„Nejtěžší pro mě bylo přijmout fakt, že moje postava se na určitou dobu dokáže absolutně vzdát jakékoliv zodpovědnosti. Musela jsem se podívat sama na sebe, svůj svět a svoji růžovou bublinu,“ uvedla herečka, kterou na place čekalo natáčení svatby.
„Dnešní den je pro mě celkově hodně významný, protože pro mě osobně tohle natáčení úplně přesahuje hranice nějaké práce. Pro mě je to strašně důležité a zjistila jsem o sobě hodně věcí,“ řekla Ramba.
Při natáčení prožila příběh Duffkové, alkoholičky, které se nakonec podaří vrátit do běžného života. „Potom, co jsem si osobně prožila tenhle příběh, tak mě asi ještě mnohem míň věcí rozhodí v mém osobním životě,“ doplnila herečka.
Svátka podle jeho slov až překvapilo, s jakou razancí a odhodláním se role zhostila. „Jsem si jistý, že pochopila, že tato role vyžaduje naprostou odevzdanost a hrábnutí si pro nejniternější herecké, a nejen herecké, zkušenosti a vzpomínky,“ sdělil Svátek.
Ženský alkoholismus jako tabu
Podle něj je závislost žen na alkoholu velkým problémem. „Zatímco v případě mužů se o této problematice otevřeně mluví, u žen je to mnohem problematičtější. Hledal jsem ženský příběh a knížka Zápisník alkoholičky nabízí příběh hodně silný a velmi podobný mnoha dalším příběhům na alkoholu závislých žen,“ poznamenal režisér.
Tereza Ramba se z krásky v trosku mění dokonale, tvrdí režisér Svátek![]() |
„Ženský alkoholismus je obrovský celospolečenský problém, který se stále zhoršuje, příliš se neřeší a zůstává tabu. Počet alkoholiků bohužel roste u obou pohlaví. Před 10 lety připadala jedna žena alkoholička na deset mužů alkoholiků. Dnes je to jedna žena alkoholička na tři muže alkoholiky. Statistiky potvrzují, že se dnes závislost týká už téměř každé druhé rodiny,“ poznamenala autorka předlohy Michaela Duffková.
„Právě stigmatizace alkoholiček je důvodem, proč se tyto ženy obávají absolvovat léčbu a nevyhledají pomoc včas. Náš film chce téma ženského alkoholismu otevřít,“ vysvětlila.
Kromě Terezy Ramba a Miloslava Königa ve filmu hrají Martin Finger, Miroslav Hanuš, Oskar Hes, Jan Plouhar nebo Bára Lukešová.
Natáčení trvalo tři měsíce, v Ústeckém kraji filmaři strávili 13 natáčeních dní. Vedle Dubice pracoval také v Ústí nad Labem, Mněteši na Roudnicku nebo Církvicích na Ústecku.
Natáčelo se také v Praze a v Dobřichovicích, kde se filmaři na pár dní ubytovali v protialkoholní léčebně, kterou provozuje právě autorka knižní předlohy Duffková.
V kinech se film objeví příští rok.