„Letos proběhne celkem 22 koncertů, což je nejvíce v celé historii festivalu. Posluchači koncerty uslyší kromě Teplic také v Chomutově, Mostě, Klášterci nad Ohří, Jezeří, Jimlíně, Oseku, Děčíně, Litoměřicích a ve Velkém Březně,“ uvedla Magdaléna Jenčíková ze Severočeské filharmonie Teplice, která festival pořádá.
Podle ní je Beethovenův festival výjimečný oproti jiným hudebním přehlídkám právě tím, že se nekoná na jednom místě, ale na deseti místech po celém Ústeckém kraji. „Snažíme se tak tento největší svátek klasické hudby v našem kraji zprostředkovat co nejvíce zájemcům,“ doplnila Jenčíková s tím, že ročně festival navštíví okolo pěti tisíc posluchačů.
Program festivalu
|
Tradičně velké pozornosti se bude těšit zahajovací koncert, na kterém zazní biblické drama Máří Magdalena francouzského skladatele Julesa Masseneta v podání pěveckých sólistů, Českého filharmonického sboru Brno a Severočeské filharmonie Teplice pod vedením jejího šéfdirigenta Petra Vronského.
„Zajímavé budou všechny koncerty, ale zvlášť bych pozvala třeba na ten, který zazní v teplickém Zahradním domě 26. května. Sonáty Sergeje Rachmaninova a Bohuslava Martinů zde zahraje houslista Ivan Ženatý s klavírním doprovodem Martina Kasíka,“ zve Jenčíková.
Zajímavostí bude i komponovaný pořad Františka Kinského, potomka starého českého šlechtického rodu, a výjimečného klavíristy Matyáše Nováka, vítěze řady domácích i světových soutěží, který kombinuje skladby Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany s výběrem z korespondence Antonína Dvořáka s těmito osobnostmi. Pořad proběhne 18. června na zámku Velké Březno poblíž Ústí nad Labem.
„Na závěrečném festivalovém koncertu nazvaném O sole mio, který zazní 19. června v teplickém Domě kultury, zazpívá tenor Daniel Matoušek. Je to rodák z Ústí nad Labem a nyní sólista Opery Národního divadla,“ podotýká Jenčíková s tím, že letošní festival se snaží podporovat lokální umělce.
Festival dává velkou příležitost i mladým umělcům, v jeho dramaturgii se objeví například projekt Mládí s filharmoniky, kdy Severočeská filharmonie přivítá ve svých řadách nejlepší žáky ZUŠ Ústeckého kraje. Festival spolupracuje také s Konzervatoří Teplice, v jejímž provedení zazní kantáta Carmina Burana Carla Orffa nebo opereta Polská krev Oskara Nedbala.
Hudební festival Ludwiga van Beethovena Teplice byl založen v roce 1964 na počest pobytu tohoto skladatele v teplických lázních v letech 1811 a 1812. Festival vycházel z původních Dnů Ludwiga van Beethovena, které se konaly v Teplicích od roku 1951 v rámci Letní koncertní sezony.