Hora Svaté Kateřiny otevřela štolu, v níž hledali Jantarovou komnatu

  10:35aktualizováno  10:35
Kdysi největší a nejznámější štola Svatého Mikuláše v Hoře Svaté Kateřiny v Krušných horách se otevřela veřejnosti. Na trase dlouhé 240 metrů lze spatřit zaplavené podzemí, ale i osmdesát metrů vysoký komín, kterým se kdysi vytěžená hornina dostávala na povrch. Před dvaceti lety tu hledači pokladů pátrali po Jantarové komnatě.

 „Ve štole jsme opravili dřevěné vyztužení stěn, takzvané výdřevy, a pochozí lávku. A celou trasu, až k velkému dómu, jsme nasvítili,“ popisuje novinku starostka obce Hana Řebíková, která užívání důlního díla pro turistické účely zajistila se státním podnikem Diamo, jemuž důl patří.

Fotogalerie

V polovině návštěvnické trasy lze spatřit i zatopenou studnu, hlubokou více než 32 metrů, která sloužila k čerpání vody z nižších pater dolu.

Kdysi, před zavedením pump, které poháněla nejprve pára a později elektřina, čerpali horníci vodu pomocí obřího dřevěného kola, které fungovalo na lidský pohon. Dělníci v něm museli šlapat, a tím ho roztáčet.

Díky křišťálově čisté vodě je stále pod hladinou vidět žebřík, kterým se horníci dostávali hlouběji pod zem. „Plánujeme celý prostor ještě nasvítit podvodními reflektory, aby návštěvníci mohli spatřit i to dřevěné kolo,“ přibližuje blízkou budoucnost starostka.

Nejslavnější éru zažila štola v Hoře Svaté Kateřiny ve středověku, kdy se přetahovala o vliv s Kutnou Horou. Žíla se vzácnými kovy měla v některých místech až metrovou mocnost.

Hledali tu uran i nacistický poklad

Těžba mědi a stříbra nakonec skončila na začátku minulého století. Ještě těsně po 2. světové válce zkoumali zdejší podzemí Sověti, zda se tu nachází uran. Později byl vchod i kvůli bezpečnosti zavalený a některé chodby odstřelené.

V 90. letech do štoly přišel sudetoněmecký hledač pokladů Helmut Gaensel....

Hledač pokladů Helmut Gaensel hledal v Mikulášské štole Jantarovou komnatu.

„Před tím totiž zdejší štoly využívali odsunutí Němci, kteří si chodili do svých chalup pro věci, které si původně nemohli odnést. Zdejší podzemí znali mnohem líp než nově příchozí pohraničníci,“ popisuje nedávnou historii průvodce Josef Sochor.

V 90. letech pak místo proslavil sudetoněmecký hledač pokladů narozený v Kovářské u Chomutova Helmut Gaensel. Ve štole neúspěšně hledal legendární Jantarovou komnatu ukradenou v Rusku, kterou tu podle jeho informací mohli nacisté ukrýt v roce 1945.

Délka chodeb v několika štolách v okolí horské obce se počítá na desítky kilometrů. Část z nich by se podle Josefa Sochora mohla někdy v budoucnosti veřejnosti také otevřít. Jedna z chodeb ze svatomikulášské štoly prý ústí až na zdejším náměstí.

„V tuto chvíli se ale do nezabezpečených štol nesmí,“ upozorňuje průvodce, který sám strávil čtyřicet let v mosteckých uhelných lomech.

Štola je otevřena o víkendech, ale telefonicky si lze domluvit i jiný termín.

Další významné důlní dílo, které leží na území kraje je v Měděnci na Chomutovsku. Zdejší důl byl posledním místem v republice, kde se těžila železná ruda. Přes dvě desítky let je již opuštěný a řádí tam už jen vandalové a asi vařiči drog.

Nejčtenější

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Další z rubriky

Vedení bytového družstva Krušnohor hrozí, že bude muset vracet odměny

Sídliště „Stovky“ v Mostě.

Shromáždění delegátů mosteckého Stavebního bytového družstva Krušnohor z roku 2016 je neplatné. Zatím nepravomocně o...

Soud zrušil další „protivysedávací“ vyhlášku, města se cítí bezbranná

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...

Ústavní soud vyškrtl z vyhlášky Postoloprt na Lounsku zákaz sezení mimo lavičky. Vyhověl tak návrhu ministerstva vnitra...

Sníh ani bláto dětem v lesním klubu nevadí, venku tráví většinu času

Děti v lesním klubu v Hlinné jsou prakticky stále venku.

Děti z lesního klubu v Hlinné na Litoměřicku tráví bez ohledu na počasí většinu času venku. Nyní do zařízení, které...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz