Ani za ta prasata se Kubera neomluvil, rezignoval teplický kritik Řehák

  16:27aktualizováno  16:27
Dlouholetý teplický zastupitel a jedna z nejvýraznějších postav opozičního hnutí Volba PRO! Teplice Jiří Řehák oznámil na pondělním jednání zastupitelstva, že hodlá na svou funkci rezignovat. V zastupitelstvu města ho nahradí Matěj Hon z Volby PRO! Teplice.

Jiří Řehák | foto: archiv Jiřího Řeháka

Hlavními důvody Řehákova rozhodnutí, které v něm prý zrálo už od podzimních komunálních voleb, jsou špatné mezilidské vztahy v zastupitelstvu a fakt, že se mu za deset let nepodařilo prosadit vytvoření infrastruktury pro cyklisty v lázeňském městě.

Fotogalerie

„Z osobního hlediska se považuji za nejvíce neúspěšného politika, kterého znám, v politice se mi nepovedlo prosadit prakticky nic. Jsem zklamaný z toho, že nedokážu ovlivnit dění v Teplicích. Po posledních volbách se bohužel situace nijak nezměnila a já jsem dospěl k tomu, že žádná změna stylu práce nenastane,“ vysvětlil Řehák.

Zastupitelem města se stal v roce 2010, kdy byl zvolen jako nestraník za TOP 09 a působil v koalici. V dalším volebním období již kandidoval za Volbu PRO! Teplice, která skončila v opozici. Díky preferenčním hlasům se tehdy posunul ze třetího místa kandidátky na první.

Od roku 2014 byl Řehák zároveň členem Výboru pro dotace, dopravu a smart city. I proto si dával za cíl vytvořit ve městě lepší podmínky pro cyklisty.

„Jenže za těch deset let se tady pro cyklisty neudělalo vůbec nic a to jen proto, že lidé z vedení města nechtěli. Poskytli jsme jim trasy i možnosti financování, ale z jejich strany chyběla vůle. Beru to tak, že jsem v tomto smyslu vyhořel,“ sdělil muž, který byl v letech 2012 až 2016 i krajským zastupitelem.

Po říjnových komunálních volbách, ve kterých skončila Volba PRO! Teplice těsně druhá, prý doufal ve spolupráci s vítěznou ODS, k té ale nedošlo. Vítěz voleb totiž sestavil koalici s hnutím ANO 2011.

„Vůbec se nezlobím, takhle to v politice chodí. Je to zcela legitimní a mají většinu, to není k naštvání. Co mě ale štve, je způsob, jakým s námi komunikují. To pohrdání vzdělaností, lidmi a vůbec politickým konkurentem. Jejich chování zůstalo viset někde v 90. letech,“ vysvětluje Řehák.

Vadilo mu prý především vyjádření bývalého primátora Teplic a dnes předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který o hnutí Volba PRO! Teplice do médií prohlásil, že se „v kampani chovali jako prasata“.

„To byl hlavní moment, kvůli kterému jsem začal uvažovat o rezignaci. Tato s realitou nesouvisející slova dosud visí ve veřejném prostoru, nikdo se za ně neomluvil a asi ani omluvit nehodlá. Nepochopitelné je, že je pronesl tak vysoký ústavní činitel,“ nelíbí se Řehákovi.

V poslední době si ze zastupitelstva přinášel negativní náladu

Jednapadesátiletý učitel Gymnázia Teplice podle svých slov zatím neodchází z politiky úplně, jako předseda chce dovést hnutí JsmePRO! do krajských voleb.

„Pokud uspějeme, chceme vytvořit nějakou smysluplnou koalici a zrušit nadvládu komunistů a SPD, což mě irituje zejména jako učitele, protože školství je v gesci kraje. Poslední politický cíl mi tedy zůstává a jsem na něj připraven,“ sdělil Řehák.

Zároveň připustil, že si v posledních měsících přinášel z jednání zastupitelstva negativní náladu.

„Chodil jsem domů otrávený a přesunulo se to i na mou ženu. Teď si na ni udělám čas, stejně jako na své kočky a včely na chalupě, a trochu se uklidním. Deset let v lokální politice je akorát, aby se člověk, zejména v opoziční funkci, nezbláznil,“ doplnil muž, jenž se dlouhodobě věnuje i pomoci české menšině v rumunském Banátu.

Autor:

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

Historickou baštu Bílina zatím nekoupí, musí vyřešit zástavní právo

Navzdory svému jménu nemá bašta nic společného s husity, jméno získala jen díky...

Bílinští zastupitelé nevyužili nabídku soukromého vlastníka na odkup památkově chráněného objektu Husitské bašty z 15....

V promlčeném případu náměstka Kliky soudci nepochybili, říká jejich šéf

Martin Klika před mosteckým soudem.

Vedení mosteckého okresního soudu hájí postup dvou svých soudců. Ti opakovaně zprošťovali obžaloby náměstka hejtmana...

Zakrytí Lomského potoka hrozí další propady, Lom chce vodní tok odkrýt

Nad propadlým zakrytím Lomského potoka se jezdí přes pontonový most

Propadlé zakrytí Lomského potoka přímo v centru Lomu u Mostu řeší vedení města a Povodí Ohře, které je správcem toku....

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz