Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

  13:00aktualizováno  13:00
Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační podvod. Město podle soudu získalo na základě zfalšovaných dokladů mnohamilionové státní dotace na opravy po přívalových deštích, které nebyly.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Stejný trest jako Jasanský dostali dnes i podnikatel Vlastimilu Houska, jehož firma žádosti o dotace připravovala, a projektant Jaroslav Černý. 

Podle soudu podepsal bývalý dlouholetý starosta Jasanský několik žádostí o dotaci, v nichž byly nepravdivé údaje i zfalšované zprávy meteorologů. V jednom případě byly u žádosti i tři roky staré fotografie z jiných míst.  

První část případu se týká přívalových dešťů z července 2008. Radnice takto získala dvě dotace na opravy ve městě a v části Rašovice. Celkem šlo o sedm milionů korun. 

Voda podle obžalovaných v červenci 2008 poškodila i mostek, silnice a zeď v osadě Tetčiněves. Žádost téměř o 4,7 milionu ale ministerstvo neschválilo a město dotaci nezískalo. O totožnou dotaci požádalo znovu. 

Město získalo přes 16 milionů korun

Radnice v žádosti ale tehdy uvedla, že přívalové deště poničily majetek v červenci 2009, tedy o rok později. Na druhý pokus město uspělo a 4,7 milionu od státu získalo. Dalších 4,3 milionu Úštěk obdržel na opravy v osadě Rochov. I v tomto případě šlo o údajné škody po deštích z roku 2009.

Město tak získalo přes 16 milionů korun. Podle soudu škody na majetku při bleskových povodních nevznikly. „Nešlo o důsledek povodní, ale dlouhodobě zanedbaného stavu,“ řekl dnes předseda trestního senátu Jiří Bednář.

Jasanský už při minulém soudním jednání loni v říjnu připustil, že podání žádosti orgány obce neschválily, podle jeho slov ale byly o všem informované poté, co stát o dotacích rozhodl. Exstarosta ale odmítl, že by úmyslně podepisoval nepravdivé údaje.

Obžalovaným hrozilo až desetileté vězení, soud tresty snížil pod polovinu zákonné sazby. 

„Dotace byly sice vylákány na základě nepravdivých skutečností a tvrzení, ale ve skutečnosti byly použity na účel, k němuž fakticky určeny byly, tedy k opravě obecního majetku. Problém je pouze v tom, že škody vznikly jiným způsobem,“ uvedl Bednář. 

Bývalou místostarostku soud zprostil obžaloby

Soud zprostil obžaloby bývalou místostarostku Marii Trnkovou, která jednu z žádostí o dotaci podepsala.

Ministerstvo pro místní rozvoj se připojilo k trestnímu řízení a žádalo náhradu škody ve výši 16 milionů korun, tedy celé částky, kterou městu před lety poskytlo. Soud jej odkázal na civilní řízení.

Trnková se práva na odvolání vzdala, ostatní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Státní zástupce Martin Vlček se odvolal na místě. 

„Pokud se týká zproštění Marie Trnkové, s tím nemohu souhlasit. Pokud jde o tresty, je to na zvážení. Víme, že v rámci hospodářské a majetkové trestné činnosti tresty nejsou ukládány tak jako v případě násilné trestné činnosti. Je to všeobecný trend, ale já se budu snažit, abych přesvědčil Vrchní soud v Praze,“ dodal Vlček.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další z rubriky

Nemyslím si, že bych byl kontroverzní, říká teplický podnikatel Třešňák

Teplický developer Jaroslav Třešňák.

První dům v Teplicích koupil Jaroslav Třešňák ještě před revolucí, v roce 1987. Dnes jich má známý developer ve městě a...

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Pacient zraněný při střetu sanitky s dodávkou u Ústí v nemocnici zemřel

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou. (15. února 2019)

Pacient zraněný při páteční nehodě v ústeckých Všebořicích, kde se střetla dodávka se sanitkou, v nemocnici zemřel....

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz