Bez pomoci by spousta obojživelníků skončila pod koly aut.

Bez pomoci by spousta obojživelníků skončila pod koly aut. | foto: archiv Romana Vlčka

Sucho ovlivnilo počty žab. Chladné jaro může jejich stav ještě snížit

  • 4
Na padesát tisíc obojživelníků přenesli ke konci dubna přes silnice ochránci přírody v části severních Čech. Počty zachycených zvířat jsou i přes deštivější loňský rok a zimu bohatou na sníh nižší, než čekali. Podle odborníků jde o následky sucha z předchozích let. Navíc chování žab ovlivnilo i chladné jaro.

Kvůli pravidelné jarní migraci spolek Bufo Ústí, který se jako jediný v Ústeckém kraji věnuje koordinovanému transferu obojživelníků přes pro ně nebezpečné komunikace, vybudoval podél silnic kolem deseti kilometrů bariér. Vyrostly například v Českém středohoří, v Labských pískovcích či v části Národního parku České Švýcarsko. 

U zábran, které chrání žáby i další zvířata před koly automobilů, v minulých týdnech nacházeli ochránci přírody nejčastěji ropuchy obecné. Občas narazili i na skokany hnědé a štíhlé nebo různé druhy čolků. 

Ani loňský rok, kdy nepanovala taková sucha, však nepomohl zmírnit pokles stavu žab. „Je znát, jak sucho výrazně ovlivnilo populaci žab. Počty spadly hodně dolů. Sucho trvalo příliš dlouho a obojživelníci nebyli schopni se rozmnožit,“ uvádí zoolog Roman Vlček ze spolku Bufo Ústí. Na některých lokalitách tak ochránci přenesli jen stovky jedinců. 

Na chování žab ale mělo vliv i chladné počasí, které v době jejich tahu panovalo. Mnoho jedinců se na místa, která slouží k rozmnožování, nevydalo a už ani nevydá. „Tím se ale opět zbrzdí možnost zlepšení situace. Ztratíme další rok, což není moc pozitivní výhled,“ říká zoolog. 

Přesto aspoň jedna z lokalit ochránce překvapila mile. U Černého rybníka u Žandova, kousek za hranicemi kraje, přenesli tisíce čolků. „To už je raritní hodnota a z našeho pohledu to byla úplná nádhera,“ přibližuje Vlček.  V této lokalitě se navíc vedle běžných druhů žab vyskytují i rosničky a blatnice, které na jiných místech, jež má spolek na starosti, nežijí.

Pomoci žábám se snaží ochránci i tím, že na vybraná místa spolu se správci komunikací montují dopravní značky, které na výskyt obojživelníků upozorňují. Letos je mohli poprvé spatřit i řidiči v Českém Švýcarsku. Příští rok by se mohly objevit v Českém středohoří. 

Aby obojživelníci nemizeli z přírody ještě rychleji, obnovují ochránci v krajině také menší tůně, které zvířata ráda osidlují. Nepřítelem jsou totiž pro ně i intenzivně využívané chovné rybníky, kam z velké části putují. Rybí obsádka totiž dokáže mnohdy zlikvidovat celý žabí plůdek.

5. dubna 2019