Teplárna pohrozila majitelům domů soudem za to, že se od ní odpojili

  14:51aktualizováno  14:51
Firma Termo Děčín je připravená hnát k soudu Stavební bytové družstvo Děčín a další majitele domů kvůli odpojování od její soustavy centrálního zásobování teplem. Podle teplárny tím porušují společné dohody.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Pešek, MF DNES

Družstvo podle společnosti porušilo pravidla memoranda uzavřeného před čtyřmi lety, ve kterém se zavázalo objekty neodpojovat.

„Pokud se nedohodneme, tak se o náhradu škody budeme soudit. Je to přes dvacet domů a částka, kterou budeme požadovat, se pohybuje od 35 do 200 tisíc korun za odpojený dům,“ řekl předseda představenstva Termo Děčín Libor Štěpán.

Soudní pře hrozí i kvůli nákladům na odpojení. „Informovali jsme majitele a správce, že zahajujeme přípravu demontáže technického zařízení, přes která jsou tyto domy na centrální systém napojeny, a vyčíslili náklady dosahující až na 200 tisíc korun,“ uvedl Štěpán.

Družstvo odpojilo už 23 svých paneláků, což je zhruba 700 bytů. „Dalších devatenáct odpojených domů jsou SVJ (společenství vlastníků jednotek) pod naší správou,“ sdělil ředitel družstva Jiří Chára s tím, že případných soudů se nebojí.

„Máme zcela jasné písemné stanovisko Energetického regulačního úřadu a klidně půjdeme i do soudních sporů,“ podotkl Chára s tím, že vlastní domovní kotelny přinášejí obrovské úspory.

S odpojováním zákazníků hrozí ostatním zdražení

Podle Termo Děčín se od centrálního zásobování od roku 2014 odpojilo po vybudování vlastních kotelen už 15 procent jeho zákazníků.

Argumenty o nižší ceně pro „odpadlíky“ přitom společnost označuje za nesmysl.

„Výhodnější cena je tvrzení firem, které domovní kotelny prodávají, a bytových družstev, které domy spravují. Lidé, kteří si v Děčíně pořídili domovní kotelnu, platí za teplo zhruba stejně, nebo i více, než kolik by platili nám,“ podotkl Štěpán.

„Cena tepla se jim snížila jen opticky, protože řadu nákladů, které máme v naší ceně za gigajoule tepla započítané, oni platí v jiných položkách. Například v platbách do fondu oprav, ze kterého si kotelnu koupili, nebo v platbách na její údržbu,“ dodal Štěpán.

S rostoucím úbytkem zákazníků ovšem hrozí zdražení pro ty zbylé, neboť třeba údržbu rozvodné sítě či fixní náklady se budou rozpočítávat mezi nižší počet klientů.

Výdaje města stouply o tři miliony

Tříprocentním podílem v Termo Děčín disponuje město. To uvedlo, že odliv zákazníků už vede k nárůstu cen.

„Dosavadní odpojování od centrálního zásobování navýšilo každoroční výdaje města a ostatních veřejných subjektů o více než tři miliony. To jsou peníze, které pak chybí třeba na zateplení škol a podobné úsporné projekty,“ upozorňuje náměstek primátora Vladislav Raška.

Termo Děčín se mezitím snaží rozšířit služby a zásobovat domácnosti vedle tepla i elektřinou. Plánuje postavit vlastní rozvodnou elektrickou síť a propojit domy, jež vytápí, se svým zdrojem elektřiny.

Odběratelé by prý mohli ušetřit až 20 procent, a pokud si nechají na domy nainstalovat fotovoltaické panely, mohla by úspora činit až 43 procent. Zahájení dodávek firma odhaduje na konec roku 2020, náklady na desítky milionů.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Další z rubriky

Páchnou i firmy západně od české hranice, překvapí Sasy výsledek studie

Krušné Hory v okolí Měděnce.

Pro Němce ze saské strany Krušných hor, kteří si roky stěžují na zápach z Česka způsobující zdravotní problémy, to bude...

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Nehoda vlaku na Lounsku poškodila stovky pražců, trať otevřou až v létě

Vagony poškodily několik kilometrů železničního svršku, konstrukce železničních...

V pátek 24. května se měla otevřít železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku, kde před týdnem vykolejil...

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz