Osmiboká kaple nad minerálním pramenem poblíž zámku Stekník byla postavena v...

Osmiboká kaple nad minerálním pramenem poblíž zámku Stekník byla postavena v roce 1766, v současné době je značně zchátralá. | foto: archiv správy zámku Stekník

Zničená kaple nad léčivým pramenem u Stekníku na Lounsku se dočká obnovy

  • 0
Správa zámku Stekník na Lounsku plánuje zrenovovat zříceninu kaple nad zdejším minerálním pramenem. Nachází se necelých 300 metrů jihovýchodně od zámku a údajně má lepší účinky než mnohé lázeňské prameny.

„Roku 1750 na něj upozornil tehdejší zámecký kaplan Abundus Krempelsetzer,“ uvedl Jiří Kašpar ze správy státního zámku.

V roce 1766 nechal nad pramenem léčivé vody majitel panství Jan František...

V roce 1766 nechal nad pramenem léčivé vody majitel panství Jan František Kulhánek z Klaudensteina postavit osmibokou kapli. Místo však postupně upadlo v zapomnění.

Osmibokou kapli nechal nad pramenem, který je bohatý na železo, hořčík, vápník, sodík či draslík, postavit v roce 1766 majitel panství Jan František Kulhánek z Klaudensteina.

K údajným zázračným účinkům vody se váže mnoho legend. „Zázračné účinky byly jedním z předpokladů stavby zámecké kaple a vzniku poutní tradice,“ dodal Kašpar.

Řady poutníků však časem začaly řídnout, až místo upadlo v zapomnění a teprve před pár lety se podařilo kapli vyřezat a okolí zkultivovat.

V loňském roce byl pramen vyčištěn. Náklady na obnovu kaple jsou vyčísleny na 50 až 70 tisíc korun. Zámek hledá sponzory a dárce, kteří by na to přispěli.

O prameni vzniklo po jeho objevení i několik vědeckých pojednání. Třeba v roce 1766 o něm napsal latinský spisek lékař žateckého kraje Jakob O’Reilly.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.