Exšéf bílinského Kulturního centra Kaskáda podváděl, dostal podmínku

  7:27aktualizováno  7:27
Soud potrestal exšéfa bílinského kulturního střediska Martina Bergera a podnikatele Václava Štěpku podmínkami za to, že Bílinu připravili o 200 tisíc. Berger má pestrou minulost, jako člen ČSSD byl podezřelý z manipulace s volebními lístky.

Martin Berger má za sebou kontroverzní minulost. | foto: Městský úřad Bílina

Umí tři jazyky, má kontakty, organizoval mezinárodní akce, zdůvodňovala před šesti lety radnice v Bílině své rozhodnutí vybrat na post ředitele tamního Kulturního centra Kaskáda Martina Bergera.

V konkurzu tehdy porazil šest lidí. Úřad neodradila ani jeho kontroverzní minulost. Někdejší ústecký sociálnědemokratický zastupitel byl spojovaný například s manipulací s volebními lístky.

Dnes již ukončené působení Bergera ve vedení Kaskády má ovšem hodně negativní dozvuk. Dospělo až k soudu, který nyní muže potrestal podmínkou za podvod. Podle rozsudku připravil Berger společně s Václavem Štěpkou, zástupcem reklamní agentury, město o 200 tisíc korun.

Tuto sumu se Kaskáda zavázala v roce 2014 zaplatit Štěpkovi za organizaci a mediální propagaci vystoupení tváří známých z televizního pořadu Partička.

„Oba věděli, že k plnění smlouvy nikdy nedojde, protože veškeré náklady na kulturní akci budou vynaloženy vlastním realizačním týmem uměleckého sboru. V den konání akce Václav Štěpka, aniž by dílo vykonal, fiktivně vystavil fakturu na 200 tisíc, kterou Martin Berger nechal proplatit v hotovosti,“ uvedla teplická soudkyně Lucie Yakut.

Oběma mužům uložila trest 18 měsíců vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou a půl roku. Dvojice má zároveň společně Bílině zaplatit zmíněnou částku. Rozsudek není pravomocný.

Že si přisvojil majetek za 82 tisíc korun, se nepodařilo prokázat

Berger čelil obžalobě ještě z jednoho skutku. Podle státního zástupce si z majetku kulturního centra, kde jako ředitel skončil na podzim 2014, přisvojil techniku či nábytek v hodnotě přesahující 82 tisíc korun.

Podle soudkyně se však nepodařilo prokázat, že by si nechal všechny věci, o kterých se píše v obžalobě, ale jen některé a to v hodnotě necelých 12 tisíc korun.

Vzhledem ke snížení výše napáchané škody musela zmírnit právní kvalifikaci, což v důsledku znamenalo, že čin se změnil v promlčený.

Bergera ani Štěpku se redakci s žádostí o vyjádření k verdiktu nepodařilo kontaktovat. V minulosti vinu odmítli.

Na volebním lístku seniorky zaškrtl své jméno

Berger už v roce 2006 před komunálními volbami na volebním lístku jedné ze seniorek domova důchodců zaškrtl své jméno (psali jsme o tom zde). Přiznal se s tím, že se jednalo o nedorozumění. Ženě chtěl prý jen pomoci.

Případem se zabývala i policie, ale odložila ho s tím, že nedošlo ke spáchání trestného činu ani přestupku. Berger ve volbách uspěl a stal se ústeckým zastupitelem.

V únoru 2007 jel trolejbusem bez jízdenky. Podle svědků navíc revizorům vyhrožoval, že je nechá vyhodit (psali jsme o tom zde). Berger přiznal, že jel načerno, tvrzení svědků odmítl. Strážníci ho také přistihli v autě s padělanou parkovací kartou. Berger se hájil, že byl přeparkovat auto kamaráda a že o jeho kartě nic neví.

Po tomto excesu se Berger vzdal zastupitelského mandátu. Spolustraníci, kteří už měli dost toho, jak kazí pověst partaje, mu následně zrušili členství v ČSSD.

Politika ale pro Bergera stále není uzavřená kapitola. Loni na podzim neúspěšně kandidoval v komunálních volbách na ústecké Severní Terase za Čisté Ústí Tomáše Vandase.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Prodavač gyrosu skladoval syrové maso ve špinavém kufru auta vedle stánku

Ve znečištěném úložném prostoru osobního automobilu vedle prodejního stánku...

Krajští hygienici objevili u stánku s rychlým občerstvením potraviny a pokrmy neznámého původu. Maso bylo navíc uložené...

Další z rubriky

V teplickém bytě našla policie dva mrtvé, nejspíš vražda a sebevražda

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy ve středních letech v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě...

Blednoucí interiér bývalého kostela prozářily syté barvy mladé malířky

Veronika Tučková - Věštec

Omšelý interiér bývalého jezuitského kostela Zvěstování Panně Marii v Litoměřicích rozzářily syté barvy mladé malířky...

Unikátní léčba hepatitidy C ušetří peníze i životy, říká ústecký primář

Ilustrační snímek

Zhruba dva a půl roku mohou pacienti nakažení žloutenkou typu C využívat v Ústeckém kraji unikátní léčbu a nové léky....

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz