Starostka odmítla být propuštěna od hasičů, díky ní se ruší část zákona

  7:11aktualizováno  7:11
Nynější starostku ústeckého Střekova Evu Outlou kdysi propustili ze služebního poměru u hasičů kvůli vedlejšímu příjmu za správu majetku společenství vlastníků, ke kterému patří. Bránila se a Ústavní soud teď paragraf, na základě kterého dostala výpověď, ze zákona vyškrtne.

Starostka ústecké části Střekov Eva Outlá. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Už pět let se táhne spor starostky ústeckého Střekova Evy Outlé s Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje. Případ se dostal až k Ústavnímu soudu (ÚS), na nějž se obrátil Nejvyšší správní soud (NSS), který kauzu starostky řeší.

„Navrhovatel se domnívá, že způsob, kterým byla výdělečná činnost žalobkyni zakázána, je v rozporu s ústavním pořádkem. Zákaz jiné výdělečné činnosti příslušníků bezpečnostních sborů zakotvený v napadeném ustanovení je podle něj omezením základního práva na svobodnou volbu povolání, práva podnikat a získávat prostředky pro své životní potřeby prací dle Listiny základních práv a svobod. Část zákona je zrušena k 1. červenci 2019,“ uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Nyní se začne NSS zabývat kasační stížností Outlé proti rozhodnutí pražského městského soudu, jenž zamítl její žalobu o neoprávněnosti výpovědi. 

Podle jejích slov vyhazovu navíc předcházela snaha zatáhnout ji do korupce ve spojení s veřejnými zakázkami a léta šikany ze strany nadřízených ve snaze se jí zbavit.

Zaměstnavatel Outlé před lety vyhodnotil příjem za vedení účetnictví jako přivýdělek a ukončil s ní kvůli tomu pracovní poměr.

Příslušníci bezpečnostních složek totiž (podle napadeného zákona) nic takového, až na určité výjimky stanovené nadřízeným, mít nesmějí.

Outlá přitom podle svých slov dokonce výjimku měla. Pro společenství vlastníků dělala na živnostenský list pro správu vlastního majetku a nikomu jinému prý nikdy účetnictví nespravovala.

Hrozí, že jí hasiči budou muset proplatit ušlou mzdu

„V roce 2001, kdy jsem k hasičům nastoupila, mi služební funkcionář dal souhlas, že to nebude ohrožovat výkon služby. Jsme společenství vlastníků a chci vidět do účetnictví. Nepotřebuji, aby to někdo dělal za mě, navíc mám ekonomické vzdělání. Výkon služby jsem neohrožovala, dělala jsem to ve volném čase. Živnostenský list jsem si založila jen kvůli družstvu, nikdy jsem se tím neživila. Rozhodnutí Ústavního soudu je pro mě velmi příjemné a mám radost, že rozhodl takto. Věřím, že i správní soud rozhodne pro mě pozitivně a spravedlivě,“ popsala teď vývoj kauzy starostka.

Pokud NSS rozhodne v její prospěch, hasičský sbor jí bude muset proplatit ušlou mzdu. Od vyhazovu byla nynější starostka Střekova bez příjmů a do práce znovu nastoupila až na konci roku 2016.

„Kdykoliv jsem řekla potenciálnímu zaměstnavateli, že se soudím a chtěla bych se případně k hasičům vrátit, nikdo mě nezaměstnal. Kdybych se nestala na začátku loňského roku starostkou, byla bych bez příjmů doteď. Podle toho, jak se bude situace vyvíjet, budu uvažovat o podání žaloby kvůli nemajetkové újmě, která mi vznikla,“ naznačila pak Outlá svůj další postup.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Senior zavraždil v teplickém bytě ženu, pak spáchal sebevraždu

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě panelového domu na tamním...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz