Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

Úplatný soudce Knotek by mohl opustit vězení, přimlouvali se i fotbalisté

  18:02
Obvodní soud pro Prahu 6 vyhověl žádosti bývalého litoměřického soudce Josefa Knotka a podmíněně ho propustil z vězení. Usnesení ale okamžitě napadla stížností státní zástupkyně. Knotek tak musí za mřížemi počkat, jak rozhodne odvolací soud. Zatím si odpykal necelou polovinu z 39 měsíců, které za korupci dostal.

„Nebudu tady dělat nějaká velká prohlášení. Za prvé by to nebylo upřímné a za druhé je ani neumím. Ale jedno bych chtěl říct. Z hlediska své profese soudce jsem jednoznačně selhal a byl jsem za to také potrestán,“ začal svou řeč před soudem Josef Knotek, který se chce vrátit předčasně na svobodu.

Jednasedmdesátiletý muž ve vězeňském mundúru, kterého do jednací síně přivedla eskorta, býval soudcem Okresního soudu v Litoměřicích. Jenže zneužil úřední pravomoc, přijal úplatek a sám také podplácel zapisovatelku.

Za to byl pravomocně odsouzen ke třem letům a třem měsícům odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Soudy mu uložily také peněžitý trest 150 tisíc korun.

„Co se týče nějaké sebereflexe, sám od sebe jsem se rozhodl, že skončím ve funkci soudce, čili jsem rezignoval. S tím, co jsem udělal, samozřejmě nemohu dělat soudce. Kolegové mě sice přemlouvali, že přijdu o polovinu platu (Knotek by tyto peníze pobíral do pravomocného skončení případu, podle obhájce se rozhodnutím skončit ve funkci připravil asi o 850 tisíc korun, pozn. red.).Já jsem řekl, ne, není to možné,“ prohlásil bývalý soudce.

Zdůraznil, že se nástupu do vězení nevyhýbal a za mřížemi se choval řádně. „Mělo to výchovný efekt. Teprve tam člověk pozná, o co přišel. To znamená ztrátu společenské prestiže a hlavně kontaktů s rodinou,“ dodal Knotek.

Soudkyni Markétu Binderovou zajímalo, kde bude bydlet a co bude dělat, když ho její senát propustí na svobodu.

„Jsem důchodce, mám pravidelný příjem z důchodu. V Litoměřicích máme s manželkou vlastní byt,“ odpověděl jí vězeň. Doplnil, že peněžitý trest již uhradil a stát vůči němu nemá žádné pohledávky.

Jeden z přísedících se pak Knotka zeptal, jestli ví, kolik mu ještě zbývá do konce trestu. „Vím, je to asi 19,5 měsíce. O podmíněné propuštění jsem mohl žádat už po třetině (po 13 měsících, pozn. red.). Nyní mi chybí asi 24 dnů do vykonání poloviny trestu. Tu třetinu jsem překonal o nějakých pět a půl měsíce,“ řekl Knotek.

Společenskou záruku za dovršení nápravy odsouzeného nabídl Fotbalový klub TJ Sokol Pokratice. Autor článku se snažil opakovaně získat vyjádření jeho předsedy Jana Hrkala, ten však svůj mobilní telefon během odpoledne nezvedal.

„Nesháněli jsme to narychlo. V tomto oddíle se angažuji už asi osmnáct let. Na začátku jsem tam dělal trenéra. V roce 2002 jsem měl těžkou operaci srdce, mám tři bypassy, tak jsem toho nechal, ale pomáhal jsem tam. Budu pracovat na úseku mládeže a vychovávat ji,“ vysvětlil bývalý soudce.

Úplatný soudce Knotek

Odsouzený bývalý soudce Josef Knotek u Obvodního soudu pro Prahu 6 (9. 1. 2019)
  • JUDr. Josef Knotek byl poprvé obviněn už v roce 2005. Podle policie chtěl s dalšími lidmi zahladit dopravní nehodu nynějšího soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka. Ten v listopadu 2003 u Lovosic naboural s více než dvěma promile alkoholu a dostal pouze pokutu 1 500 korun za přestupek. Kvůli neprůkaznosti odposlechů byli obžalovaní nakonec osvobozeni.
  • Knotkovi někteří kolegovi přezdívali Telefonista. "Knotek se rád do telefonu chlubil, co dokáže zařídit a komu už pomohl. Vědělo se o tom a proto jsem mu raději nedal číslo svého mobilu. Nechci figurovat v odposleších,“ prohlásil v listopadu 2011 podle MF DNES jeden z krajských soudců.
  • Knotek je nyní ve výkonu trestu za to, že v období od října 2010 do července 2011 na žádost matky odsouzeného J. B. uschoval ve své kanceláři jeho trestní spis, který mu nebyl přidělen, aby zabránil tomu, že bude odsouzenému nařízen výkon trestu odnětí svobody v délce 76 dnů, protože se dotyčný v době podmíněného propuštění neosvědčil a spáchal další trestný čin.
  • Knotek se také v srpnu 2011 domluvil prostřednictvím zapisovatelky s kolegou Ladislavem Jelínkem, aby prominul vězni odsouzenému za leasingové podvody vykonání části trestu. Knotek za to inkasoval 30 tisíc korun, zapisovatelce dal 5 tisíc. Soudce Jelínek se nechal uplatit lahví drahé whisky.
  • Knotek dostal původně trest 5,5 roku vězení, Nejvyšší soud ale kvůli chybě v rozsudku verdikt zrušil. V druhém kole potrestal okresní soud Knotka tříletou podmínkou, trest však zpřísnil krajský soud. Knotek má ve vězení strávit 3 roky a 3 měsíce, musel uhradit peněžitý trest 150 tisíc korun. Zajištěný úplatek 30 tisíc korun propadl státu.

