„K průzkumu by mělo dojít ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Na jeho základě bude navržen nejlepší způsob zajištění komunikace i okolního terénu. Cena zajištění i délka prací se bude odvíjet od výsledků průzkumu,“ uvedla Hana Volfová, mluvčí státního podniku Diamo, který je správcem území u jezera.
Jezero Milada, které je oblíbeným místem sportovních i turistických aktivit řady obyvatel krajského města i širokého okolí, vzniklo místo velkolomu Chabařovice, v němž se naposledy těžilo v roce 1997. O tři roky později ho začali zaplavovat, veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 2015.
Jestli asfalt popraskal vlivem někdejší důlní činnosti, Volfová spíše vylučuje. „K poruše pravděpodobně nedošlo poddolováním. Komunikace se nachází v prostoru, který byl v minulosti lomem Chabařovice kompletně přetěžen. Následně se zde ukládaly na tzv. vnitřní výsypku zeminy vytěžené v nadloží uhelné sloje. Mocnost nasypaného materiálu z doby činnosti lomu zde dosahuje zhruba 35 metrů,“ vysvětlila.
Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem |
Zákaz vstupu do lokality má podle Volfové svůj důvod. „S ohledem na rozsah trhliny je zde vysoké nebezpečí úrazu, případně poškození vlastního majetku – kola, bruslí či kočárku,“ upozornila.
Pravidelný geotechnický monitoring okolí jezera podle ní neukázal, že by k podobným problémům, jako jsou trhliny v asfaltu, mělo dojít i na jiných místech.