Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Ve františkánském klášteře v Kadani očekávají restaurátoři další objev

  7:07
V poutním františkánském klášteře v Kadani začíná další etapa opravy kostela Čtrnácti svatých pomocníků. Po rekonstrukci jižní lodi a ještě během dobíhající opravy severní se restaurátoři pustí i do největší střední lodi. Nedávno se tu našly staré náhrobky, teď se čeká odkrytí maleb ze 17. století.
Pohled do jižní lodi poutního františkánského kláštera v Kadani

Pohled do jižní lodi poutního františkánského kláštera v Kadani | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Práce mají restaurátoři naplánované do konce příštího roku. A podobně jako v předchozích prostorách čekají i zde zajímavé objevy.

V současné době je centrální loď vymalována starorůžovou barvou a strop zobrazuje hvězdnou oblohu. Reliéfní sádrové hvězdy byly kdysi pozlacené, dnes jsou zčernalé.

Tato „výzdoba“ brzy zmizí. Jde totiž o malbu z druhé poloviny 19. století a průzkumné sondy z dřívějších let dávají tušit, že se pod nimi ukrývá starší a zajímavější dekorace.

Pod stávající vrstvou by měly být malby z počátku 17. století. S největší pravděpodobností půjde o vyobrazení významných františkánských symbolů a na žebrech malované rostlinné ornamenty. V čele lodi jsou pak náznaky písma, zřejmě citací z Bible, a mohly tam být i figurální výjevy.

Napřed se postaví lešení na varhanní kruchtě a v západní polovině střední chrámové lodi. Hned poté tam začnou restaurátoři pracovat. „Současně budou pokračovat minimálně do letošního podzimu práce na severní lodi. Hotovi jsme v presbytáři a jižní lodi,“ popsal rozsah dosavadních prací správce kláštera Petr Liebscher.

Historie františkánského kláštera v Kadani

  • Františkánský klášter vznikl koncem 15. století na místě poutní kaple Čtrnácti svatých pomocníků za výrazného přispění rodu Fictumů a Hasištejnů z Lobkowicz.
  • Více než půl tisíciletí byl centrem pozornosti panovníků i diplomatů, duchovenstva i světských poutníků, šlechticů, umělců i prostého lidu. 
  • V 50. letech byli františkáni vyhnáni a klášter s kostelem uzavřeny.
  • Následně začaly prostory sloužit nejprve archivu a v 70. letech chomutovskému muzeu.
  • Po roce 1989 byl klášter vrácen františkánům, kteří jej předali Biskupství litoměřickému, a to jej na 50 let pronajalo Kadani s výjimkou kostela, který slouží zdejší farnosti.
  • V prostorách původního kláštera je muzeum, v budově noviciátu ZUŠ.

Neznámé střípky z historie vydala tato část památky už v létě, kdy tu v souvislosti s položením elektrických rozvodů do podlahy proběhl částečný archeologický průzkum.

Archeologický průzkum odhalil další náhrobky

„Přinesl velmi zajímavé nálezy – další čtyři náhrobky, o kterých se dosud nevědělo. Komu patří, bude předmětem dalšího zkoumání,“ upozornil Liebscher s tím, že náhrobky jsou značně poškozené.

Jak zmínil, není to první nález náhrobků v kostele. Už v roce 2017 odborníci po odstěhování dřevěných barokních lavic a zpovědnic objevili náhrobní kameny členů někdejšího rytířského rodu Fictumů.

Do projektu obnovy památky za více než 50 milionů korun je zahrnuto nejen zrestaurování maleb, ale i kompletní obnova mobiliáře. Na něm odborníci pracují v restaurátorských dílnách. Varhany, lavice a další vybavení se má vrátit v příštím roce. Restaurátoři pak budou v chrámu pracovat ještě další rok.

I přes probíhající práce není kadaňská památka zavřená a turisté ji mohou navštívit. „Je přístupný celý klášter včetně presbytáře, pouze ta část kostela, kde se pracuje, přístupná nebude,“ dodal Liebscher.

Stejně jako restaurátorské práce se posunul vpřed i plán, kdy město už několik let usiluje o zapsání kláštera na Seznam světového dědictví UNESCO. Předloni podalo poprvé žádost na ministerstvo kultury o zařazení kláštera na český indikativní seznam „kandidátů“.

Klášter je dokladem pozdně středověké spirituality

Na doporučení Národního památkového ústavu teď tým odborníků pracuje na jejím doplnění. Znovu by ji měla radnice odeslat v součinnosti s Biskupstvím litoměřickým v příštím roce.

„Pokud budeme úspěšní, pak nás čeká ještě dlouhá cesta k nominaci na seznam UNESCO,“ poznamenal koordinátor projektu Kadaň – UNESCO a historik z Univerzity Karlovy Petr Hlaváček.

Šance však je. Podle odborníků je klášter unikátní nejen díky dochovaným sklípkovým čili diamantovým klenbám. „Je navíc svou koncentrací odkazů na Jeruzalém unikátním dokladem pozdně středověké spirituality křesťanského Západu zhmotnělé v architektuře,“ dodal Hlaváček.

  • Nejčtenější

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

Recidivista ukradl za dva měsíce 75 kilo kebabu, všechno snědl

Na dobrý domácí kebab dostal chuť mladý lounský recidivista. Maso však nechtěl jíst někde na ulici a hlavně za něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikona Českého středohoří se dál rozpadá. Na hrad Košťálov je vstup zakázán

Hrad Košťálov, jedna z ikonických dominant Českého středohoří, mizí před očima. Léta zanedbávaná památka, která však...

Prodej lukrativních pozemků v horách byl plný přehmatů, věc řeší policie

Při prodeji pozemků v oblasti Dlouhá Louka developerovi, který tam chce postavit chaty z kontejnerů, se Lom na Mostecku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Srážku s kamionem na Ústecku nepřežili dva lidé. Další dva jsou zranění

Při pondělní dopravní nehodě na silnici číslo 62 mezi Ústím nad Labem a obcí Povrly zemřeli dva lidé. Další dva jsou po...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Výbuch muničáku v Bílině zavinili nedbalí policejní pyrotechnici, říká obžaloba

Krajské státní zastupitelství podalo obžalobu na dva policejní pyrotechniky kvůli výbuchu muničního skladu v Bílině na...

Děčínští zastupitelé odvolali náměstka, který zpochybnil prezidentské volby

Po dvouhodinové debatě odvolali děčínští zastupitelé ve čtvrtek odpoledne z funkce prvního náměstka primátora Jana...

Recidivista ukradl za dva měsíce 75 kilo kebabu, všechno snědl

Na dobrý domácí kebab dostal chuť mladý lounský recidivista. Maso však nechtěl jíst někde na ulici a hlavně za něj...

Přestavba komplikované křižovatky v Lounech na kruhový objezd je opět ve hře

Po více než deseti letech se město Louny vrací k myšlence kruhového objezdu na Suzdalském náměstí. Ulevil by řidičům a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...