Jezero Most se otevře až příští rok, práce zbrzdily potíže s podložím

  8:04aktualizováno  8:04
To, co ještě koncem roku 2018 vypadalo jako jasná věc, už neplatí. Jezero Most, které se mělo lidem v celé své kráse představit letos v létě, se podle současných odhadů otevře až za rok. Za posunutím termínu zpřístupnění jsou potíže s podložím a pozdější dokončení plovoucích mol.

Pohled na Jezero Most a jeho okolí (únor 2018) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Kopíruje se tak téměř shodný scénář, jaký nastal i u jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem, kdy se termín skutečného otevření pro veřejnost lišil od předpokládaného o čtyři roky. 

V mosteckém jezeře, které vzniklo stejně jako to ústecké zatopením bývalého hnědouhelného lomu, se měli první návštěvníci podle prvotních odhadů koupat už v roce 2017.

„Vím, že jsou lidé nedočkaví, ale letos tu bude ještě staveniště a pustit lidi na stavbu prostě nejde. Posunutí termínu má i své pozitivum - všechno bude kompletně hotové. Nebude to tedy takové jako kdysi na Miladě u Ústí,“ poukazoval na prodlužování termínu zpřístupnění jezera primátor Mostu Jan Paparega počátkem loňského roku, kdy byl stanoven termín otevření nového příměstského rekreačního areálu na léto 2019.

Kvůli nečekaným komplikacím s podložím a delšímu termínu zhotovení veřejných zakázek však nově platí jiný termín, rok 2020.

Problémy se spodní vodou momentálně zastavily práce na napojení jezera na komunikace a inženýrské sítě a vybudování základní infrastruktury včetně parkovišť a zázemí na jižní straně jezera, která bude sloužit k příměstské rekreaci. Zdržení bude velké.

Fotogalerie

„Původně bylo se zhotovitelem domluveno, že se vše stihne s předstihem do léta letošního roku. Ale práci stavbařů komplikují nečekané geologické podmínky na území kolem jezera,“ popsal situaci František Jirásek, vedoucí odboru zadávání veřejných zakázek mosteckého magistrátu.

Hlavně hydrogeologické podmínky se podle něj změnily. „Objevil se značný mokřad, takže je potřeba stabilizovat podloží, aby na něm mohly vůbec nějaké komunikace vzniknout,“ dodal Jirásek.

Ani město, ani stavbaři totiž nechtějí, aby úsek dopadl stejně jako kdysi koridor mezi Mostem a Chomutovem, kdy se silnice po deseti letech celá nebezpečně zvlnila.

Časový skluz je i u budování plovoucích mol a dalších plovoucích částí, které mají tvořit zázemí pro integrovaný záchranný systém. Kvůli zpoždění veřejných zakázek s termínem dokončení do dvanácti měsíců mají být hotové až koncem roku.

Vše ostatní jako výstavba pláže či stabilizace hráze podle Jiráska probíhá podle plánu. I obnova silnice, která opět spojí město Most s Mariánskými Radčicemi a bude zároveň páteřní komunikací kolem celého jezera, běží podle harmonogramu. 

„Investice zhruba za 350 milionů korun je v podstatě stavebně dokončená, probíhá proces předání a převzetí díla od zhotovitele a následně proběhne kolaudace,“ uvedl Jirásek.

Na silnici by mohla být vpuštěná první auta na přelomu prvního a druhého čtvrtletí letošního roku.

Veřejnost by se v létě 2019 mohla dočkat alespoň jednoho velkého dne otevřených dveří, kde se seznámí s tím, jak práce probíhají a jak bude areál brzy vypadat. Akci plánuje mostecká radnice spolu se státním podnikem Palivový kombinát Ústí (PKÚ), který má rekultivaci jezera na starosti. 

„Jako správce území Jezera Most jsme dokončili rozhodující plánované projekty. V okolí jezera byly dokončeny sanační a rekultivační práce, obnoveny místní komunikace a úpravy okolí jezera. Na dalších právě probíhajících rozvojových projektech poskytujeme plnou součinnost městu Most a ministerstvu financí,“ informoval ředitel PKÚ Petr Lenc.

Nejčtenější

Teplice - Plzeň 2:1, další selhání mistra, hosté nevyužili mraky šancí

Tepličtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni, zleva střelec Jakub Hora,...

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou selhali. Po čtyřgólovém debaklu na Spartě nezvládli ani předehrávku 25. kola...

V Ústí žebrala dvanáctiletá dívka, strážníky upozornili šokovaní lidé

Nedaleko ústeckého Mírového náměstí udivila kolemjdoucí teprve dvanáctiletá...

Plačící dvanáctiletá dívka, která žebrala nedaleko ústeckého Mírového náměstí, natolik udivila kolemjdoucí, že...

Politik slíbil, že bude žít v ghettu. Místo bytu chce koupit vilu

Zastupitel Petr Globočník vhodný byt v Janově podle svých slov nenašel, svou...

Litvínovský zastupitel Petr Globočník dosud nenaplnil slib, že pokud jeho uskupení uspěje v komunálních volbách,...

Mladík chtěl znásilnit dívku na zastávce. Matka ji bránila, dostala pěstí

Ilustrační snímek

Mladý cizinec se v Roudnici nad Labem o víkendu pokusil znásilnit dvě ženy. Policie jej v pondělí dopadla a soud ve...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Další z rubriky

V Ústí žebrala dvanáctiletá dívka, strážníky upozornili šokovaní lidé

Nedaleko ústeckého Mírového náměstí udivila kolemjdoucí teprve dvanáctiletá...

Plačící dvanáctiletá dívka, která žebrala nedaleko ústeckého Mírového náměstí, natolik udivila kolemjdoucí, že...

Nadřízení prověří postup soudců v kauze promlčené nehody náměstka hejtmana

Martin Klika před mosteckým soudem.

Vedení mosteckého soudu musí prověřit postup dvou soudců, kteří řešili kauzu tragické dopravní nehody náměstka hejtmana...

Litevci vydali podezřelého z vyloupení klenotnictví v Teplicích

Policejní zásah před klenotnictvím v Teplicích, odkud však pachatelé stačili...

Litevská justice vydala k trestnímu stíhání do České republiky muže podezřelého z podílu na prosincovém přepadení...

Najdete na iDNES.cz