Krajská filmová kancelář umí i zvednout Labe, štáby se k ní vracejí

  8:03aktualizováno  8:03
Některé scény zřejmě nejdražšího českého filmu Jan Žižka se budou odehrávat v Ústeckém kraji. Filmaři začínají točit u oblíbeného Dolského mlýna a opět v kraji hledají komparzisty. S tím štábům nejčastěji pomáhá Filmová kancelář Ústeckého kraje, která vznikla před dvěma lety.

Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„O všech filmech, které se u nás v kraji natáčejí, ale nevíme. Někdy se na nás jejich štáby neobrátí. Zřízení krajské filmové kanceláře ale hodně pomohlo, máme velké odezvy na pomoc a naši spolupráci a díky ní se k nám filmaři chtějí vracet,“ říká Barbora Hyšková z filmové kanceláře

„Třeba režisér Dan Svátek se chce vrátit s natáčením celovečerního filmu, protože mu vyhovoval náš servis. S jakým filmem? To nemohu prozradit,“ dodává s úsměvem. 

Kancelář se snaží filmařům hledat lokace, u větších projektů jezdí na radnice měst a domlouvá technické věci, dopravní omezení či zázemí. 

„Když se například v Žatci v létě natáčel film Jojo Rabbit s herečkou Scarlett Johanssonovou, jednali jsme s paní starostkou (Zdeňkou Hamousovou), aby vše šlo hladce a byli na to připraveni. Děláme tisíce maličkostí, které máme díky našim kontaktům jednodušší. My jsme kontaktní místo a víme, kam sáhnout,“ vysvětluje Hyšková.

„Třeba jsme do jednoho záběru rychle sháněli danělu (samici daňka) nebo pro pokračování v Ústí nad Labem natáčeného seriálu Rapl zase do záběru člun na Labi. Protože bylo letos v Labi málo vody a v seriálu měl být záběr s lodí plující po Labi, zařizovalo se zajištění vlny pro zvýšení hladiny. Kdyby to bylo nutné o týden později, už by to kvůli nedostatku vody nešlo,“ přibližuje. 

Práce kanceláře filmaře nic nestojí

Stále víc filmařů přijíždí i proto, že práce této kanceláře je pro ně zdarma.

„Je to tak a je to pro ně úžasné. A děláme to proto, že chceme, aby se v kraji točilo, ale také si chceme na filmařský byznys sáhnout, protože to do kraje přináší peníze,“ poznamenává Hyšková. 

„Jeden natáčecí den stojí i 750 tisíc korun, hodně ale záleží na projektu, poplatcích, lokalitě... Například za každý natáčecí den filmu Jojo Rabbit město získalo 50 tisíc korun plus další finance za řadu služeb pro místní podnikatele. Za dobu naší existence tak na různá místa kraje, komparzistům, dodavatelům a za různé služby přiteklo několik milionů korun,“ podotýká.

Kancelář se už podílela na natáčení seriálů Most v Mostě a Svět pod hlavou v Ústí nad Labem, kde se právě dotáčí i Rapl. Pomáhala se záběry pro film Úsměvy smutných mužů, drama Jan Palach, romantický thriller Hastrman, drama The Aftermath s Keirou Knightleyovou či část pohádky Hodinářův učeň.

Nyní filmová kancelář pracuje na tom, aby zajistila předpremiéru dvou dílů seriálu Most na konci října v Ústí a Mostě a v prosinci se lidé, kteří se podíleli na natáčení Rapla, mohou těšit na uzavřenou premiéru některého dílu. A spoustu práce kancelář ještě čeká.

„Kromě výše zmíněného celovečerního filmu Dana Svátka se do kraje na čtyři místa chystá produkce BBC a příští rok na jaře natáčíme celovečerní film Bourák z produkce Ondřeje Trojana,“ prozrazuje Hyšková.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Mladík ukradl SIM kartu ke sledování auta, protelefonoval z ní 65 tisíc

Google aplikace pro volání

Tepličtí policisté stíhají jednadvacetiletého muže, jenž v areálu firmy ukradl a několik měsíců využíval SIM kartu...

Ústecký soud řeší vyhazov úřednice známé z kauzy ROP Severozápad

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Kauza machinací s evropskými dotacemi v ROP Severozápad se opět dostala před soud. Netransparentní rozdělování peněz je...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Najdete na iDNES.cz