Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Evropské miliony pomohly přemostit Labe i obnovit historické stavby

  7:49
Přes šest tisíc projektů ze všech možných oblastí podpořila v Ústeckém kraji za patnáct let Evropská unie. Na sever Čech do roku 2018 přitekly v různých rozvojových programech desítky miliard korun.

Suma téměř půl miliardy korun pomohla obnovit čtyři vojenské historické objekty v centru Terezína. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

Co dnes považujeme za samozřejmou součást našeho života, by možná bez stovek milionů korun z evropských fondů ani nevzniklo nebo zůstalo jen na papíře.

Doprava

Jen v Ústí nad Labem za poslední roky do veřejné dopravy přišlo a ještě do příštího roku přijde kolem 332 milionů korun na nákup moderních trolejbusů či rekonstrukci trolejbusové sítě a modernizaci autobusových zastávek.

Fotogalerie

Každý den pak v kraji jezdí řidiči po desítkách kilometrů opravených silnic, cestující po železnici zase v nových bezbariérových vlacích.

Jednou z nejviditelnějších akcí, na kterých se „spolupodílely evropské peníze“, je deset let starý most generála Chábery přes řeku Labe mezi Lovosicemi a Litoměřicemi.

Spojuje oba břehy, ulehčuje dopravě v Litoměřicích, ale hlavně coby hráz chrání před povodní obce na levém břehu Labe.

Školství

Tisíce školáků a studentů využívají možnosti učit se cizí jazyky při zahraničních pobytech, odborné předměty v nových studovnách a moderně vybavených učebnách. Za evropské peníze se vzdělávají učitelé a pomáhají se rozvíjet i mateřské školy.

Z ROP Severozápad putovalo například v uplynulých letech téměř 112 milionů na rekonstrukci a dostavbu areálu střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Ústí nebo 95 milionů na výstavbu nových učeben a zlepšení zázemí teplické konzervatoře.

Památky

Stovky milionů korun oživily i stovky chátrajících památek v kraji. Od polozapomenutých božích muk v polích po nepřehlédnutelné dominanty kraje.

Skoro neuvěřitelná suma téměř půl miliardy korun pomohla obnovit čtyři vojenské historické objekty v centru Terezína. Kavalír II s novým dělostřeleckým muzeem, Retranchement 5, kde vzniklo Centrum obnovy a využití vojenských pevnostních systémů, dělostřelecká kasárna a také jízdárnu. Ta se po rekonstrukci vrátila zčásti k původnímu účelu.

V Oseku 105 milionů korun pomůže ještě letos obnovit i zdejší klášter, který má mimo jiné sloužit i jako evropské centrum kultury a vzdělanosti.

Města

Vedle desítek zateplených domů, nových varovných systémů před povodněmi či v současnosti oblíbenými popelnicemi na bioodpad se ve městech a obcích podařilo za desítky a stovky milionů korun vylepšit centra a náměstí.

Mezi nejpovedenější investice se zařadila obnova Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Po rekonstrukci za téměř 147 milionů korun – přičemž dotaze z EU byla více než 121 milionů – získal břeh řeky Ohře zcela novou originální podobu.

Sport

Evropské peníze pomohly v kraji vystavět a zrekonstruovat desítky sportovních zařízení a sportovišť.

Vzniklo například centrum sportu a volného času se zimním stadionem v Chomutově, na který Unie přispěla téměř 215 miliony korun, či Kalich Arena v Litoměřicích s dotací 208 milionů.

Zdravotnictví

Miliony korun z Evropy zlepšily v posledních patnácti letech i vybavenost nemocnic a dalších zdravotnických zařízení.

Ústecká Masarykova nemocnice pro svých 19 oddělení získala nedávno zdravotnickou techniku za téměř 100 milionů korun. Moderní přístroje z 85 procent hradila EU.

Za více než 37 milionů zmodernizovala operační sály před čtyřmi lety nemocnice v Litoměřicích.

Turismus

Jednou z nejoblíbenějších staveb, která propojila Ústecký kraj i se sousedním Německem, je 96 kilometrů dlouhá Labská stezka. Její stavba začala v roce 2010 a definitivně hotovo má být příští rok.

Poslední etapa za 83 milionů se právě staví i s přispěním 36 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu. Více než 211 milionů korun z evropských dotací putovalo i na výstavbu Chrámu chmele a piva v Žatci.

Z evropských peněz po celém kraji postupně vyrůstají informační centra, naučné stezky či se vylepšují muzea, která mají pomoci kraji zvýšit turistický potenciál.

Dotace z Bruselu však v minulých letech pomáhaly i zaměstnavatelům při zajišťování nových pracovních míst či vědcům. Podpořily také domovy pro seniory či hasičské sbory. Města z těchto peněz platí asistenty prevence kriminality.

Ministerstvo životního prostředí do krajů posílá miliony na kotlíkové dotace či dešťovku. Vzniklo mnoho dobrého, přesto má spousta projektů i pachuť zbytečně nehospodárně utracených peněz.

  • Nejčtenější

Nájezd na bránu, rána na solar a K.O. Výtiskův tvrdý hit měl děsivé následky

Obránce Jan Výtisk i v první lize dokazuje, proč byl v extralize léta nejoceňovanějším hráčem na černou práci a...

Sedláku Pitkovi někdo brutálně zabil koně, za informace nabízí odměnu

Známému sedlákovi z Litoměřicka Danielu Pitkovi, který se angažuje i v politice, někdo brutálním způsobem zabil koně....

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Sundal jsem Maradonu. Ale nejlepší je Messi, tvrdí Pelc

Dotkl se Boha. Nedovoleně. Když pak Maradona, božský Diego, válel sudy na trávníku, rozhodčí pískli Stanislavu Pelcovi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výchova nepořádníků v Čechách: harampádí trochu ubylo, teď přijdou pokuty

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku po třech týdnech skončil „výchovný“ experiment, kdy technické služby od popelnic...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Požár věcí na chodbě zakouřil celý panelák, 70 lidí bude nocovat v hotelu

Byty i chodby paneláku v děčínské Májové ulici ráno zaplnil hustý kouř. V přízemí totiž vzplály věci uložené na chodbě....

Chátrající budova nádraží na krušnohorské Moldavě má naději na záchranu

Naděje na záchranu historického nádraží v Moldavě v Krušných horách, které už řadu let chátrá a obec na jeho opravu...

Zámek v Konojedech křísí už třináct let, za dalších pět chce mít hotovo

Premium Třináctým rokem opravuje Vladimír Přibyl zámek v Konojedech nedaleko Úštěka na Litoměřicku. Zchátralý areál bývalého...

Premiéru Ibsenova dramatu odehraje Činoherní studio pro diváky na internetu

Činoherní studio v pátek uvede první premiéru nové sezony. Protože naživo to kvůli koronaviru stále nejde, bude Heda...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...