Evropské miliony pomohly přemostit Labe i obnovit historické stavby

  7:49aktualizováno  7:49
Přes šest tisíc projektů ze všech možných oblastí podpořila v Ústeckém kraji za patnáct let Evropská unie. Na sever Čech do roku 2018 přitekly v různých rozvojových programech desítky miliard korun.

Suma téměř půl miliardy korun pomohla obnovit čtyři vojenské historické objekty v centru Terezína. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

Co dnes považujeme za samozřejmou součást našeho života, by možná bez stovek milionů korun z evropských fondů ani nevzniklo nebo zůstalo jen na papíře.

Doprava

Jen v Ústí nad Labem za poslední roky do veřejné dopravy přišlo a ještě do příštího roku přijde kolem 332 milionů korun na nákup moderních trolejbusů či rekonstrukci trolejbusové sítě a modernizaci autobusových zastávek.

Fotogalerie

Každý den pak v kraji jezdí řidiči po desítkách kilometrů opravených silnic, cestující po železnici zase v nových bezbariérových vlacích.

Jednou z nejviditelnějších akcí, na kterých se „spolupodílely evropské peníze“, je deset let starý most generála Chábery přes řeku Labe mezi Lovosicemi a Litoměřicemi.

Spojuje oba břehy, ulehčuje dopravě v Litoměřicích, ale hlavně coby hráz chrání před povodní obce na levém břehu Labe.

Školství

Tisíce školáků a studentů využívají možnosti učit se cizí jazyky při zahraničních pobytech, odborné předměty v nových studovnách a moderně vybavených učebnách. Za evropské peníze se vzdělávají učitelé a pomáhají se rozvíjet i mateřské školy.

Z ROP Severozápad putovalo například v uplynulých letech téměř 112 milionů na rekonstrukci a dostavbu areálu střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Ústí nebo 95 milionů na výstavbu nových učeben a zlepšení zázemí teplické konzervatoře.

Památky

Stovky milionů korun oživily i stovky chátrajících památek v kraji. Od polozapomenutých božích muk v polích po nepřehlédnutelné dominanty kraje.

Skoro neuvěřitelná suma téměř půl miliardy korun pomohla obnovit čtyři vojenské historické objekty v centru Terezína. Kavalír II s novým dělostřeleckým muzeem, Retranchement 5, kde vzniklo Centrum obnovy a využití vojenských pevnostních systémů, dělostřelecká kasárna a také jízdárnu. Ta se po rekonstrukci vrátila zčásti k původnímu účelu.

V Oseku 105 milionů korun pomůže ještě letos obnovit i zdejší klášter, který má mimo jiné sloužit i jako evropské centrum kultury a vzdělanosti.

Města

Vedle desítek zateplených domů, nových varovných systémů před povodněmi či v současnosti oblíbenými popelnicemi na bioodpad se ve městech a obcích podařilo za desítky a stovky milionů korun vylepšit centra a náměstí.

Mezi nejpovedenější investice se zařadila obnova Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Po rekonstrukci za téměř 147 milionů korun – přičemž dotaze z EU byla více než 121 milionů – získal břeh řeky Ohře zcela novou originální podobu.

Sport

Evropské peníze pomohly v kraji vystavět a zrekonstruovat desítky sportovních zařízení a sportovišť.

Vzniklo například centrum sportu a volného času se zimním stadionem v Chomutově, na který Unie přispěla téměř 215 miliony korun, či Kalich Arena v Litoměřicích s dotací 208 milionů.

Zdravotnictví

Miliony korun z Evropy zlepšily v posledních patnácti letech i vybavenost nemocnic a dalších zdravotnických zařízení.

Ústecká Masarykova nemocnice pro svých 19 oddělení získala nedávno zdravotnickou techniku za téměř 100 milionů korun. Moderní přístroje z 85 procent hradila EU.

Za více než 37 milionů zmodernizovala operační sály před čtyřmi lety nemocnice v Litoměřicích.

Turismus

Jednou z nejoblíbenějších staveb, která propojila Ústecký kraj i se sousedním Německem, je 96 kilometrů dlouhá Labská stezka. Její stavba začala v roce 2010 a definitivně hotovo má být příští rok.

Poslední etapa za 83 milionů se právě staví i s přispěním 36 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu. Více než 211 milionů korun z evropských dotací putovalo i na výstavbu Chrámu chmele a piva v Žatci.

Z evropských peněz po celém kraji postupně vyrůstají informační centra, naučné stezky či se vylepšují muzea, která mají pomoci kraji zvýšit turistický potenciál.

Dotace z Bruselu však v minulých letech pomáhaly i zaměstnavatelům při zajišťování nových pracovních míst či vědcům. Podpořily také domovy pro seniory či hasičské sbory. Města z těchto peněz platí asistenty prevence kriminality.

Ministerstvo životního prostředí do krajů posílá miliony na kotlíkové dotace či dešťovku. Vzniklo mnoho dobrého, přesto má spousta projektů i pachuť zbytečně nehospodárně utracených peněz.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Ústecká zoo má plán pro udržení chovu slonů, uvažuje o stádu čtyř samců

Ošetřovatel Petr Kiebel se slonicemi Dehli a Kalou ve výběhu ústecké zoo v...

Až čtyři sloní samce by mohla časem chovat ústecká zoologická zahrada. Jejich skupina by měla zastoupit slonici Delhi,...

Není voda, přesto přívoz ve Velkém Březně posadila na břeh velká vlna

Přívoz ve Velkém Březně má dvojí potíže, nejprve přišel o kotevní lano, teď...

Loď na suchu a sezona téměř na odpis. Velké problémy letos provázejí přívoz přes řeku Labe ve Velkém Březně nedaleko...

Unikátní léčba hepatitidy C ušetří peníze i životy, říká ústecký primář

Ilustrační snímek

Zhruba dva a půl roku mohou pacienti nakažení žloutenkou typu C využívat v Ústeckém kraji unikátní léčbu a nové léky....

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz