Vše ověřují inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce, ti budou na kvalitu kadaňského vína dohlížet opakovaně. „Kritéria k získání přívlastku jsou velmi přísná a hodnocení je naprosto nezávislé,“ uvádí soukromý vinař Marcel Čadílek, který hrozny zpracovává.
„Jsme velmi hrdí, že víno z našich hroznů přívlastek získalo. Je to známka vysoké kvality,“ uvedl starosta Kadaně Jan Losenický z ODS.
Autorkou etikety na lahvích vína je kadaňská výtvarnice Jitka Gavendová.
Letos je to 25 let, kdy město obnovilo tradici pěstování vína. Navázalo tak na dobu vlády císaře Karla IV., který v druhé polovině 14. století udělil Kadani zvláštní vinařská privilegia.
První novodobá městská vinice vznikla v areálu františkánského kláštera, vinohrad tam byl vysazen v roce 1997 a pěstují se na něm druhy Malverína a Kerner. O tři roky později proběhlo první vinobraní a od té doby se slavnost s ochutnávkou vín koná každoročně na podzim. Postupně vznikaly další vinohrady.
Nejmladší je sv. Michal, tato vinice se rozprostírá na rekultivovaných výsypkách v Tušimicích. Rostou na ní dvě odrůdy hroznů, a to Solaris a Hibernal.
Přívlastek získala odrůda Solaris, ročník 2021. Jde o polosladké víno, které je plné s jemným muškátově ovocným aromatem ve vůni. „V chuti je patrný jemný tón po ananasu a lískovém oříšku,“ stojí na etiketě. Obsah alkoholu je dvanáct procent.
Vinař Čadílek by byl rád, kdyby přívlastek Pozdní sběr získalo i víno z odrůdy Hibernal.
19. září 2020 |