Nadřízení prověří postup soudců v kauze promlčené nehody náměstka hejtmana

  15:23aktualizováno  15:23
Vedení mosteckého soudu musí prověřit postup dvou soudců, kteří řešili kauzu tragické dopravní nehody náměstka hejtmana Martina Kliky a opakovaně ho zprošťovali obžaloby. Vyzvalo je k tomu krajské státní zastupitelství a také předseda ústeckého krajského soudu.

Martin Klika před mosteckým soudem. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Krajský soud mosteckým soudcům opakovaně vytýkal špatné vyhodnocení důkazů. Ti se ale závěry vyšší instance neřídil a krajský soud tak nakonec musel v lednu Klikovo trestní stíhání zastavit, protože případ byl mezitím promlčený.

„Vedení krajského soudu pověřilo místopředsedkyni trestního oddělení okresního soudu k prověření případu. Se zjištěnými závěry se krajský soud důkladně seznámí a zváží další postup,“ sdělila nyní MF DNES mluvčí krajského soudu Veronika Suchoňová.

Soudcům by za jejich postup mohla hrozit kárná žaloba.

„Spis toho případu k nám dorazil z Ústí teprve asi před dvěma týdny. Prozkoumáváme ho a rozhodujeme se, zda budeme činit nějaké další kroky,“ uvedl k záležitosti bez dalších podrobností předseda mosteckého soudu Martin Beneš.

Fotogalerie

Politikovi hrozil až tříletý trest za šest let starou dopravní nehodu, kdy na čtyřproudé silnici u Mostu srazil opilého chodce a ten na místě zemřel. Proces začal už v roce 2014, z kauzy se ale stal soudní ping pong.

V Mostě Kliku pětkrát zprostili obžaloby s tím, že nespáchal trestný čin a že vina je čistě na straně chodce.

Odvolací krajský soud se ale vždy ztotožnil se žalobcem, že soudci špatně vyhodnotili důkazy, a případ do Mostu stále vracel.

Krajský soud dokonce v průběhu procesu nařídil i změnu prvoinstančního soudce. Po třech zprošťujících verdiktech Jana Hartmana dostal věc Benno Eichler. I ten ovšem dvakrát rozhodl stejně jako jeho předchůdce.

„Svévolným postupem okresního soudu, kdy tento opakovaně nerespektoval závazné pokyny krajského soudu, nerozebíral důkazy dle jejich vypovídací hodnoty a nevzal na vědomí úvahy krajského soudu, došlo k uplynutí promlčecí doby a ze strany okresního soudu tak bylo celé trestní řízení zmařeno,“ napsal pak krajský soud v usnesení o zastavení Klikova trestního stíhání.

Spor byl o to, zda politik ignoroval blikání protijedoucích aut

Nehoda se stala 5. února 2013 na silnici I/13. Sražený opilý muž tehdy nejprve zavinil nehodu v protisměru. Klika při své jízdě neporušil žádný dopravní předpis.

Žalobce ho ale vinil z usmrcení z nedbalosti s argumentem, že ostatní auta místem projížděla opatrně a s výstražnými světly, čímž řidiči upozorňovali na mužův pohyb, a že Klika se podle toho nezachoval. Politik tvrdil, že žádná výstražná znamení neviděl.

Sporným důkazem byl kamerový záznam s blikajícími auty a mužem mávajícím na projíždějící vozy. Podle žalobce šlo o sraženého muže. Obhajoba tvrdila, že záběr pochází až z doby po tragické nehodě a že mávajícím je Klikův spolujezdec a exnáměstek hejtmanky Pavel Kouda.

Loni v listopadu soud popáté zprostil Kliku obžaloby za smrt chodce:

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Na dálnici D8 začíná velká uzavírka. Od tunelu Libouchec až do Německa

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Cesta po dálnici D8 se ode dneška opět komplikuje. Od tunelů Libouchec a Panenská až do Německa k odpočívadlu Am...

Další z rubriky

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Účastníka klimakempu legitimovali policisté nezákonně, rozhodl soud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Policisté zasahující během klimakempu na Mostecku v roce 2017 pochybili, když vyzvali k prokázání totožnosti jednoho z...

Národní park České Švýcarsko ustupuje civilizaci. Ubude klidových území

Pravčická brána

Národní park České Švýcarsko přijde o čtyři procentní body klidových území. Rada a správa parku se dohodly na novém...

Najdete na iDNES.cz