Starostka odmítla být propuštěna od hasičů, díky ní se ruší část zákona

  7:11aktualizováno  7:11
Nynější starostku ústeckého Střekova Evu Outlou kdysi propustili ze služebního poměru u hasičů kvůli vedlejšímu příjmu za správu majetku společenství vlastníků, ke kterému patří. Bránila se a Ústavní soud teď paragraf, na základě kterého dostala výpověď, ze zákona vyškrtne.

Starostka ústecké části Střekov Eva Outlá. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Už pět let se táhne spor starostky ústeckého Střekova Evy Outlé s Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje. Případ se dostal až k Ústavnímu soudu (ÚS), na nějž se obrátil Nejvyšší správní soud (NSS), který kauzu starostky řeší.

„Navrhovatel se domnívá, že způsob, kterým byla výdělečná činnost žalobkyni zakázána, je v rozporu s ústavním pořádkem. Zákaz jiné výdělečné činnosti příslušníků bezpečnostních sborů zakotvený v napadeném ustanovení je podle něj omezením základního práva na svobodnou volbu povolání, práva podnikat a získávat prostředky pro své životní potřeby prací dle Listiny základních práv a svobod. Část zákona je zrušena k 1. červenci 2019,“ uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Nyní se začne NSS zabývat kasační stížností Outlé proti rozhodnutí pražského městského soudu, jenž zamítl její žalobu o neoprávněnosti výpovědi. 

Podle jejích slov vyhazovu navíc předcházela snaha zatáhnout ji do korupce ve spojení s veřejnými zakázkami a léta šikany ze strany nadřízených ve snaze se jí zbavit.

Zaměstnavatel Outlé před lety vyhodnotil příjem za vedení účetnictví jako přivýdělek a ukončil s ní kvůli tomu pracovní poměr.

Příslušníci bezpečnostních složek totiž (podle napadeného zákona) nic takového, až na určité výjimky stanovené nadřízeným, mít nesmějí.

Outlá přitom podle svých slov dokonce výjimku měla. Pro společenství vlastníků dělala na živnostenský list pro správu vlastního majetku a nikomu jinému prý nikdy účetnictví nespravovala.

Hrozí, že jí hasiči budou muset proplatit ušlou mzdu

„V roce 2001, kdy jsem k hasičům nastoupila, mi služební funkcionář dal souhlas, že to nebude ohrožovat výkon služby. Jsme společenství vlastníků a chci vidět do účetnictví. Nepotřebuji, aby to někdo dělal za mě, navíc mám ekonomické vzdělání. Výkon služby jsem neohrožovala, dělala jsem to ve volném čase. Živnostenský list jsem si založila jen kvůli družstvu, nikdy jsem se tím neživila. Rozhodnutí Ústavního soudu je pro mě velmi příjemné a mám radost, že rozhodl takto. Věřím, že i správní soud rozhodne pro mě pozitivně a spravedlivě,“ popsala teď vývoj kauzy starostka.

Pokud NSS rozhodne v její prospěch, hasičský sbor jí bude muset proplatit ušlou mzdu. Od vyhazovu byla nynější starostka Střekova bez příjmů a do práce znovu nastoupila až na konci roku 2016.

„Kdykoliv jsem řekla potenciálnímu zaměstnavateli, že se soudím a chtěla bych se případně k hasičům vrátit, nikdo mě nezaměstnal. Kdybych se nestala na začátku loňského roku starostkou, byla bych bez příjmů doteď. Podle toho, jak se bude situace vyvíjet, budu uvažovat o podání žaloby kvůli nemajetkové újmě, která mi vznikla,“ naznačila pak Outlá svůj další postup.

Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další z rubriky

Vyhazov úřednice z kauzy ROP Severozápad neplatí, rozhodl krajský soud

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Výpověď, kterou dostala v roce 2012 od dotačního úřadu ROP Severozápad jeho pracovnice Irena Kotlanová, neplatí. V...

V Teplicích mají po devíti letech zase zimní halu, stála 230 milionů

V Teplicích mají nový zimní stadion

Nový zimní stadion v Teplicích, který vyrostl v těsné blízkosti sportovní haly a fotbalového hřiště Na Stínadlech,...

Muž se pokusil na Valentýna znásilnit kolemjdoucí ženu, hledá jej policie

Ústecká policie pátrá po muži, který chtěl znásilnit v Ústí nad Labem...

Ústečtí policisté pátrají po muži, který se na Valentýna pokusil znásilnit ženu, již si vyhlédl v centru města. Nejprve...

Najdete na iDNES.cz