„Hotové jsou čtyři šestiny z celkového hradebního okruhu. Jde o pás od kulturního domu Střelnice po Löschnerovo náměstí. Cílem bylo prostor zvelebit, aby lákal k procházkám, posezení a setkávání se,“ uvedl starosta Kadaně Jan Losenický (ODS).
Úsek hradeb mezi Žateckou bránou a hradem nabízí návštěvníkům výhled do krajiny nad řekou Ohře. „Jde o nejhezčí úsek,“ zmínil starosta.
Projekt zahrnoval především vybudování mlatových cest, úpravu zeleně, výsadbu nových stromů, vybudování vodního prvku, pergoly a dřevěné kolonády. V úseku vedle katova plácku je nové velkorysé schodiště, na druhé straně pak velké truhlíky s bylinkami. „O ně se budou starat studenti střední zemědělské školy,“ upozornil Losenický.
Realizace vycházela z návrhu architekta Petra Uhlíka, který čerpal inspiraci v dávné minulosti města, kdy hradby žily měšťanským životem. První etapa u kadaňského hradu se začala realizovat před šesti lety. Poslední práce skončily před několika měsíci, na jaře zahradníci vysázeli květiny a osázeli bylinkové záhony.
První část hradeb v Kadani prošla proměnou, časem se otevře celý okruh |
V budoucnu by město chtělo zrealizovat i poslední etapu, která vede od kulturního domu k radnici. Trasa jde pod takzvanými Ptačími domky, ovšem jde o technicky nejnáročnější úsek. Nejen že bude nutné probourat vchod skrz městský úřad, radnice bude muset také vymyslet řešení, které se bude zamlouvat místním obyvatelům. Lidé tam totiž mají soukromé zahrady.
Ve studii architekt navrhl vysázet na tomto místě sad ovocných stromů a zpřístupnit úsek jen na určitou dobu.
Ještě v letošním roce dojde k opravě gotického barbakanu – Žatecké brány. Práce vyjdou asi na dva miliony korun, Kadaň zažádala ministerstvo kultury o dotaci. Práce by měly začít v blízké době a potrvají přibližně půl roku, po celou dobu rekonstrukce bude památka skrytá pod lešením.