Vizualizace vodního stupně u Děčína a jeho vlivu na výšku  hladiny Labe

Vizualizace vodního stupně u Děčína a jeho vlivu na výšku hladiny Labe | foto: Ředitelství vodních cest ČR

Ministerstvo ukončilo hodnocení dopadu jezu u Děčína, chybí dokumenty

  • 47
Ministerstvo životního prostředí ukončilo posuzování plánovaného jezu na Labi u Děčína. Důvodem je to, že Ředitelství vodních cest nedoplnilo včas požadované materiály. Celý proces hodnocení vlivu na životní prostředí může v budoucnu začít znovu.

O ukončení procesu informovala ekologická organizace Děti Země, informaci pak potvrdilo Ministerstvo životního prostředí.

Posuzování vlivu plánované stavby na životní prostředí začalo už v roce 2005. Ministerstvo během této doby třikrát vrátilo dodané dokumenty s požadavkem na přepracování, naposledy v roce 2016. Ředitelství vodních cest však ve lhůtě, která vypršela letos v září, ministerstvu požadované materiály neposlalo. 

Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva uvedl, že ukončení hodnocení dopadu jezu na přírodu neznamená, že resort vydává nějaké konečné stanovisko. „Oznamovatel má právo požádat o nové zahájení procesu posuzování vlivů na životní prostředí,“ vysvětlil Charvát.

Ředitelství vodních cest uvedlo, že ono samo nemohlo dokumenty doložit, protože není schválena vládní Koncepce vodní dopravy a stejně tak nejsou stanovena kompezační opatření. Obojí je přitom potřeba pro dopracování EIA pro jez.

„Jakmile resort životního prostředí kompenzační opatření za vlivy na lokality soustavy Natura 2000 stanoví a vláda Koncepci vodní dopravy schválí, Ředitelství vodních cest tato opatření zapracuje do dokumentace EIA a předloží ji k posouzení,“ uvedl mluvčí ředitelství Jan Bukovský.

Rejdaři, kteří jez prosazují, tvrdí, že by významně zvýšil splavnost v úseku, který je po většinu roku pro lodě uzavřen. Stavbu prosazuje i ministerstvo dopravy.

Projekt však brzdí spory o dopadu výstavby jezu. Podle zástupců ekologických organizací by jez poškodil přírodu, stavbu popisují jako neekologickou a neefektivní. Část území u Děčína je zahrnuta do soustavy Natura 2000 - tedy souboru chráněných území Evropské unie.

Vláda se loni zavázala, že by nepříznivé dopady stavby na krajinu měly být nahrazeny kompenzačními ekologickými opatřeními. Podle studie Správy národního parku České Švýcarsko však nejsou taková opatření možná.

Ředitelství vodních cest za přípravy projektu do letošního roku zaplatilo 625 milionů korun.

,