S jeho propuštěním z vězení ale nesouhlasí státní zástupkyně Lucia Horáková. „Žádost odsouzeného by měla být zamítnuta. Hodnocení z výkonu trestu odnětí svobody je obecné a nijak oslnivé. Odsouzený tam pobýval krátký čas. Chtěla bych také zdůraznit, o jak závažnou trestnou činnost v jeho případě šlo, že šlo o zločin podplácení a přijetí úplatku,“ podotkla Horáková.

Knotkův obhájce Pavel Polák se v závěrečné řeči otřel o média. Podle něj vytvářejí tlak na soudy a ty jim „někdy trošičku“ podléhají.

„Vidíte, že média jsou tady přítomná i dnes,“ prohlásil advokát a podíval se na přítomného novináře.

„Vytváří se tady nová sorta lidí, kteří nemají nárok na to, aby byli propuštěni z výkonu trestu. Jde přitom o lidi, kteří předtím nikdy nic nespáchali, nemají jiný poklesek a je u nich předpoklad, že už nikdy nic protispolečenského neprovedou,“ dodal obhájce.

Senát ale odsouzenému Knotkovi vyhověl a z vězení ho v úterý propustil. Zkušební dobu stanovil na pět let. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

„Závažnost trestného jednání soud v tomto řízení neposuzoval. Odsouzený vykonal jednu třetinu trestu, dříve odsouzen nebyl a nedopustil se zvlášť závažného trestného činu. Ve výkonu trestu se choval řádně. Je pravda, že hodnocení je za krátkou dobu. Byl kázeňsky odměněn, nebyl trestán, plní všechny stanovené podmínky,“ vysvětlila soudkyně.

Její senát uvěřil, že si Knotek uvědomil svoje selhání a napravil se. „Navíc už není soudce, aby se mohl dopouštět stejné trestné činnosti,“ uzavřela Binderová.

To, zda soud přijal nabídnutou záruku fotbalového klubu, neuvedla.

Pokud by rozhodnutí akceptovala i státní zástupkyně, mohl dnes Knotek ruzyňskou věznici opustit. Žalobkyně si však v jednací síni podala stížnost. Napadené rozhodnutí musí nyní přezkoumat odvolací soud. Bývalý soudce si tak ve vězeňské cele ještě nejméně několik týdnů pobude.

Autor:
  • Nejčtenější

Po měsíci pohřbili "Floyda" z Teplic. V kostele vystavili otevřenou rakev

Poslední rozloučení se Stanislavem Tomášem, přezdívaným „Floyd z Teplic“, se konalo v sobotu dopoledne v Teplicích. Po...

Neexistuje nemoc, která by bránila očkování proti covidu, říká primář

„Jsme připraveni na podzim odborně, léky, kapacitami... Zdravotnictví je připraveno lépe, než tomu bylo loni na jaře...

Podnikatel plánuje na horách chaty z kontejnerů, odpůrci sepsali petici

V turisticky oblíbené krušnohorské oblasti Dlouhá Louka na rozmezí Mostecka a Teplicka by mohla vyrůst chatová oblast....

V Děčíně se potopila převozní loď, v přístavu dávno neměla být

V přístavu v děčínských Rozbělesech se potopila bývalá převozní loď. Provozní kapaliny, které z ní unikly, se podařilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očkování bez registrace spustily Ústí nad Labem a Olomouc. Zájem je velký

V Olomouci a Ústí nad Labem se v úterý otevřela další očkovací centra, která nevyžadují registraci. V obou městech jsou...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Sundat, očistit, promazat. Nadšenci renovují stíhačku MiG, pak ji vystaví

Premium Expozici Leteckého muzea Korea–Merkur v Bezděkově u Žatce v dohledné době rozšíří atraktivní exponát: legendární...

Po měsíci pohřbili "Floyda" z Teplic. V kostele vystavili otevřenou rakev

Poslední rozloučení se Stanislavem Tomášem, přezdívaným „Floyd z Teplic“, se konalo v sobotu dopoledne v Teplicích. Po...

Vodil měšťany na kopec a tam je fotil, teď snímky po sto letech ožívají

Premium Karel Goszler miloval krajinu, fotografování, zanechal po sobě tisícovku fotografických skleněných desek zachycujících...

Zachráněné historické kompresory se z Schichtovy továrny stěhují do muzea

Tři obří historické vodíkové kompresory z roku 1911 a jeden menší stroj z roku 1957 z bývalých Schichtových závodů na...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...