
Krátce po dopoledním pochodu, kde na hraně lomu ČSA aktivisté udělali živý řetěz značící hranici limitů, nasedli aktivisté do autobusů a přesunuli se do Braňan. Několik desítek jich vyběhlo do lomu Bílina.
„Pomalu se blížíme až na dno jámy. Je pro nás důležité, že jsme na místě, kde vláda limity těžby prolomila,“ řekl jeden z nich Mikuláš Černík. Oblečeni byli v malířských overalech s červenými čárami na rukávech, které mají podle nich symbolizovat červenou hranici těžebních limitů.
Další aktivisté zamířili k elektrárně v Ledvicích u Teplic. Do areálu se ale dostat nepokusili, jen rozvinuli transparent.
Akce se koná v rámci prvního českého klimatického kempu. Jeho účastníci chtějí veřejnost upozornit na změny klimatu a případné důsledky.
Případným prolomením limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku by Horní Jiřetín a sousední Černice byly bezprostředně těžbou ohroženy. „To, že je v plánu, aby těžba pokračovala dál, je pro nás v zásadě nedostatečné. Jsme proti tomu, aby se těžilo. Tím pádem nemůžeme v našem úsilí ustat,“ řekl Černík.
Kemp organizuje hnutí Limity jsme my. Akci monitoroval i policejní vrtulník. Podle redaktora 5plus2.cz se aktivisté před polednem v klidu rozešli. O jediný rozruch se postaral řidič, jemuž vadilo, že nemůže projet.
Ekologové nechtěli o akci příliš mluvit. „Půjdeme podél hranice současných limitů těžby. K našemu protestu za obnovitelnou energii a čistou budoucnost se může přidat kdokoliv,“ uvedla v týdnu Anna Bromová, mluvčí organizace Limity jsme my.
Nevyloučila ale, že účastníci „se rozhodnou udělat nějakou akci občanské neposlušnosti“.
Kemp si hlídá také těžařská společnost Czech Coal, která mnoho let usiluje o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na Dole ČSA, jenž se nachází právě pod Horním Jiřetínem.
„Setkání monitorujeme, protože se koná nedaleko našeho těžebního prostoru. Organizátorům jsme poslali poučení o tom, kde je zakázáno se pohybovat, protože je to opravdu nebezpečné,“ sdělila už při začátku kempu mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.
„Historické zkušenosti (z akcí ekologů) ukazují, že v minulosti už do prostor (dolů nebo elektráren) pronikli. Šachta má nejen svá pravidla a předpisy, ale také svá rizika. A je velmi nebezpečné, aby se u ní pohyboval někdo, kdo není poučen,“ dodala Sáričková Benešová.
Dosud byl na klimatickém kempu klid. „Chtěli jsme navázat na boj proti fosilním palivům a stmelit hnutí za klimatickou spravedlnost, proto během pěti dní se mohou sdružovat lidé, kterým připadá ochrana klimatu jako důležitá,“ přiblížila Bromová.
Na programu zatím byly kromě úklidu obce přednášky, debaty a workshopy.
„Všechno si děláme sami, postavili jsme záchody, z nichž lze odpad kompostovat, umývárnu, kde jsou biomýdla, elektřinu si vyrábíme pomocí solárních panelů. Podáváme výhradně veganské jídlo z místních zdrojů,“ popsal Luboš Slovák, jeden z organizátorů kempu.