Propad příjmů je podle starostky Kateřiny Horákové (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná) až 90procentní. „Příjmy nám chybí. Každopádně jsme poměrně dost ušetřili na nákladech. Místo zaměstnanců jsme pořídili parkomaty, takže nezaměstnáváme tolik lidí,“ uvedla Horáková.
Příští rok chce obec pořídit na parkoviště další stroje, které také nahradí část pracovníků. „V letošním roce máme oproti roku 2023 větší obrat,“ řekla starostka, která to zdůvodnila zvýšením tržeb z parkovného a ze vstupů na Divokou soutěsku. „Znamená to, že nás navštívilo v podstatě o 20 procent zákazníků víc oproti loňskému roku,“ upřesnila Horáková.
Možná zavedeme omezený vstup, uvažuje Hřensko u oblíbené Edmundovy soutěsky |
V roce 2025 v letních měsících zaplatí výletníci víc za parkování. Parkoviště budou rozdělena na tři zóny, parkovné bude nejdražší na místech nejblíže k Pravčické bráně, místa na plochách v osadě Mezná a ve Hřensku budou lacinější.
Obec bude 9. prosince schvalovat rozpočet na příští rok. Stejně jako letos bude přebytkový. Příjmy jsou navrženy ve výši zhruba 12 milionů korun, výdaje okolo deseti milionů. Rozpočet zatím nezohlední zdražení parkovného. Stejně tak se do příjmové části zatím nezapočítávalo případné zpřístupnění Edmundovy soutěsky. „Tím si nejsme stoprocentně jisti, jestli se nám to podaří otevřít,“ doplnila starostka.
Zaměstnanci úřadu čistí cesty i koryto říčky Kamenice od napadaných stromů a naplavenin. Nad plavební dráhou Edmundovy soutěsky se označují stromy hrozící pádem do řeky. „Jedná se o protipovodňová opatření,“ řekla Horáková. Obec spolupracuje se správou národního parku. Starostka ocenila, že správa Hřensku přispěje 420 tisíc korun na provoz infocentra. Na odstranění stromů už obec od správy přijala 60 tisíc.
Možná se doznáním chtěl jen blýsknout, míní obhájce muže viněného z obřího požáru |
Investovat obec příští rok neplánuje. Zvažuje pouze výměnu veřejného osvětlení, na kterou by chtěla získat dotaci. Přesto chce projekt směřovat až na rok 2026, záležet to však bude na obnovení plavby v soutěsce. Náklady úřad odhadl na sedm milionů korun.
Kvůli požáru se evakuovalo nejméně 532 lidí. Zásah trval 21 dní, vystřídalo se u něj 6000 hasičů a způsobil škodu okolo 270 milionů korun. Zavřená je od ničivé události také Gabrielina stezka, na Pravčickou bránu mohou výletníci využít jiné trasy.
28. července 2022 |