Evropské miliony pomohly přemostit Labe i obnovit historické stavby

  7:49aktualizováno  7:49
Přes šest tisíc projektů ze všech možných oblastí podpořila v Ústeckém kraji za patnáct let Evropská unie. Na sever Čech do roku 2018 přitekly v různých rozvojových programech desítky miliard korun.

Suma téměř půl miliardy korun pomohla obnovit čtyři vojenské historické objekty v centru Terezína. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

Co dnes považujeme za samozřejmou součást našeho života, by možná bez stovek milionů korun z evropských fondů ani nevzniklo nebo zůstalo jen na papíře.

Doprava

Jen v Ústí nad Labem za poslední roky do veřejné dopravy přišlo a ještě do příštího roku přijde kolem 332 milionů korun na nákup moderních trolejbusů či rekonstrukci trolejbusové sítě a modernizaci autobusových zastávek.

Fotogalerie

Každý den pak v kraji jezdí řidiči po desítkách kilometrů opravených silnic, cestující po železnici zase v nových bezbariérových vlacích.

Jednou z nejviditelnějších akcí, na kterých se „spolupodílely evropské peníze“, je deset let starý most generála Chábery přes řeku Labe mezi Lovosicemi a Litoměřicemi.

Spojuje oba břehy, ulehčuje dopravě v Litoměřicích, ale hlavně coby hráz chrání před povodní obce na levém břehu Labe.

Školství

Tisíce školáků a studentů využívají možnosti učit se cizí jazyky při zahraničních pobytech, odborné předměty v nových studovnách a moderně vybavených učebnách. Za evropské peníze se vzdělávají učitelé a pomáhají se rozvíjet i mateřské školy.

Z ROP Severozápad putovalo například v uplynulých letech téměř 112 milionů na rekonstrukci a dostavbu areálu střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Ústí nebo 95 milionů na výstavbu nových učeben a zlepšení zázemí teplické konzervatoře.

Památky

Stovky milionů korun oživily i stovky chátrajících památek v kraji. Od polozapomenutých božích muk v polích po nepřehlédnutelné dominanty kraje.

Skoro neuvěřitelná suma téměř půl miliardy korun pomohla obnovit čtyři vojenské historické objekty v centru Terezína. Kavalír II s novým dělostřeleckým muzeem, Retranchement 5, kde vzniklo Centrum obnovy a využití vojenských pevnostních systémů, dělostřelecká kasárna a také jízdárnu. Ta se po rekonstrukci vrátila zčásti k původnímu účelu.

V Oseku 105 milionů korun pomůže ještě letos obnovit i zdejší klášter, který má mimo jiné sloužit i jako evropské centrum kultury a vzdělanosti.

Města

Vedle desítek zateplených domů, nových varovných systémů před povodněmi či v současnosti oblíbenými popelnicemi na bioodpad se ve městech a obcích podařilo za desítky a stovky milionů korun vylepšit centra a náměstí.

Mezi nejpovedenější investice se zařadila obnova Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Po rekonstrukci za téměř 147 milionů korun – přičemž dotaze z EU byla více než 121 milionů – získal břeh řeky Ohře zcela novou originální podobu.

Sport

Evropské peníze pomohly v kraji vystavět a zrekonstruovat desítky sportovních zařízení a sportovišť.

Vzniklo například centrum sportu a volného času se zimním stadionem v Chomutově, na který Unie přispěla téměř 215 miliony korun, či Kalich Arena v Litoměřicích s dotací 208 milionů.

Zdravotnictví

Miliony korun z Evropy zlepšily v posledních patnácti letech i vybavenost nemocnic a dalších zdravotnických zařízení.

Ústecká Masarykova nemocnice pro svých 19 oddělení získala nedávno zdravotnickou techniku za téměř 100 milionů korun. Moderní přístroje z 85 procent hradila EU.

Za více než 37 milionů zmodernizovala operační sály před čtyřmi lety nemocnice v Litoměřicích.

Turismus

Jednou z nejoblíbenějších staveb, která propojila Ústecký kraj i se sousedním Německem, je 96 kilometrů dlouhá Labská stezka. Její stavba začala v roce 2010 a definitivně hotovo má být příští rok.

Poslední etapa za 83 milionů se právě staví i s přispěním 36 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu. Více než 211 milionů korun z evropských dotací putovalo i na výstavbu Chrámu chmele a piva v Žatci.

Z evropských peněz po celém kraji postupně vyrůstají informační centra, naučné stezky či se vylepšují muzea, která mají pomoci kraji zvýšit turistický potenciál.

Dotace z Bruselu však v minulých letech pomáhaly i zaměstnavatelům při zajišťování nových pracovních míst či vědcům. Podpořily také domovy pro seniory či hasičské sbory. Města z těchto peněz platí asistenty prevence kriminality.

Ministerstvo životního prostředí do krajů posílá miliony na kotlíkové dotace či dešťovku. Vzniklo mnoho dobrého, přesto má spousta projektů i pachuť zbytečně nehospodárně utracených peněz.

Nejčtenější

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Obviněný ze znásilnění dívky neúspěšně žádal o azyl v Německu, je ve vazbě

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

Plastové jednorázové kelímky může nahradit porcelánová novinka z Dubí

Ředitel dubské porcelánky Vladimír Feix vyzdvihuje kromě opakovaného použití...

V reakci na novou směrnici Evropské unie zakazující plastové výrobky na jedno použití přišla porcelánka z Dubí s novým...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější. „Děkuji vedení...

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Další z rubriky

V nákupním centru na okraji Ústí o víkendu otevírá vietnamský velkoobchod

Ve Všebořicích vrcholí přípravy na otevření pobočky potravinářského a...

Po čtyřech letech znovu ožije nákupní centrum v ústeckých Všebořicích, které v minulosti opustil nejprve francouzský...

Nechtějí do kontejnerů, zničené domy v Chanově si místní opraví sami

Mostecké sídliště Chanov

Zničené panelové domy v mosteckém Chanově, který je známou sociálně vyloučenou lokalitou, by si mohli opravit sami...

Výbuch odhodil majitele lodi do Labe, popálil ho na 90 procentech těla

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Vážné následky má pondělní výbuch a následný požár v lovosickém Jacht klubu. Jednasedmdesátiletého muže musel vrtulník...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz