Zaorálkovo rozhodnutí o Hadích lázních uvítal i jejich teplický majitel

  11:57aktualizováno  11:57
„Vůbec mi to nevadí, je to ministrovo právo. Nejraději budu, když bude vše čisté a nebudou už žádné pochybnosti,“ sdělil v úterý podnikatel Jaroslav Třešňák na dotaz MF DNES, zdali se ho Zaorálkovo rozhodnutí ohledně přehodnocení zrušení památkové ochrany nějak dotkne.

Klasicistní budova Hadích lázní v Teplicích přestala po několika přestavbách sloužit svému účelu na přelomu tisíciletí. Od té doby chátrá. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) totiž nechává prověřit některé kontroverzní „last minute“ kroky svého předchůdce a stranického kolegy Antonína Staňka.

Fotogalerie

Jedním z nich bylo právě zrušení více než 60leté památkové ochrany Hadích lázní, čímž pomohl jednomu z nejštědřejších sponzorů prezidentské kampaně Miloše Zemana, podnikateli Jaroslavu Třešňákovi, který vede s památkáři dlouholetý spor o přestavbu lázní.

Majitel Jaroslav Třešňák tedy v době přezkumného řízení nesmí Hadí lázně zbourat ani je nijak rekonstruovat.

Než ministr rozhodne, bude chátrající objekt i nadále pod památkovou ochranou.

„Seznámil jsem se s materiály rozkladové komise i s nějakými názory, které mi k tomu dali náměstci, a rozhodl jsem se, že otevřu přezkumné řízení k té věci,“ oznámil Zaorálek s tím, že výsledky řízení zveřejní, až budou ukončené.

„Usnesení o zahájení přezkumného řízení bude z rozhodnutí ministra obsahovat pozastavení vykonatelnosti rozhodnutí o zrušení památkové ochrany tak, aby byl objekt po dobu přezkumného řízení chráněn jako kulturní památka, kterou byl až do dne nabytí právní moci předmětného rozhodnutí,“ sdělil serveru iRozhlas.cz Jan Chmelíček z tiskového oddělení ministerstva kultury.

Posuzovat budou komise, pak ministr kultury rozhodne

Řízení by podle ministerstva mělo trvat několik týdnů. „Jednotlivé procesní kroky budou posuzovat zvláštní senáty rozkladové komise jako poradní orgány ministra, rozhodnutí vždy vydává ministr kultury,“ doplnil Chmelíček.

Pokud by rozhodnutí exministra Staňka nezvrátilo přezkumné řízení, lze proti němu podat žalobu k ochraně veřejného zájmu. Tu může podat nejvyšší státní zástupce nebo veřejný ochránce práv Anna Šabatová. Ta již před časem potvrdila, že se událostí bude zabývat.

Spor o chátrající komplex Hadích lázní se táhne téměř deset let. Klasicistní budova přestala po několika přestavbách sloužit svému účelu na přelomu tisíciletí. V roce 2006 ji koupila Třešňákova firma Treinvest s cílem zřídit tu lázeňskou léčebnu až pro 200 dětí s pohybovými poruchami.

Developer však dlouho narážel na odpor památkářů, kteří mu nechtěli rekonstrukci povolit, protože chtěl budovu zbourat a „o kus dál“ postavit její volnou kopii. Nepřistoupili na žádný z předložených návrhů architekta Petra Sedláčka.

Třešňákovi docházela trpělivost a několikrát oznámil, že budovu prodá zájemci z Kuvajtu. Nakonec ji však za 18 milionů korun nabídl Teplicím. Město si proto nechalo vypracovat znalecký a statický posudek, aby vědělo, zda se mu investice do chátrajícího objektu vyplatí.

„Není nám lhostejné, co se s budovou stane. Pořád ale hospodaříme s veřejnými prostředky a nemůžeme přistoupit na něco, co bychom si předem neprověřili,“ řekl již dříve primátor Teplic Hynek Hanza (ODS).

Nyní zmínil, že nabídka na odkup lázní nadále platí a že už má město znalecký posudek. „Na statický ale ještě čekáme,“ doplnil.

Pokud by město objekt nekoupilo, chce v něm Třešňák udělat plánovanou léčebnu pro děti.

Autor:

Nejčtenější

V Ústí padla celá stoletá ulice, po vybydlených domech zůstala jen pláň

5. září 2019. Josef Gebhart, který bydlí poblíž, si nyní připadá bezpečněji....

Více než stoletá historie ulice Na Nivách v ústecké části Předlice se uzavřela. Na místě osmnácti čtyřpodlažních...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé, starší pár mohl spáchat sebevraždu

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé

Tepličtí kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou lidí, které kolemjdoucí ráno našli před panelovým domem v Alejní ulici číslo...

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

Další z rubriky

Za nelegální odběr podzemní vody dostaly Lovosice stotisícovou pokutu

KROPENÍ. Na antukovém grandslamu Roland Garros se musí kurt pravidelně zalévat...

Inspektoři z České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem uložili městu Lovosice pokutu 126 510 korun za odběr...

Silný vítr vyvrátil letitý dub, dva řezbáři z něj vytvořili zvoničku

Zvoničku z lesoparku v Proboštově stěhovali do Přítkova

Z dubu vyvráceného silným větrem vytvořili řezbáři Marcel Jeřábek z Novosedlic a Ondřej Drábek z Choustníku zhruba tunu...

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz