Vysoké školy v kraji spustily druhé kolo přijímacích řízení

  14:32aktualizováno  14:32
Kdo nestihl březnový termín, může zkusit druhá kola přijímacích řízení. Na ústecké univerzitě se lze hlásit na osm fakult, nové studenty přijímají také vysoké školy v Mostě a Děčíně.

Zájemci o studium na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně mají možnost přihlásit se ještě na osm fakult, a to na humanitní, pedagogické i přírodovědné obory na bakalářském, magisterském i doktorandském stupni. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Pokud studenti čtvrtých ročníků střední školy, končící bakaláři a magistři i další zájemci nestihli první termín pro podání přihlášek na vysokou, neznamená to, že musejí nutně čekat na příští rok.

Mohou využít možnost druhých kol přijímacího řízení na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně (UJEP), děčínské pobočce Českého vysokého učení technického (ČVUT) nebo na soukromé Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) v Mostě.

V Ústí mají studenti možnost přihlásit se celkem na osm fakult. Studovat mohou humanitní, pedagogické či přírodovědné obory, a to na bakalářském, magisterském a doktorském stupni studia.

Podle mluvčí UJEP Jany Kasaničové je největší zájem o studium na fakultách sociálně ekonomické, zdravotních studií a pedagogické. Nejmenší je pak tradičně o technické obory.

„Mimořádně letos vyhlásila druhé kolo přijímacího řízení i fakulta umění a designu pro doktorské obory a magisterský obor Kurátorská studia. Druhá kola jsou stejně jako na jiných vysokých školách vypisována v oborech, kde zůstane po prvním kole volná kapacita,“ uvedla mluvčí.

„Dalším motivem je také snaha fakult vytvořit další příležitost pro vstup do společensky žádaných oborů, jakými jsou zejména nelékařské zdravotnické obory, například obor všeobecná sestra a obory učitelské,“ dodala Kasaničová.

Fotogalerie

Zájemci o studium na ČVUT nemusejí hned hledat byt v Praze. Pokud se jejich vysněný obor vyučuje na fakultě dopravní či jaderného a fyzikálního inženýrství, mohou se vzdělávat i na děčínských pobočkách. Přihlášku lze podat do srpna a září.

„V současnosti je vyhlášen mimořádný termín přijímacího řízení do bakalářského i navazujícího magisterského studia, kdy je potřeba podat přihlášku do 9. srpna,“ přiblížil Georg Černěcký ze studijního oddělení dopravní fakulty na děčínském pracovišti ČVUT.

„Uchazeči o bakalářské studium v Děčíně nemusejí dělat přijímací zkoušky, podmínkou přijetí je doložení úředně ověřené kopie maturitního vysvědčení. Uchazeči o navazující magisterské kombinované studium složí přijímací zkoušky 5. září. Podrobnosti najdou zájemci na našich webových stránkách,“ doplnil Černěcký.

Na které vysoké školy se ještě lze hlásit

  • Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem: přihlášky lze podávat do 15. až 22. 8. podle fakult 
  • České vysoké učení technické v Děčíně: přihláška na fakultu dopravní pro obory dopravní systémy a technika, letecká doprava a logistika a řízení dopravních procesů do 9. srpna, přihláška na fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou na bakalářské studium oboru aplikace softwarového inženýrství do 5. září
  • Vysoká škola finanční a právní v Mostě: přihlášky po domluvě

Vysoká škola finanční a správní patří k několika málo českým soukromým univerzitám a už 17 let působí i v severočeském Mostě, kde lze studovat marketingovou komunikaci, bezpečnostně právní studia a veřejnou správu. Přihlášku ke studiu lze podat prakticky kdykoli.

„Ale v průběhu jednotlivých měsíců se pořádají individuální přijímací řízení, během kterých obdrží budoucí studenti informace ohledně smlouvy o studiu, podmínky studia, povinnosti ze strany studenta a školy,“ upřesnil ředitel studijního střediska mostecké VŠFS Josef Švec.

„Přijímací zkoušky se u nás nedělají. Všechny obory nabízíme jak na bakalářském, tak na magisterském stupni. Největší zájem je o obor bezpečnostně právní studia na bakalářském stupni,“ dodal Švec.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Další z rubriky

Domluvili se, že mě zničí, hájí se muž souzený za novodobé otrokářství

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali...

U krajského soudu v Ústí nad Labem napodruhé začalo hlavní líčení v případu novodobých otrokářů z Mostecka. Případ se...

Lidé z Vroutku na Lounsku se bojí dopadů plánované těžby kaolinu

Kaolinový lom v Kaznějově na severním Plzeňsku.

Společnost Kaolin Hlubany chce nedaleko Vroutku na Lounsku vytěžit až 1,78 milionu tun kaolinu, suroviny, která se...

Nic neovlivnilo světové hornictví tak jako Krušné hory, říká geolog

Od roku 2014 působí Michal Urban jako ředitel obecně prospěšné společnosti...

Michal Urban je někdy označován za otce projektu „UNESCO pro Krušné hory“. Ovšem zcela jistě o Krušnohoří ví ohromné...

Najdete na iDNES.cz