Chudé „špinavé“ kraje chtějí více z miliard vybraných za emisní povolenky

  12:53aktualizováno  12:53
Změnit dosavadní systém, kdy z nejchudších regionů odcházejí do státního rozpočtu miliardy, chce skupina senátorů z Karlovarského a Ústeckého kraje. Tlačí na vládu, aby upravila současnou praxi s využíváním zisků z emisních povolenek.

Elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou energetického gigantu ČEZ | foto: Martin Adamec, MAFRA

Oč jde? Elektrárny, průmyslové podniky a uhelní těžaři musí povinně platit za to, že svým provozem znečišťují ovzduší.

Peníze odcházejí do státního rozpočtu, ale od státu se podle mínění místních politiků nevracejí v dostatečné výši na zahlazení škod a ve prospěch obyvatel, kteří v průmyslových krajích žijí. Proto senátoři rozjeli petici, kterou chtějí předat vládě.

Od roku 2013, kdy se začaly povolenky dražit, přinesly do státního rozpočtu celkem 32,7 miliardy korun. V roce 2017 to bylo 5,2 miliardy korun, loni už ale výnos vzrostl na téměř trojnásobek, skoro 15 miliard. V roce 2018 totiž cena povolenek stoupla, za jednu tunu CO2 se v roce 2017 platilo 144 korun, loni už ale jedna tuna vyšla znečišťovatele na 399 korun.

Za většinu emisí v Česku v systému emisního obchodování (EU ETS) jsou přitom podle sdělení ministerstva životního prostředí (MŽP) zodpovědné hnědouhelné elektrárny, z nichž většinu provozuje společnost ČEZ právě v Ústeckém kraji.

Z Ústeckého a Karlovarského kraje, tedy dvou regionů, které téměř ve všech celostátních statistikách vycházejí jako nejhorší, tak za loňský rok přiteklo do státního rozpočtu na povolenkách 8 miliard korun. Oba kraje tedy zaplatily více než polovinu všech loňských ročních příspěvků.

Peníze mizí ve státním rozpočtu a nevrací se, říká senátor

„Jedná se o obrovské sumy peněz. Konkrétně se každý rok jen z Karlovarského kraje odvede 2,5 miliardy korun, z Ústeckého pak 5,5 miliardy. A tyto miliardy od nás odtékají, mizí ve státním rozpočtu a nevrací se, zatímco problémy v regionech zůstávají a narůstají,“ říká Miroslav Balatka (STAN), senátor za Sokolov.

Fotogalerie

Právě Balatka stojí za petiční akcí, která má tento přístup státu změnit. K jeho aktivitám se připojili další dva senátoři – Alena Dernerová z Mostu (SD-SN) a Přemysl Rabas (SEN 21) z Chomutova.

„Ministerstvo životního prostředí využívá výnosy z dražeb emisních povolenek na financování programu Nová Zelená úsporám, peníze směřují tedy primárně přímo do domácností,“ uvádí ale mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

„Bývalé uhelné regiony jsou v našich dotačních programech zaměřených na zlepšování kvality životního prostředí dlouhodobě zvýhodňovány, například vyšší dotací nebo bonusem přidělených bodů v projektových žádostech. Do bývalých uhelných regionů tak míří peníze z programů MŽP dlouhodobě přednostně,“ dodává mluvčí.

Senátoři by přesto chtěli, aby se do postižených regionů dostávalo peněz více. Podle nich totiž uhelným regionům hrozí sociálněekonomický kolaps v důsledku útlumu těžby hnědého uhlí. V horizontu několika let zaniknou tisíce pracovních míst.

Severozápad Čech řeší špatné životní prostředí i odliv mozků

Města a obce na severozápadě Čech přitom už teď řeší špatné životní prostředí, nízké platy, problematickou skladbu obyvatel či odliv mozků. I kvůli tomu se oba kraje potýkají s problémy, jako je vysoká nezaměstnanost a nevhodná vzdělanostní struktura obyvatel.

„Lidé o systému emisních povolenek moc nevědí, takže je bude nutné více seznámit se způsobem jejich fungování,“ doplňuje senátorka Dernerová s tím, že by bylo dobré, aby alespoň třetina finančního objemu mířila zpět do regionů.

Kolik by to ale mělo být doopravdy, zatím nikdo neví. „Konkrétní výše by měla být předmětem jednání, a v této fázi ještě bohužel nejsme. Teď nám jde o to, aby se vláda vůbec začala našimi problémy zabývat, aby je začala vnímat a přestala se k našim krajům otáčet zády,“ přibližuje Balatka s tím, že na neřešené problémy, se kterými se tato oblast už teď potýká, nakonec doplatí celá republika.

  • Nejčtenější

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Sparta převedla obrat proti Litvínovu a slaví výhru v prodloužení

Hokejisté pražské Sparty se po téměř měsíci vrátili na domácí led. V dohrávce 6. kola dlouho zaostávali za hostujícím...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Historická budova školy dostala prosklený výtah. Neruší, je ve dvoře

Po pěti letech příprav a hledání peněz uvedla litoměřická základní škola Boženy Němcové do provozu nový bezbariérový...

Začala oprava unikátního mauzolea s vzácnou nástěnnou mozaikou a freskami

Do oprav unikátní hrobky rodiny Dittrichů v Krásné Lípě na Děčínsku, kterou nedávno získal do svého vlastnictví, se...

Správkyně už sčítá pohledávky vůči Lužické nemocnici, pak určí, co s ní

Pro věřitele Lužické nemocnice v Rumburku, která je kvůli předluženosti v insolvenci, vypršel 12. října termín, do kdy...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz