Mostecký magistrát se obrátil na policii, nelíbí se mu chování Krušnohoru

  18:36aktualizováno  18:36
Apokalypsa hrozí podle senátorky Aleny Dernerové, pokud bude stejně rychlým tempem pokračovat stěhování nepřizpůsobivých do Mostu. Dernerová (ProMOST) tak reagovala na stížnosti, které v minulých týdnech obdrželo vedení města od nájemníků bytů, jež spravuje Stavební bytové družstvo Krušnohor (SBD).

Tuto výzvu dostali někteří Mostečané do svých schránek. | foto: Zuzana Mendlová, MF DNES

Lidé si stěžovali, že jim do schránek přistála výzva, že si musí odkoupit byty, ve kterých žijí. Jinak je družstvo nabídne třetí straně.

„Nájemníci měli posledních dvacet let na to, aby si byty odkoupili. K rozmyšlení mají šest měsíců. Pokud tak neučiní, opravdu byty nabídneme dál. Pokud už všechny byty v domě mají svého vlastníka a jen jeden z nich ne, přidělává nám to při správě našeho majetku hodně práce,“ odůvodňuje kroky družstva jeho ředitel František Ryba.

Jedná se o zhruba 200 až 250 bytů z původních šesti tisíc, které se ve městě privatizovaly v poslední, osmé vlně.

Zda byty od lidí skoupí realitní kanceláře nebo spekulanti už družstvo neovlivní, Ryba jen obecně uvádí, že spekulantům nic prodat družstvo nechce a nikdy v minulosti ani neprodávalo. Samo SBD Krušnohor vlastní v Mostě kolem 17 tisíc bytů a řadí se i k největším bytovým družstvům v republice.

Právě v postupu Krušnohoru vidí radnice velký problém, který otevírá dveře do města dalším problémovým sociálně slabým.

Nájemníci nemají na byty peníze

„Současní nájemníci často na odkup bytů nemají peníze. Byty tak většinou končí v rukou realitních kanceláří, které je obratem ruky nabízí za násobně vyšší cenu dál jako výhodnou investici. Majitelé bytů, jsou často ze zahraničí a ani neví, kde město Most leží a kdo v jejich bytě bydlí. Jde jim jen o zisk,“ vysvětluje senátorka Dernerová.

Ta v minulých volbách kandidovala za sdružení Severočeši Most a je zastupitelkou. Její inciativu si tak družstvo, které je spojené se Sdružením Mostečané Mostu, vysvětluje i jako předvolební boj.

Nikdo však nemůže popřít, že se do města v několika posledních letech sestěhovalo několik tisíc Romů z různých koutů republiky, Slovenska nebo Rumunska. Kolik jich ale přesně je, nedokáže zjistit nikdo. Ani vedení města nemá přesné číslo.

I proto se vedení města bojí další vlny stěhování. Jejich velký počet zaregistruje i laik při běžné procházce centrem města. Jen dnes, se v dopoledních hodinách na hlavní mostecké třídě Budovatelů pohybovaly desítky lidí s kočárky, rozvětvené rodiny s dětmi, které podle věku měly být spíš ve škole, další okupovaly snad všechny dostupné lavičky.

Magistrát se obrátil na policii

Vedení magistrátu v pondělí podalo podnět policii, aby postup privatizace a nakládání s byty družstevníků prošetřila.

„Je nutné zjistit, zda nedochází k poškozování družstevníků kvůli nízké prodejní ceně (ta se pohybuje kolem tisíce korun za metr čtvereční), která byla původně stanovená pouze pro původní nájemce. Za stejnou cenu totiž družstvo prodává byty i třetím osobám. Z magistrátu odejde dopis všem delegátům shromáždění, což je nejvyšší orgán SBD Krušnohor, aby zasáhlo a zarazilo prodej zbytku bytů,“ uvedl mostecký primátor Jan Paparega (Pro MOST).

„Prodejní cena bytů je vždy určená tak, aby na tom družstvo vydělalo,“ oponuje Ryba. To jestli si nový majitel bytu navýší prodejní cenu, je podle ředitel SBD, jen jeho věc.

Paradoxem celé situace je, že Mostečané Mostu se před volbami profilují jako bojovníci proti sociálně slabým, kteří dělají nepořádek, a podle programu pro ně chtějí dokonce vybudovat za městem „vesnici pro lůzu“.

O neprodané byty se může přihlásit kdokoli, ale veřejně přístupné dokumenty dokládají, že družstvo v minulosti spolupracovalo například s realitní kanceláří Kodada a Zedník, jejímž spolumajitelem je bývalý asistent europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) Jan Zedník.

Ten v Mostě vlastní kolem 120 bytů a před několika měsíci čelil kritice za to, že pronajímá byty v sociálně vyloučených lokalitách

Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další z rubriky

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Pacient zraněný při střetu sanitky s dodávkou u Ústí v nemocnici zemřel

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou. (15. února 2019)

Pacient zraněný při páteční nehodě v ústeckých Všebořicích, kde se střetla dodávka se sanitkou, v nemocnici zemřel....

Muž se pokusil na Valentýna znásilnit kolemjdoucí ženu, hledá jej policie

Ústecká policie pátrá po muži, který chtěl znásilnit v Ústí nad Labem...

Ústečtí policisté pátrají po muži, který se na Valentýna pokusil znásilnit ženu, již si vyhlédl v centru města. Nejprve...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY (21-25 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz