Politik začal opravovat vilu v ghettu, už se k němu vloupal zloděj

  13:32aktualizováno  13:32
Litvínovský zastupitel Petr Globočník začal před několika týdny zvelebovat zchátralou vilu na sídlišti Janov, kam se chystá kvůli předvolebnímu slibu přestěhovat. V domě stojícím uprostřed sociálně vyloučené lokality zatím stihl jen pár úprav. Tento týden mu je zničil zloděj.

Poničené dveře u Globočníkovy vily. | foto: Petr Globočník

Podle Globočníka vnikl neznámý pachatel, či pachatelé, do vily nejspíš v noci na středu. „Je zničený plot, co jsem opravil, a vstupní dveře. U těch bylo potřeba použít velkou sílu, protože byly dost bytelné,“ popsal zastupitel, který je šéfem Zelených v Ústeckém kraji.

Fotogalerie

Uvnitř domu, který Globočník v uplynulých týdnech vyklidil, zůstaly po nezvané návštěvě vytrhané litinové trubky a velký nepořádek.

„Taky byly rozházené věci z lékárničky, kterou tam mám pro jistotu kvůli pořádání komunitních akcí,“ uvedl Globočník.  Zmizela část vybavení lékárny, několik trubek a plastová nádoba.

„Je mi jasné, že je to akce jednotlivců, nešťastníků, kteří pro pár stovek riskují zranění a problémy se zákonem. Ačkoliv mi je jasné, že v Janově žije takových lidí víc, nehodlám na základě takových incidentů odsuzovat všechny členy komunity. Za těch pár týdnů jsem potkal dost slušných lidí, z nichž mě většina žádá o práci, někteří nabízí pomoc i zdarma,“ dodal.

Část peněz, které plánoval vynaložit na výměnu oken či opravu střechy, teď prý bude muset použít na nákup a instalaci mříží.

Globočník, jenž v Janově žil do svých osmnácti let, loni před komunálními volbami slíbil, že pokud uskupení Litvínov do toho!, jehož byl lídrem, uspěje a dostane se do zastupitelstva, přestěhuje se právě do Janova. Politický subjekt nakonec získal tři mandáty a zabral opoziční lavice. Zabývat se situací na sídlišti bylo jednou z priorit jeho předvolebního programu.

Globočník v lokalitě nejprve hledal byt. Kvůli špatnému stavu paneláků a vysokým nájmům ale nakonec stočil svou pozornost právě na řadu let opuštěnou zchátralou vilu, kterou její majitelka nejprve neúspěšně nabízela městu. 

Dům koupil za 600 tisíc korun. V patře hodlá po nutných úpravách žít se svou rodinou, v přízemí chce zřídit komunitní centrum. V něm plánuje pořádat akce, které mají místním ukázat novou perspektivu.

„Jestli se mi povede otevřít obzory byť jen jednomu člověku, tak to pro mě bude úspěch. Tady je problém v segregaci. Jak jsou místní uzavření ve svém světě mezi feťáky, tak ani nevědí, že se dá žít jinak,“ řekl už dříve.

Nejčtenější

V Ústí padla celá stoletá ulice, po vybydlených domech zůstala jen pláň

5. září 2019. Josef Gebhart, který bydlí poblíž, si nyní připadá bezpečněji....

Více než stoletá historie ulice Na Nivách v ústecké části Předlice se uzavřela. Na místě osmnácti čtyřpodlažních...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé, starší pár mohl spáchat sebevraždu

Před domem v Teplicích našli dva mrtvé

Tepličtí kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou lidí, které kolemjdoucí ráno našli před panelovým domem v Alejní ulici číslo...

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

Další z rubriky

Bydleli ve stanu a teď mají problém. Na ulici totiž s dítětem žít nemohou

Při kontrole stanového městečka bezdomovců ve Vodní ulici chomutovští strážníci...

Hlídka chomutovské městské policie při kontrole mezi bezdomovci našla poraněné čtyřleté děvčátko. Její rodiče teď mají...

Silný vítr vyvrátil letitý dub, dva řezbáři z něj vytvořili zvoničku

Zvoničku z lesoparku v Proboštově stěhovali do Přítkova

Z dubu vyvráceného silným větrem vytvořili řezbáři Marcel Jeřábek z Novosedlic a Ondřej Drábek z Choustníku zhruba tunu...

Mostecký magistrát začne od soukromníků kupovat byty pro sociálně slabé

V Mostě v roce 2019 žije více než 66 tisíc obyvatel.

První čtyři byty od soukromých majitelů by mohla už brzy do svého vlastnictví odkoupit mostecká radnice. Později je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz