V kauze komentářů o teplických prvňáčcích musí soud předvolat obžalovaného

  13:50aktualizováno  13:50
Ústecký krajský soud žádá v případu nenávistného komentáře pod fotografií prvňáčků výrazné doplnění dokazování. Vyplývá to z usnesení, které má iDNES.cz k dispozici. V kauze teplický soud v dubnu osvobodil muže, který podle obžaloby v souvislosti s národnostmi dětí zmiňoval plynové komory. Obžalovaného přitom ani nevyslechl.

Tablo prvňáků, které zveřejnil Teplický deník, vyvolalo na Facebooku vlnu nenávisti. | foto: Facebook

„Ohledně skutkových zjištění soudu prvního stupně dospěl odvolací soud k závěru, že tato jsou neúplná, neboť k objasnění věci je třeba provést další dokazování. Jeho provedení před krajským soudem by znamenalo nahrazovat činnost soudu prvního stupně,“ stojí v usnesení pojednávajícím o tom, proč krajský soud vrátil případ do Teplic k novému projednání.

Fotogalerie

Muž podle obžaloby v roce 2017 na sociální síti do diskuse pod fotografií třídy teplických prvňáčků s romskými, vietnamskými a arabskými dětmi, napsal komentář: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že tě to nenapadlo!!!“

Tím podle žalobce narážel na vyvražďování v plynových komorách za druhé světové války.

Obžaloba ho viní také z umisťování fotografií s nacistickou tématikou na sociální sítě, přičemž například ke snímku Adolfa Hitlera údajně napsal: „Krásné bílé sny, přátelé“.

Za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka hrozil muži před prvoinstančním soudem trest v rozmezí od šesti měsíců do tří let.

Teplický soud ho však obžaloby zprostil s tím, že nelze bez důvodných pochybností dojít k závěru, že by příspěvky prostřednictvím daného účtu zveřejňoval právě on.

V Teplicích mohli v rámci dokazování udělat daleko víc

Proti tomu se odvolal státní zástupce a krajský soud se s jeho námitkami ztotožnil. Podle odvolací instance mohli v Teplicích v rámci dokazování udělat daleko víc pro odstranění těchto pochybností. Třeba trvat na přítomnosti viněného muže, který se hlavního líčení neúčastnil.

„Už při přezkoumání obžaloby musel soud prvního stupně vědět, že důkazy opatřené státním zástupcem v přípravném řízení nejsou dostatečné k tomu, aby bylo bez jakékoliv pochybnosti možné ztotožnit obžalovaného jako pachatele vytýkaných přečinů,“ píše se dále v usnesení.

„Přesto však soud prvního stupně nad rámec důkazů opatřených v přípravném řízení žádné nové důkazy nevyžádal a nepokusil se ani opětovně vyslechnout obžalovaného, zda je skutečně tou osobou, která projednávané příspěvky na sociální síti zveřejnila,“ dodává se v usnesení

Muž se k napsání nenávistného komentáře přiznal. Jenže to udělal ještě před zahájením stíhání a soudkyně Lucie Yakut k tomu tak nemohla přihlédnout.
Krajský soud proto teplickému soudu nařizuje, aby obžalovaného v rámci nového procesu předvolal a vyslechl.

Bude potřeba vyslechnout facebookové přátele

V Teplicích budou muset také ve spolupráci s policií a státním zastupitelstvím ztotožnit lidi, kteří jsou na uvedeném facebookovém profilu vedeni jako přátelé, a vyslechnout je.

„Jejich výslech se zaměří zejména na to, zda obžalovaného osobně znají a zda mohou potvrdit, že je to právě obžalovaný, kdo je majitelem předmětného profilu,“ požaduje krajský soud.

V usnesení se pak vrací i ke skutečnosti, že ani sám obhájce obžalovaného při hlavním líčení nezpochybňoval, že autorem komentářů je právě jeho klient. Místo toho obhajobu postavil na tvrzení, že nejde o trestný čin. Tuto úvahu však teplický soud v písemném vyhotovení prvního rozsudku vůbec nerozebírá.

„Soud prvního stupně v napadeném rozhodnutí neuvedl úvahy, které ho vedly ke zjištění, že se stal skutek, který je obžalovanému kladen za vinu, a že tento skutek je trestným činem. V tomto směru se měl soud s argumenty obhajoby vypořádat a srozumitelným způsobem objasnit, proč žalovaný skutek trestným činem je,“ namítá krajský soud.

Důkazů byl už při původním líčení dostatek, míní státní zástupce

Podle státního zástupce byl nicméně už při původním hlavním líčení dostatek důkazů svědčících o vině obžalovaného. Zmiňuje například podobnost jména profilu se jménem obžalovaného či jeho pobyt v Dánsku, odkud byl komentář psán.

Pod fotografií se objevilo více nenávistných příspěvků. Někdo děti označoval například za malé sebevražedné atentátníky. Policie kvůli komentářům obvinila také muže z Frýdecko-Místecka a ženu z Tachova.

Stíhání muže státní zástupce loni podmíněně zastavil. Stanovil jedenáctiměsíční zkušební dobu, během které se muž takzvaně osvědčil a trestní stíhání tak pro něj skončilo.

Žena dostala loni nepravomocně osmiměsíční trest odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců a peněžitý trest 20 tisíc korun.

Po urážkách dostala škola několik stovek tisíc korun (7. února 2018):

  • Nejčtenější
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Balutovi mohou přitížit gesta. A zasáhl vůbec Kodeš slávistu Olayinku?

Rumunský fotbalista Alexandru Mihail Baluta z Liberce po červené kartě odcházel ze hřiště, palcem pravé ruky si třel o...

Na Litoměřicku spadlo do Labe malé letadlo. Pilota našli mrtvého

Do Labe u obce Křešice na Litoměřicku spadlo malé letadlo. Zmizelo pod hladinou. Část stroje vylovili hasiči, po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V ústeckém bytě našli policisté šestnáct mrtvých koček, další ještě živé

Otřesný pohled se naskytl ústeckým policistům, kteří v neděli odpoledne společně s pracovníky veterinární správy...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Trikolora patří nám všem, zaznělo při odhalení plastiky v Litoměřicích

U příležitosti třicátého výročí sametové revoluce dopoledne odhalili v Litoměřicích sochařské dílo. Na rohu budovy na...

Žena má za hajlování opět podmínku, její přítel označil soud za svoloč

Romana Frieselová, jež podle obžaloby loni hajlovala v Dubí, dostala u teplického soudu napodruhé stejný podmíněný...

Paella s rybou, tvaroh, bulgur. Dětem v Lounech zdravé jídlo chutná

Mateřská škola Fügnerova v Lounech získala jako první v Ústeckém kraji stříbrný certifikát v celorepublikovém programu...

Na popis privatizace ústeckých pivovarů by nestačila kniha, vzpomíná manažer

V porevoluční době patřil Josef Vejlupek mezi výrazné severočeské manažery i podnikatele. Pracoval v atraktivních...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz